Test av nya regler utökas till fler förbundsserier under säsongen 2025/26

Publicerad
Visselpipa i handen domare

Internationella Innebandyförbundet (IFF) kommunicerade förra hösten att man utsett Sverige att testa nya regler under säsongerna 2024/25 och 2025/26. De nya reglerna testades under säsongen 2024/25 i SSL Dam, SSL Herr, Allsvenskan Herr, samt i de matcher i Svenska Cupen på dam- och herrsidan som genomfördes efter att seriespelet inleddes (fr.o.m. kvartsfinalerna).

I den här artikeln förklaras bakgrunden inför införandet 2024/25 och reglerna mer i detalj samt vilka serier som omfattas av testet under säsongen 2025/26.

 Utgångsläget var att de nya reglerna skulle testas under säsongerna 2024/25 och 2025/26, där Svenska Innebandyförbundet (SIBF), efter dialog med IFF, kunde välja att avbryta eller uppdatera regelverket under testperioden.

Syftet med att testa nya regler är att få möjlighet att få feedback från spelare, ledare, domare och andra intressenter, före ett eventuellt permanent införande i all innebandy världen över. 

 – Tävlingsutskottet (TU) och domarorganisationen noterar de positiva effekter som de nya testreglerna medfört och mot bakgrund av detta har TU beslutat att utöka testet till samtliga förbundsserier på seniorsidan under säsongen 2025/26, säger Svenska Innebandyförbundets tävlingschef Daniel Gustavsson, och fortsätter. 

–  Efter utvärdering och samtal med tränare i berörda serier har regeln kring ledarnas arbete i byteszonen uppdaterats och en ledare i taget kommer under säsongen 2025/26 tillåtas att befinna sig framför spelarbänken för att ge taktiska instruktioner till spelarna i avbytarbåset och på planen.

Testet av de nya reglerna genomförs under säsongen 2025/26 i SSL dam och herr, Allsvenskan dam och herr, Division 1 herr samt i Svenska Cupen dam och herr fr.o.m. kvartsfinalerna. Svenska Innebandyförbundet kommer löpande att utvärdera hur väl testerna fortskrider, för att sedan efter hela testperiodens slut rapportera till IFF.

Bakgrund till förändrad regel för straffslag
Zorro som företeelse i själva spelet är en krydda i innebandyn som tillför en ny dimension och som ger positiv uppmärksamhet till sporten. Zorro-straffar har dock utvecklats till något som i stället är negativt för innebandyns varumärke och har också skiftat balansen mellan straffskytt och målvakt på ett sätt som inte är önskvärt för sportens utveckling. 

Enligt den nya regeln är det tillåtet att lyfta upp bollen på bladet som i en zorro, men man får inte skifta riktning på bollen mer än en gång. Det innebär att efter att man gjort sin första dragning i luften, så måste man avsluta och kan inte gå tillbaka till andra sidan igen.

Bakgrund till förändrade regler för spelare och ledare i byteszonen
Regeln som testas är uppdelad i två delar. Det ena rör att spelare eller ledare står med foten på sargen eller lutar sig in över sargen, vilket nu inte kommer att vara tillåtet. Detta agerande har lett till många situationer där spelare i byteszonen träffas av bollen och det används också taktiskt för att tillsynes krympa den uppspelsytan för motståndarna och göra det psykologiskt svårare att spela upp bollen där. Spelare som inte är på plan och ledare ska inte påverka spelet och därför blir det tydligare att detta inte är tillåtet.

Den andra delen av regeln berör hur spelare och ledare ska uppträda i byteszonen där utgångspunkten är att spelare ska sitta ner och ledare ska befinna sig bakom avbytarbänkarna.

Anledningen till detta är flera. Idag har vi en situation i svensk innebandy där i princip alla står upp och det innebär att sportens egna utövare står i vägen för vår egen publik, våra samarbetspartners exponering osv.

Vidare är det dåligt för sportens varumärke och utveckling med den kultur som vuxit fram där de som inte är direkt involverade i spelet står nära sargen och skriker på motståndare och domare.

Det hetsiga klimatet går att hantera för domarna på högre nivåer och det är inte enbart för dessa som denna nya regel testas, utan inte minst för alla matcher som genomförs på barn- och ungdomsnivå. I dessa tar man efter sina förebilder och beter sig likadant mot domare som inte alls har samma möjligheter att hantera situationerna som uppstår. Innebandyn behöver här närma sig tex fotboll och handboll som har mycket tydliga regler för vilka som får stå upp och närma sig spelplanen under en match.

Sannolikt kommer de testade reglerna att behöva utvecklas löpande och det är därför som det genomförs ett test först innan ett permanent införande.

Regeltexter finns här: https://www.innebandy.se/tavling/regler-och-direktiv

Publicerad av Ludvig Gustavsson

Dela

Upptäck fler nyheter

Nationella samarbetspartners
Pantamera
EY
OBOS