Köp streaming i Innebandyappen!

Klicka här

Gå Svensk Innebandys Fifty/fifty-utbildning

Klicka här

Över 100 spelare kallade till Talang 17-läger

Talang 17 är en del av Svensk Innebandys utvecklingstrappa och är en lägerdag som arrangeras regionalt på fyra orter, en gång per år, i samarbete med våra NIU-skolor.

Till varje läger blir cirka 30 spelare uttagna som går andra året på gymnasiet. Teori och praktik leds av U19-herrlandslagets förbundskapten Jonatan Brolin och U19-herrlandslagets assisterande förbundskapten Henrik Lorendal.

Med dessa lägerdagar kommer cirka 130 killar födda 2004 få veta mer om vilka riktlinjer och krav som ställs på en landslagsspelare på U19-nivå och kring en framtida elitkarriär.

Förutom förbundskaptenernas närvaro deltar några U19-landslagsspelare på varje läger för att tydliggöra koppling till landslagsverksamheten i en form av mentorskap.

Passa även på att följa U19-herrlandslaget genom vår app Innebandy.
Där får du följa med i alla direktrapporter, ta del av exklusivt video och bildmaterial under turneringarna och alla nyheter samlade på samma ställe om laget.

Tryck här för att ta dig dit.

Så ser Svensk Innebandys utvecklingstrappa ut:

  • A-landslaget
  • Guldsteget
  • U19-landslaget
  • Talang 17
  • RIG/NIU
  • Sweden Floorball Youth Camp

Här nedan följer de kallade spelarna samt datum och plats för lägerdagarna.

Kallade spelare till talangläger 17 i Umeå – Norr – 1 mars 2022

Målvakter:
Anton Lingsberg, Öjebyns IBF
Axel Adebrink, RIG Umeå IBF
Axel Nyström, Team Thorengruppen Ungdom SK
Edvin Borgström, Sundsvall FBC Ungdom
Simon Persson, IBF Dalen

Utespelare:
Adrian Ericsson, IBK Luleå
Alex Thimstrand, Sundsvall FBC Ungdom
Alvin Hammarström, Sundsvall FBC Ungdom
Anton Wikner, IBF Dalen
Arvid Granvik, Team Thorengruppen Ungdom SK
Arvid Äse, RIG Umeå IBF
Felix Thor, Sundsvall FBC Ungdom
Filip Sandström, IBF Dalen
Filip Norman, Team Thorengruppen Ungdom SK
Gabriel Edlund, Timrå IBC
Gabriel Kohonen, RIG Umeå IBF
Hampus Magnusson, IBF Dalen
Liam Rylander, IBK Luleå
Ludvig Stegius, RIG Umeå IBF
Ludwig Hörlin, Gamla Stan IBK
Matheus Jansson, Sundsvall FBC Ungdom
Mattias Amnell, Bergnäsets AIK
Nils Engman Brink, Team Thorengruppen Ungdom SK
Nils-Olof Åkesson, RIG Umeå IBF
Oscar Winsa, Sundsvall FBC Ungdom
Oscar Magnusson, RIG Umeå IBF
Sakarias Ulriksson, RIG Umeå IBF
Sebastian Öijen, RIG Umeå IBF
Simon Johansson, IBK Luleå
Theo Bergsdorf, Team Thorengruppen Ungdom SK
Viktor Näsman, Sundsvall FBC Ungdom
Viktor From, Skellefteå IBK
Ville Mikkonen, Gamla Stan IBK
Vilmer Källman, Timrå IBC
William Zetterberg, Sundsvall FBC Ungdom
Wilmer Karlsson, Team Thorengruppen Ungdom SK

Kallade spelare till talangläger i Uppsala – Öst – 4 mars 2022

Målvakter:
Casper Bäcklin, Bele Barkarby IF IBF
Gustaf Åström, IK Sirius FBC
Max Olsson, IBF Falun Utveckling
Rasmus Karlsson, Täby FC
Theodor Söderqvist, IK Sirius IBK
Ville Landelius, Håsta IBK

