Information, riktlinjer och rekommendationer avseende Covid-19.

Läs mer

Serieindelning för förbundsserierna 2021/22

Serieindelningen för förbundsserierna säsongen 2021-2022 är nu fastställd.

Damer

Svenska Superligan
Endre IF
IBF Falun
IBK Lund Elit
IK Sirius FBC
Jönköpings IK
KAIS Mora IF
Karlstad IBF
Malmö FBC
Nacka Wallenstam IBK
Pixbo Wallenstam IBK
Thorengruppen IBK
Täby FC IBK
Warberg IC
Västerås Rönnby IBK

Allsvenskan Norra
IBF Dalen
IBK Dalen
IBK Luleå
RIG Umeå IBF
Sundsvalls IBF
Umeå Västra IF
Örnsköldsvik IBK

Allsvenskan Östra
Alunda IBF
Bele Barkarby IF IBF
Hammarby IF IBF
Huddinge IBS
IBF Borlänge
IK Sirius IBK
KAIS Mora UIF
Storvreta IBK
Telge SIBK
Tyresö Trollbäcken IBK
Åkersberga IBF
Älvsjö AIK IBF

Allsvenskan Västra
FBC Katrineholm
Fröjereds IF
Hagfors IF Uddeholm
IBF Linköping
IBK Lockerud Mariestad
Kumla IBK
Linköping IBK
Nykvarns IBF Ungdom
Rönnby Västerås IBK Ungdom
Skoghalls IBK
Västerås IBS
Västra Mälardalen IB

Allsvenskan Södra
Craftstadens IBK Oskarshamn
Fagerhult Habo IBK
FBC Kalmarsund
Hovslätts IK
IBK Göteborg
Lindome IBK
Lindås Rasta IBK
Munka-Ljungby IBK
Pixbo Wallenstam IBF
Warberg IBF
Växjö IBK

Herrar

Svenska Superligan
Djurgårdens IF IBS
FBC Kalmarsund
FC Helsingborg
Hagunda IF
IBF Falun
IBK Dalen
IK Sirius IBK
Jönköpings IK
Linköping IBK
Mullsjö AIS
Pixbo Wallenstam IBK
Storvreta IBK
Team Thorengruppen SK
Växjö IBK


Allsvenskan Norra
AIK IBF
Bele Barkarby IF IBF
FBI Tullinge
Gävle GIK
Hudik/Björkberg IBK
IK Sätra
Nykvarns IBF Ungdom
Onyx IBK
Salems IF
Strängnäs IBK
Täby FC
Visby IBK

Allsvenskan Södra
Fagerhult Habo IBK
FBC Lerum
Höllvikens IBF
IBF Örebro
Karlstad IBF
Lagan IBK
Lillån IBK
Lindås Rasta IBK
Malmö FBC
Warberg IC
Åby IBK
Åstorp/Kvidinge IBS

Div 1 Norrland

Norra gruppen
Gamla Stan IBK
Gimonäs Umeå IF
Holmsund City IBC
IBF Dalen
IBK Luleå
Skellefteå IBK
Team Thorengruppen Ungdom SK
Wibax-Piteå IBK

Södra gruppen
FBC Bollnäs
Håsta IBK
RIG Umeå IBF
Sundsvall FBC
Timrå IBC
Wallviks IK
Örnsköldsvik IBK

Div 1 Norrland spelas med dubbelmöten mot lag i den egna gruppen och enkelmöten mot lag i den andra gruppen.

Div 1 Mellersta
Hälsingegårdens AIK
IBF Borlänge
IBF Falun Utveckling
IBF Västerås
IBK Runsten
KAIS Mora IF
Kumla IBK
LI20 IBF (före detta Insjöns BK)
Sandvikens AIK
Skälby IBK
Surahammars IBF
Örebro SK IBK

Div 1 Östra Svealand
Balrog Botkyrka IK
Björklinge BK
Farsta IBK
Hammarby IF IBF
IBK Uppsala Teknologer
Järfälla IBK
Rotebro IS IBK
Tyresö Trollbäcken IBK
Vallentuna IBK
Värmdö IF
Älvsjö AIK IBF

Div 1 Västra
Floda IBK
Fristads GoIF
Hagfors IBS
IBK Alingsås
IBK Kungälv
IBK Lidköping
IBK Lockerud Mariestad
Karlstad IBF Ungdom
Nilsby IK
Sandareds IBS
Skoghalls IBK
Stenungsunds IBK

Div 1 Östra Götaland
Bergs IK
CL98IC
Craftstadens IBK Oskarshamn
FBC Kalmarsund Ungdom
FBC Nyköping
Hovshaga AIF
Hovslätts IK
Ledberg IBF
Linköping FBC
Solfjäderstaden IBK
Vimmerby IBK
Växjö IBK U

Div 1 Södra Götaland
FBC Partille
Halmstads IBK
IBK Landskrona
IBK Lund Elit
IK Zenith
Lönsboda IBK
Munka-Ljungby IBK
Mölndals IBF
Olofströms IBK
Pixbo Wallenstam IBF
Varla IBK

Nedan lag har ej anmält sig till seriespel:
Damer Allsvenskan: Floda IBK, Kågedalens AIF
Herrar division 1: Rosersbergs IK, Warberg IBF
Dessa lag kommer inte att ersättas enligt beslut från Tävlingsutskottet.

short_text    Publicerat av Lisa Eskils 2021-05-12, kl 09:35