Svensk Innebandystävlingsbestämmelser 2022-2023


Kapitel 2 Representationsbestämmelser

§1 a. Ungdomsspelare i seniorlag
 

Förening får endast använda spelare som fyller minst 16 år (född 2006) samma år som spelåret inleds, i tävlingsmatch för seniorlag.

SDF har rätt att bevilja dispens som är individuell och behovsprövad för spelare som fyller 15 år (född 2007) samma år som spelåret inleds för spel i tävlingsmatcher för seniorlag. Med individuell och behovsprövad avses att föreningen inte kan erbjuda spel inom föreningen i annat lag alternativt att spelarunderlaget för föreningens seniorlag är för litet, dvs. dispens ska beviljas för detta.

Dispens ska inte beviljas baserat på en spelares förmåga/utvecklingsbehov.

Antal dispenser per seniorlag får maximalt uppgå till tre (3) per match, samt ska behovsprövas vid minst ett tillfälle per säsong (genom förnyad dispensansökan).

Spelare som beviljas dispens får fortsatt delta i seriespel för ungdomslag administrerade av SDF. Spelaren har även rätt att delta i cuper och SM-tävlingar för ungdom/junior. Godkänd dispens gäller även kvalificering till förbundsserie. (ändr. 2021).


SDF har inte rätt att bevilja dispens för spelare som är yngre än 15 år då spelåret
inleds. (ändr. 2021).


Småland Blekinge Innebandyförbunds lokala förutsättningar 2022-23

Kapitel 2 Representationsbestämmelser

§1 a. Ungdomsspelare i seniorlag


Ny behovsprövning ska ske senast 31 januari och föreningen är ansvarig för att skicka ny ansökan för personer med dispens till SmIBF.

Dispens ges endast för spel i föreningens lägst placerade seniorlag i seriesystemet.

Dispens kostar 300 kr/person

Dispensansökan formulär

Godkända ungdomsspelare i seniorlag

OBS! En spelare/förening ska vid uppmaning alltid kunna uppvisa giltigt delgivningsbeslut inför varje match till domare/motståndare.

Uppdaterad: 2023-02-01 kl 07:14

Dispenser godkända fram till den 31 januari 2023 om inget annat datum anges.

* Ej giltig dispens från 2023-01-01.

Alvesta IBK   Giltig till
Nils Ask HU 2023-06-30
Milo Tietz HU  2023-06-30 
Aneby SK    
Oskar Eriksson H4 NÖ 2023-06-30
     
Carlshamns IBK
Amadeus Johansson H4 SÖ 2023-06-30
Erik Berg H4 SÖ 2023-06-30
Mile Lindblom H4 SÖ 2023-06-30
     
CL98IC    
Emelie Lindberg D1 2023-06-30
Julia Jagodzinski D1 2023-06-30
Tova Lindeborg D1 2023-06-30
     
Craftstadens IBK
Milton Karlsson-Sundberg H2 2023-06-30
     
FBC Kalmarsund U
Elin Jönsson D2 Ö 2023-06-30
Ida Björkemar D2 Ö 2023-06-30
Magdalena Gunnersten D2 Ö Ej giltig dispens*
Sara Olsson D2 Ö 2023-06-30
     
FBC Karlskrona    
Elin Färmh D1 Ej giltig dispens*
     
Forserums IF    
Emin Hairic H4 NÖ Ej giltig dispens*
Filip Rydén H4 NÖ 2023-06-30
Gustav Johansson H4 NÖ 2023-06-30
     
Forsheda IF    
Lukas Tonnvik H4 NV 2023-06-30
     
Gnosjö IBK    
Elvira Hildingsson D2 V 2023-06-30
Lilly Petersson D2 V 2023-06-30
Melany Valencia D2 V Ej giltig dispens*
Signe Sperring D2 V 2023-06-30
     
Gränna AIS    
Sixten Hovbäck H3 N 2023-06-30
Benjamin Melkstam H3 N 2023-06-30
Theo Norgren H3 N 2023-06-30
Erling Wallmo H3 N 2023-06-30
     
Hovmantorps GoIF
Abbe Eklund HU 2023-06-30
Alwe Lennartsson HU 2023-06-30
Jack Näslund HU 2023-06-30
Oskar Andersson HU 2023-06-30
     
Husqvarna IK    
Cornelia Nygren D2 V 2023-06-30
     
IBF Tranås    
Melwin Velander H3 N 2023-06-30
Elsa Ahlm D2 V 2023-06-30
Elsa Henningsson D2 V 2023-06-30
Sonja Torstensson D2 V 2023-06-30
Emla Pettersson D2 V 2023-06-30
Emmy Ström D2 V 2023-06-30
Olivia Nimarker D2 V 2023-06-30
     
IBK Svala    
Rasmus Elofsson H4 NÖ Ej giltig dispens*
Isak Elofsson H4 NÖ Ej giltig dispens*
     
Jönköpings IK U    
Felicia Nilsson D1 2023-06-30
Filippa Leo D1 2023-06-30
Nova Widell D1 2023-06-30
     
KaRo IBF    
Måns Svensson HU 2023-06-30
Ture Håkansson HU 2023-06-30
Erik Persson HU 2023-06-30
Alfred Berg HU 2023-06-30
     
Lagan IBK    
Gustav Karlsson H4 SV 2023-06-30
     
Nybro IBK    
Hugo Johnsson H3 S Ej giltig dispens*
Wilmer Hult H3 S Ej giltig dispens*
Ella Emilsson D2 Ö 2023-06-30
Lisa Sjöö D2 Ö 2023-06-30
     
Nässjö IBF    
Simone Johansson P D2 V 2023-06-30
Tilde Ahl D2 V 2023-06-30
Ebba Stenhag D2 V 2023-06-30
     
Ryds SK    
Alma Säll D2 V 2023-06-30
     
Skillingaryds IK    
Alicia Alkemark D2 V 2023-06-30
Ella Philip D2 V 2023-06-30
Arvid Albertsson H4 NV 2023-06-30
Nils Svanström H4 NV 2023-06-30
Noa Sandahl H4 NV Ej giltig dispens*
     
Slätafly/SK IBK    
Vilgot Joelsson H2 2023-06-30
Elias Dahl-Johansson H2 2023-06-30
Kaisa Hallin D2 Ö 2023-06-30
Ayla Gustafsson D2 Ö 2023-06-30
Alma Sabanovic D2 Ö 2023-06-30
     
Westbo IBK    
Filippa Hultgren D2 V 2023-06-30
     
Vimmerby IBK    
Vilgot Kronstrand H4 NÖ 2023-06-30
Viggo Mattsson H4 NÖ 2023-06-30
     
Virserums SGF    
Elias Bloom H4 NÖ 2023-06-30
     
Värnamo IK    
Maja Johansson D1 2023-06-30
     
Älmhults IBK    
Wilmer Julle H4 SV 2023-06-30
     
Öjaby Sport IBK    
Tim Sjösten H4 SV 2023-06-30
Leevi Wagner H4 SV 2023-06-30
Emil Fhyrman H4 SV 2023-06-30
Malte Rosen H4 SV 2023-06-30
Theo Thygesen Svensson H4 SV 2023-06-30
Nationella samarbetspartners
Pantamera
EY
OBOS