James om att vara domare

Publicerad
Ca9c439e 86C7 43Ac 9562 Df979c8817b4

Det här med att vara domare - ja det ger så mycket på så många sätt!

Det var under söndagen som vi träffade på James Lubanga, som dömde under Gävleborgsspelen. Han hade just paus mellan de blå matcherna på Valbo Sportcentrum. 

Efter ett längre samtal stod det klart. Dömningen är så mycket mer än pengarna för så många ungdomar. Något som kanske var det som lockade från start, men som senare blev en av flera anledningar varför dömningen är så kul.

James, likt så många andra startade sin domarkarriär nervös och pratade inte med fler än nödvändigt vid planen. Till att bli mer självsäker i sin dömning och mycket mer social som person.

"Innebandyn har hjälpt mig och många andra att förstärkt att vara social, att våga prata med människor mer som man inte känner." - James

Det är inte bara att våga vara mer social, utan man lär sig även att komma överens, problemlösning och kunna lära ut till andra det man lärt sig själv, menar James. 

Som domare lär man sig många färdigheter som gör att man växer som människa. Man känner att man gör skillnad, man får en gemenskap, lär känna nya människor lär sig hur man hanterar olika situationer, vågar stå på sig och varför inte också få in en extra slant på köpet.

"För mig så har jag vågat mer och vågat visa mig mer genom domarskapet" - James

Vi på Gävleborgs Innebandyförbund är glad att få träffa domare som James, som utvecklats genom uppdraget och vill ge tillbaka det han har lärt sig!

Vill du bli domare? Då ska du hålla utkik på hemsidan mot sensommaren för anmälan. Domarutbildningarna hålls i synnerhet i augusti och september.

Publicerad av Maja Nordin

Dela

Upptäck fler nyheter

Nationella samarbetspartners
Pantamera
EY
OBOS