Här ser ni de lag som har blivit beviljade en laggrundad dispens för spel i en serie med lägre åldersgräns än lagets äldsta spelare.

Laget har placerats i den lägre åldersklassen grundat på ledares bedömning av lagets styrka, förra säsongens resultat och Smålands Innebandyförbunds intention att skapa så jämna serier som möjligt.

Dispensen är räknad efter det antal spelare i äldre ålder som laget angav vid Serieanmälan.

Är inte ert lag med på listan så är det en generell dispens som gäller. Läs mer här vad som gäller vid generell dispens.


Laggrundad dispens kan inte ansökas.

Godkända Laggrundade dispenser
Siffran anger hur många överåriga spelare laget få ha, dessa laggrundade dispenser är inte personliga utan generella.

Vi kommer inte göra ändringar efter den 30 september 2022.

OBS! Har ni 3 eller mindre antal överåriga spelare gäller generell dispens (1 år äldre) eller så får ni ansöka om åldersdispens för 2 år äldre spelare.

Preliminär lista för säsong 2022/23
Ändringar kan ske pga. av lag byter grupp, urdragning m.m.

OBS! Tänk på att inga generella dispenser får användas utöver det antalet spelare ni har en godkänd laggrundad dispens för.

Uppdaterad: 2023-01-24

Pojkar Röd nivå

Pantamera Norra Röd gr 1 (-06)
IBK Husar 5 st (2005)  
Tenhults IF 8 st (2005)  
     
Pantamera Norra Röd gr 2 (-07)
Aneby SK 06-08 3 st (2005) 8 st (2006)
Bodafors IBS 06-07 6 st (2006)  
Husqvarna IK 06-07 4 st (2006)  
Sävsjö IBK/1 4 st (2006)  
     
Pantamera Norra Röd gr 3 (-08)
Vetlanda IB 07-08 6 st (2007)  
     
Pantamera Norra Röd gr 4 (-08)
Nässjö IBF 07-08 12 st (2007)  
     
Pantamera Norra Röd gr 5 (-09)
Hestra SSK 07-09 5 st (2007) 4 st (2008)
     
Pantamera Norra Röd gr 6 (-09)
Aneby SK 08-10 4 st (2008)  
IBK Husar 5 st (2008)  
Månsarps IBK 5 st (2008)  
     
Pantamera Norra Röd gr 7 (-10)
Bankeryds SMK 09/2 14 st (2009)  
Husqvarna IK 09/2 14 st (2009)  
Jönköpings IK 09/2 14 st (2009)  
Månsarps IBK 09/2 2 st (2008) 14 st (2009)
     
Pantamera Norra Röd gr 8 (-10)
Forserums IF 5 st (2009)  
     
Pantamera Norra Röd gr 9 (-10)
Aneby SK 09-11 5 st (2009)  
Hestra SSK 4 st (2009)  
     
Pantamera Mellersta/syd Röd gr 3 (-08)
Moheda IBK 07-08 12 st (2007)  
Ryds SK 08-09 7 st (2007)  
Väckelsångs IK 13 st (2007)  
     
Pantamera Västra Röd gr 2 (-07)
Ingelstad IBK 06-07/2 9 st (2006)  
Älmhults IBK IBK 07 5 st (2006)  
     
Pantamera Västra Röd gr 5 (-09)
Olofströms IBK 08-09 6 st (2008)  
Vislanda IF 08-09 6 st (2008)  
Älmhults IBK 08-09 6 st (2008)  
     
Pantamera Västra Röd gr 7 (-10)
Rottne IF 09-10 13 st (2009)  
     
Pantamera Östra Röd gr 2 (-07)
Carlshamns IBK 06-08 7 st (2006)  
FBC Karlskrona 4 st (2006)  
KaRo IBF 5 st (2006)  
     
Pantamera Östra Röd gr 5 (-09)
Carlshamns IBK 08-09 10 st (2008)  
Craftstadens IBK 09-10 14 st (2008)  
Fliseryds IBK 07-08 1 st (2006) 2 st (2007), 10 st (2008)
Gantesbo IBK 07-08 4 st (2007) 7 st (2008)
     