Utespelare
Anton Håkansson Fernler, Farsta IBK
Arvid Hansson, Gävle GIK
Axel Fredriksson, Täby FC
Benjamin Elden, KAIS Mora UIF
Carl Theorén, Bele Barkarby IF IBF
David Johansson, Täby FC
Douglas Wetterstrand, Bele Barkarby IF IBF
Edvin Nilsson, IK Sirius FBC
Edwin Klöfver, Åkersberga IBF
Elliot Rydell, Salems IF
Filip Sjöstedt, IBF Falun Utveckling
Gustav Voxheden, LI 20 IBF
Hugo Grass, Huddinge IBS
Jesper Pussinen, IBF Hedemora
Johan Hildingsson, Håsta IBK
Jonas Rosén, Rosersberg Arlanda IBK / AIK
Kalle Hagsjö, Sandvikens AIK
Kevin Rosenvald, IK Sirius IBK
Kim Guilotte, AIK
Ludvig Granlund, Huddinge IBS
Mattias Svedberg, Storvreta IBK
Max Lindborg, IBF Falun Utveckling
Niklas Sundblad, Hagunda IF
Oskar Söderquist, IK Sirius FBC
Per Sundgren, Huddinge IBS
Rasmus Lindborg Fredriksson, Bele Barkarby IF IBF
Theo Neumann, IK Sirius IBK
Theodor Svensson, Huddinge IBS
Viktor Lägdén, Vallentuna IBK
Ville Lorendal, Väsby AIK
William Forsman Eklund, Farsta IBK
William Holmgren, Väsby AIK

Kallade spelare till talangläger i Linköping – Mitt – 7 mars 2022

Målvakter:
Jakob Klefbäck, IBF Kolmården
Lukas Rosenkvist, Torshälla IBK
Simon Ekström, Västerås IBS Ungdom
Tage Carlén, Fristads GOIF
William Jern, Hagfors IBS

Utespelare:
Adrian Wirsén, Ledberg IBF
Anton Lundqvist, Linköping FBC
Axel Veress, Lillån IBK
Axel Brokvist, Torshälla IBK
Christoffer Berggren, Onyx IBS
Daniel Svensson, Hagfors IBS
Felix Enberg, Västerås IBS Ungdom
Gustav Jonsson, IBK Lockerud Mariestad
Gustav Hall, Nykvarns IF
Hampus Andersson, Linköping FBC
Hugo Wettéus, Lillån IBK
Hugo Jensen, IBK Alingsås
Isac Hauge, Karlstad IBF Ungdom
Isak Larsson, Torshälla IBK
Jack Lorentzon, IBK Alingsås
Jesper Jansson, Hagfors IBS
Jesper Hellquist, IBK Köping
John Ershede, IBK Lockerud Mariestad
Karl Danielsson, Västerås IBS Ungdom
Kazper Vanninen, Västerås IBS Ungdom
Ludvig Jörtsö, Torshälla IBK
Noah Swahn, Karlstad IBF Ungdom
Oscar Rösler, Västerås IBS Ungdom
Oscar Helmrich, Västerås IBS Ungdom
Simon Johansson, IBK Alingsås
Theo Saverstam, Lillån IBK
Tim Rosell, Linköping FBC
Viggo Lysell, IFK Gnesta
Wilhelm Strandell, IBK Lockerud Mariestad
Wille Krantz, Torshälla IBK
William Cerwall, Karlstad IBF

Kallade spelare till talangläger i Göteborg – Syd – 8 mars 2022

Målvakter:
Jonathan Nilsson, Höllvikens IBF
Maximilian Ehm, Träslövsläge IF
Odin Esperi Sundström, Lindås Rasta IBK
Sebastian Johansson, Växjö IBK Utveckling

Utespelare:
Adam Axelsson, Hovshaga AIF
Albin Rommeskog, Värnamo IK
Daniel Helge, FBC Kalmarsund Ungdom
Elliot Kronstrand, Jönköpings IK Utveckling
Emil Nyh, Växjö IBK Utveckling
Emil Wahl, IBK Genarp
Eric Lundberg, FC Helsingborg
Fabian Fallai-Uddenmyr, Warberg IBF
Felix Eriksson, FBC Lerum Utveckling
Gustav Lundberg, FC Helsingborg
Hampus Nelson, FBC Kalmarsund Ungdom
Hannes Christiansen, Växjö IBK Utveckling
Hannes Alvarmo, FBC Kalmarsund Ungdom
Hobbe Janefrid, Jönköpings IK Utveckling
Hugo Vinberg, Träslövsläge IF
Isac Gustafsson, Röke IBK
Jack Sundling, Jönköpings IK Utveckling
Jacob Pålsson, Munka-Ljungby IBK
Kristian Ikponmwosa, Pixbo Wallenstam IBF
Ludvig Dahlin, Jönköpings IK Utveckling
Marcus Nilsson, Warberg IBF
Melvin Folke, FBC Kalmarsund Ungdom
Miki During, Lindås Rasta IBK
Noah Carlenäs, Warberg IBF
Oscar Winblad Bergholtz, Pixbo Wallenstam IBF
Teodor Stenberg, Pixbo Wallenstam IBF
Theo Christiansen, Växjö IBK Utveckling
Theo Nysten, Höllvikens IBF
Tim Bogarve, Höllvikens IBF
Tobias Törn, FBC Partille
Victor Johansson, FBC Lerum
William Andersson, FBC Partille

short_text    Publicerat av Martin Almroth 2022-03-03, kl 13:49