Köp streaming i Innebandyappen!

Klicka här

Gå Svensk Innebandys Fifty/fifty-utbildning

Klicka här

Serieindelning 2022/23

Här är serieindelningen för förbundsserierna samt Juniorallsvenskan 2022/23:

Damer

Svenska Superligan
Endre IF

FBC Kalmarsund
IBF Falun
IBK Lund Elit
IK Sirius FBC
Karlstad IBF
Malmö FBC
Nacka IBK
Pixbo Wallenstam IBK
Thorengruppen IBK
Täby FC IBK
Västerås Rönnby IBK
Warberg IC
Åkersberga IBF

Allsvenskan Norra - Östra
Gamla Stan IBK
IBF Dalen
IBK Dalen
IBK Luleå
Klockarbergets BK
RIG Umeå IBF
Sundsvalls IBF
Örnsköldsvik IBK

Allsvenskan Östra - Norra
AIK IBF
Alunda IBF
Hagunda IF
KAIS Mora IF
Storvreta IBK
Tyresö Trollbäcken IBK
Täby FC
Älvsjö AIK IBF

Allsvenskan Västra - Södra
Bergs IK
FBC Katrineholm
Fröjereds IF
Hagfors IF Uddeholm
IBK Lockerud Mariestad
Skoghalls IBK
Telge SIBK
Västerås IBS

Allsvenskan Södra - Västra
FBC Partille
Craftstadens IBK Oskarshamn
IBK Göteborg
Jönköpings IK
Lindome IBK
Lindås IBK
Warberg IBF
Växjö IBK

Juniorallsvenskan A DJ18
Gullänget-Kroksta IBS
IBF Dalen/FC Dalen
Luleå SK/IBK Luleå
RIG Umeå IBF
Sundsvalls IBF
Umeå City IBF
Umeå Västra IBF
Umeå Västra IF/IBK
Örnsköldsvik IBF
Örnsköldsvik IBK

Juniorallsvenskan B DJ18
Bälinge IF
Hudik/Björkberg IBK
IBF Borlänge
IBF Falun Utveckling
KAIS Mora UIF
KFUM Falun
Samuelsdals IF
Storvreta IBK/Ungdom
Strömsbro IF
IBK Östhammar

Juniorallsvenskan C DJ18
Bele Barkarby IF IBF
Ekerö IK
Hagunda IF
Hässelby SK IBK
IK Sirius IBK
Rotebro IS IBK
Täby FC
Vaksala SK/Björklinge BK
Vallentuna IBK/IK Frej
Åkersberga IBF 

Juniorallsvenskan D DJ18
Endre IF
FBI Tullinge
Huddinge IBS
Salems IF
Sköndals IK
Telge SIBK
Tyresö Trollbäcken IBK
Vendelsö IK
Värmdö IF/Nacka IBK
Älvsjö AIK IBF

Juniorallsvenskan E DJ18
GS 86 AIF/Munkfors IBK
Hertzöga BK
IBK Hallsta
IBK Lockerud Mariestad
Karlstad IBF Ungdom
Lillån IBK/Ungdom
Rönnby Västerås IBK Ungdom
Skoghalls IBK Utveckling /IBK
Surahammars IBF
Västerås IBS Ungdom 

Juniorallsvenskan F1 DJ18
Bergs Innebandyklubb
IBF Linköping
Nykvarns IBF Ungdom
Onyx IBS
Solfjäderstaden IBK
Trosa Edanö IBK

Juniorallsvenskan F2 DJ18
CL98IC
FBC Kalmarsund
Hovslätts IK/Mullsjö AIS
Jönköpings IK Utv/Jönköpings IK
Värnamo IK/Skillingaryds IK
Växjö IBK Utveckling/Växjö IBK 

JAS F1-F2 spelas med dubbelmöten mot lag i egna gruppen och enkelmöten mot lag i den andra gruppen

Juniorallsvenskan G DJ18
FBC Lerum
FBC Partille
Fristad GoIF/IBK Tygriket
IBF Älvstranden/Ale IBF
IBK Alingsås
IK Zenith/Öckerö IBK
Landvetter IBK
Lindås Rasta IBK
Pixbo Wallenstam IBF
Stenungsunds IBK/IBK Kungälv 

Juniorallsvenskan H DJ18
Bjärreds IBK/Lomma FBC
FBC Engelholm
IBK Lund/Elit
Malmö FBC
Munka-Ljungby IBK UTGÅTT
Onsala IBK
Träslövsläge IF
Varla IBK
Warberg IBF 
Åstorp/Kvidinge IBS

 

Herrar

Svenska Superligan
AIK IBF
FBC Kalmarsund
FC Helsingborg
Gävle GIK
Hagunda IF
IBF Falun
IBK Dalen
Jönköpings IK
Linköping IBK
Mullsjö AIS
Pixbo Wallenstam IBK
Storvreta IBK
Team Thorengruppen SK
Växjö IBK

Allsvenskan Norra
Bele Barkarby IF IBF
Djurgårdens IF IBS
FBI Tullinge
Hudik/Björkberg IBK
IBF Falun Utveckling
IK Sirius IBK
Nykvarns IBF Ungdom
RIG Umeå IBF
Salems IF
Strängnäs IBK
Visby IBK
Älvsjö AIK IBF

Allsvenskan Södra
Fagerhult Habo IBK
FBC Lerum
FBC Partille*
Hovslätts IK

Höllvikens IBF
IBK Lund Elit
Karlstad IBF
Lillån IBK
Lindås IBK
Malmö FBC
Skoghalls IBK
Warberg IC

*ersätter Lagan IBK som utgått.