Pantamera Östra Röd gr 7 (-10)
CL98IC 09/1 14 st (2009)  
Craftstadens IBK 09-10 12 st (2009)  
FBC Kalmarsund U 09/1 14 st (2009)  
FBC Karlskrona 09 8 st (2008) 6 st (2009)
Nybro IBK 09-10 1 st (2008) 9 st (2009)
Sandbäckshults IBK  2 st (2008) 10 st (2009)
SSG IF 09 1 st (2008) 12 st (2009)
     
Pantamera Östra Röd gr 8 (-10)
Jämjö IBK 6 st (2009)  
KaRo IBF 5 st (2009)  
Slätafly/SK IBK 09-10 6 st (2009)  

Flickor Röd nivå

Pantamera Mellersta Röd gr 2 (-08)
Alvesta IBK 07-08 12 st (2007)  
Ljungby IB 07-08 5 st (2007)  
Rottne IF 2 st (2006) 3 st (2007)
     
Pantamera Mellersta Röd gr 3 (-09)
Växjö IBK U 08-09/2 10 st (2008)  
     
Pantamera Mellersta Röd gr 4 (-10)
Lagan IBK 09-10 6 st (2009)  
     
Pantamera Norra Röd gr 2 (-08)
Aneby SK 06-08 9 st (2006) 4 st (2007)
Fagerhult Habo IB U 6 st (2006) 8 st (2007)
Gnosjö IBK 07-08 8 st (2007)  
Månsarps IBK 6 st (2006) 20 st (2007)
Nässjö IBF 07-08 3 st (2006) 8 st (2007)
Skillingaryds IK 07-08 7 st (2007)  
     
Pantamera Norra Röd gr 3 (-09)
Aneby SK 08-09 14 st (2008)  
Månsarps IBK 08-09/2 8 st (2008)  
     
Pantamera Norra Röd gr 4 (-10)
Hestra SSK 08-10 1 st (2008) 7 st (2009)
Skillingaryds IK 09-11 10 st (2009)  
     
Pantamera Östra Röd gr 1 (-07)
CL98IC 06-07 6 st (2006)  
     
Pantamera Östra Röd gr 2 (-08)
CL98IC 07-09 6 st (2007)  
IBK Svala 06-08 1 st (2005) 3 st (2006), 5 st (2007)
Vetlanda IB 06-08 2 st (2006) 9 st (2007)

Pojkar Blå nivå

Pantamera Norra Blå gr 1 (-11)
Aneby SK 10-11 4 st (2010)  
Gränna AIS 10-11 9 st (2010)  
Månsarps IBK 14 st (2010)  
     
Pantamera Norra Blå gr 2 (-11)
Forsheda IF 10-12 9 st (2010)  
Skillingaryds IK 10-11 7 st (2010)  
     
Pantamera Norra Blå gr 3 (-12)
Månsarps IBK 11/2 12 st (2011)  
     
Pantamera Västra Blå gr 1 (-11)
IFK Lammhult 09-10 5 st (2009) 5 st (2010)
Markaryd/Strömsnäsbruk 2 st (2008) 3 st (2009), 8 st (2010)
Ryds SK 10-11 9 st (2010)  
     
Pantamera Västra Blå gr 2 (-11)
Carlshamns IBK 10-11 4 st (2010)  

Flickor Blå nivå

Pantamera Mellersta Blå gr 1 (-11)
Alvesta IBK 10-11 4 st (2009) 4 st (2010)
Ingelstad IBK 10-11/2 6 st (2010)  
     
Pantamera Norra Blå gr 1 (-11)
Bankeryds SMK 10-11/2 10 st (2010)  
Fagerhult Habo IB U 4 st (2010)  
Gnosjö IBK 10-11 8 st (2010)  
Månsarps IBK 10-11 5 st (2010)  
Sävsjö IBK 10-11 12 st (2010)  
Vetlanda  IB 10-11 5 st (2010)  
Östra SK 10-11 6 st (2010)  
     
Pantamera Östra Blå gr 1 (-11)
Gantesbo IBK 10-11 5 st (2009) 6 st (2010)
SSG IF 10 7 st (2010)  
Vimmerby IBK 10-11 13 st (2010)  
Nationella samarbetspartners
Pantamera
EY
OBOS