Division 1 Norra
FBC Bollnäs
Gamla Stan IBK
Holmsund City IBC
Håsta IBK
IBF Dalen
IBK Härnösand
IBK Luleå
Sundsvall FBC
Team Thorengruppen Ungdom SK
Timrå IBC
Skellefteå IBK*
Öjebyns IBF

*ersätter Wibax-Piteå IBK som utgått.

Division 1 Östra Svealand
Balrog Botkyrka IK
Björklinge BK
Farsta IBK
Hammarby IF IBF
Hässelby SK IBK
IBK Uppsala Teknologer
Nacka IBK
Rosersberg Arlanda IBK
Tyresö Trollbäcken IBK
Täby FC
Vallentuna IBK
Värmdö IF

Division 1 Västra Svealand
Dotteviks IF
Hagfors IBS
Hälsinggårdens AIK
IBF Borlänge
IBF Hedemora
IBK Runsten
IK Sätra
KAIS Mora IF
Karlstad IBF Ungdom
LI20 IBF
Nilsby IK
Sandvikens AIK

Division 1 Mellersta
Bergs IK
FBC Nyköping
IBF Västerås
IBF Örebro
IFK Arboga
Ledberg IBF
Linköping FBC
Nykvarns IF
Onyx IBK
Skälby IBK
Solfjäderstaden IBK
Åby IBK

Division 1 Västra Götaland
Floda IBK
Fristads GoIF
IBK Alingsås
IBK Göteborg
IBK Kungälv
IBK Lidköping
IBK Vänersborg
IK Zenith
Mölndals IBF
Pixbo Wallenstam IBF
Varla IBK

Division 1 Södra Götaland
CL98IC
Eslövs IBF
FBC Kalmarsund Ungdom
Finspång IBK*
Gränna AIS

Halmstads IBK
Hovshaga AIF
Munka-Ljungby IBK
Olofströms IBK
Vetlanda IBF
Vinbergs IBS
Åstorp/Kvidinge IBS

*ersätter Rimforsa IF som utgått.

Juniorallsvenskan A1 HJ18
Gamla Stan IBK
IBK Luleå
RIG Umeå IBF
Skellefteå IBK
Team Thorengruppen Ungdom SK
Öjebyns IBF

Juniorallsvenskan A2 HJ18
Gimonäs Umeå IF
IBF Dalen
Moälvens IBK
Sandåkerns SK/IBS Dalen
Sundsvall FBC Ungdom
Örnsköldsvik IBK

JAS A1-A2 spelas med dubbelmöten mot lag i egna gruppen och enkelmöten mot lag i andra gruppen

Juniorallsvenskan B HJ18
Alunda IBF
Gävle GIK
Hagunda IF
Hälsinggårdens AIK Innebandy
IBF Borlänge
IBF Falun Utveckling
IBF Hedemora/IBF Ludvika
IK Sirius FBC/IBK
KAIS Mora UIF
Storvreta Ungdom IBK 

Juniorallsvenskan C HJ18
AIK IBF
Bele Barkarby IF IBF
Ekerö IK/Järfälla IBK
Hässelby SK IBK
Rosersberg Arlanda IBK
Rotebro IS IBK
Täby FC
Vallentuna IBK
Väsby AIK
Åkersberga IBF 

Juniorallsvenskan D HJ18
Djurgårdens IF IBS
Farsta IBK
Hammarby IF IBF
IBF Offensiv Lidingö
Nacka IBK
Nynäshamns IBK
Tyresö Trollbäcken IBK
Vendelsö IK
Värmdö IF
Älvsjö AIK IBF 

Juniorallsvenskan E HJ18
Hagfors IBS
Karlstad IBF Ungdom
Lillån IBK
Skoghalls IBK Utveckling
Skälby IBK
Strängnäs IBK
Torshälla IBK
Västerås IBS Ungdom
Örebro SK Ungdomsklubb/IBF Örebro Utv 

Juniorallsvenskan F HJ18
Bergs Innebandyklubb
FBI Tullinge
Huddinge IBS
IBF Norrköping
Ledberg IBF
Linköping IBK Ungdom
Nykvarns IF
Onyx IBS
Salems IF
Trosa Edanö IBK 

Juniorallsvenskan G HJ18
FBC Lerum Utveckling
IBK Göteborg
IBK Kungälv
IK Zenith
Kärra IBK
Lindome IBK
Lindås Rasta IBK
Mölndals IBF
Varla IBK 

Juniorallsvenskan H HJ18
Fagerhult Habo IBK Ungdom
FBC Partille/IBK Alingsås
Fristads GoIF/Rydboholms SK
Hovslätts IK
IBK Lidköping
IBK Lockerud Mariestad
Landvetter IBK
Månsarps IBK/Jönköpings IK
Pixbo Wallenstam IBF 

Juniorallsvenskan I HJ18
CL98IC
FBC Kalmarsund
Gransholms IF/Alvesta IBK
Hovshaga AIF/Ingelstad IBK
Jönköpings IK Utveckling
KFUM Jönköping
Nässjö IBF
Vetlanda IBF
Växjö IBK Utveckling 

Juniorallsvenskan J HJ18
FC Helsingborg
Höllvikens IBF
IBK Genarp
IBK Landskrona
IBK Lund/Bjärreds IBK
Malmö FBC
Munka-Ljungby IBK
Träslövsläge IF
Warberg IBF