Information, riktlinjer och rekommendationer avseende Covid-19

Läs mer

Köp streaming i Innebandyappen!

Klicka här

Ungdomsspelare i seniorlag

Tävling

Svensk Innebandystävlingsbestämmelser 2021-2022

Kapitel 2 Representationsbestämmelser

§1 a. Ungdomsspelare i seniorlag
 

Förening får endast använda spelare som fyller minst 16 år (född 2005) samma år som spelåret inleds, i tävlingsmatch för seniorlag.

SDF har rätt att bevilja dispens som är individuell och behovsprövad för spelare som fyller 15 år (född 2006) samma år som spelåret inleds för spel i tävlingsmatcher för seniorlag. Med individuell och behovsprövad avses att föreningen inte kan erbjuda spel inom föreningen i annat lag alternativt att spelarunderlaget för föreningens seniorlag är för litet, dvs. dispens ska beviljas för detta.

Dispens ska inte beviljas baserat på en spelares förmåga/utvecklingsbehov.

Antal dispenser per seniorlag får maximalt uppgå till tre (3) per match, samt ska behovsprövas vid minst ett tillfälle per säsong (genom förnyad dispensansökan).

Spelare som beviljas dispens får fortsatt delta i seriespel för ungdomslag administrerade av SDF. Spelaren har även rätt att delta i cuper och SM-tävlingar för ungdom/junior. Godkänd dispens gäller även kvalificering till förbundsserie. (ändr. 2021).


SDF har inte rätt att bevilja dispens för spelare som är yngre än 15 år då spelåret
inleds. (ändr. 2021).


Smålands Innebandyförbunds lokala förutsättningar 2021-2022

Kapitel 2 Representationsbestämmelser

§1 a. Ungdomsspelare i seniorlag


Ny behovsprövning ska ske senast 31 januari och föreningen är ansvarig för att skicka ny ansökan för personer med dispens till SmIBF.

Dispens kostar 300 kr/person

Godkända ungdomsspelare i seniorlag

OBS! En spelare/förening ska vid uppmaning alltid kunna uppvisa giltigt delgivningsbeslut inför varje match till domare/motståndare.

Uppdaterad: 2022-01-20 kl 13:17

Dispenser godkända fram till den 31 januari 2022 om inget annat datum anges.

Förening: Namn: Lag: Dispens giltig till:
Aneby SK Josef Källqvist Herr 4 Nordöstra  
Carlshamns IBK Miranda Eriksson Dam 2 Sydöstra 2022-06-30
Carlshamns IBK Ellie Svanberg Dam 2 Sydöstra 2022-06-30
Carlshamns IBK Agnes Jenven Dam 2 Sydöstra 2022-06-30
Craftstadens IBK Ellie Ivarsson Dam 2 Sydöstra 2022-06-30
Craftstadens IBK Emma Svensson Dam 2 Sydöstra 2022-06-30
Craftstadens IBK Ida Karlsson Dam 2 Sydöstra 2022-06-30
Craftstadens IBK Ida Lundström Dam 2 Sydöstra 2022-06-30
Craftstadens IBK Thea Jörgensen Dam 2 Sydöstra 2022-06-30
Craftstadens IBK Ellen Eos Dam 2 Sydöstra 2022-06-30
Craftstadens IBK Emma Lindström Dam 2 Sydöstra 2022-06-30
Craftstadens IBK Alexander Johansson-Aronsson Herr 4 Nordöstra 2022-06-30
Craftstadens IBK Arvid Silverhamn Herr 4 Nordöstra 2022-06-30
Craftstadens IBK Elis Tvingsjö Herr 4 Nordöstra  
Craftstadens IBK Jakob Åsberg Herr 4 Nordöstra 2022-06-30
Craftstadens IBK Leo Stockhaus Herr 4 Nordöstra  
Craftstadens IBK Noa Axelsson Herr 4 Nordöstra 2022-06-30
Craftstadens IBK Patrick Holm Herr 4 Nordöstra 2022-06-30
Forserums IF Joel Persson Herr 4 Nordvästra 2022-06-30
Forserums IF Arvid Tilstam Herr Utveckling 2022-06-30
Forserums IF Måns Skog Herr Utveckling 2022-06-30
Gransholms IF Alfred Sundberg Herr 4 Sydvästra 2022-06-30
Gransholms IF Edvin Karlsson Herr 4 Sydvästra 2022-06-30
Gransholms IF Hampus Hamnå Herr 4 Sydvästra 2022-06-30
Gransholms IF Ludvig Johansson Herr 4 Sydvästra 2022-06-30
Hovmantorp GoIF Albin Holst Herr Utveckling 2022-06-30
Hovmantorp GoIF Albin Karlsson Herr Utveckling 2022-06-30
Hovmantorp GoIF Emil Andersson Herr utveckling 2022-06-30
Hovmantorp GoIF Simon Öhlin Herr Utveckling 2022-06-30
Hovmantorp GoIF Elliot Bergström Herr Utveckling 2022-06-30
IBF Tranås Alex Brickarp Herr 3 Norra  
IBF Tranås Erik Svaton Herr 3 Norra  
IBF Tranås Sigge Andersson Herr 3 Norra  
IBF Tranås Hugo Rickhardsson Herr 3 Norra  
IBF Tranås Vilgot Knutsson Herr 3 Norra  
IBK Husar Noel Björkdahl Herr 3 Norra  
Ingelstad IBK Vilma Stenberg Dam 2 Sydöstra  
Ingelstad IBK Signe Karlsson Dam 2 Sydöstra  
Ingelstad IBK Ronja Glanshed Dam 2 Sydöstra  
Ingelstad IBK Sally Allbrekt Dam 2 Sydöstra  
Jämjö IBK Milo Edin Herr 3 Södra  
KF Ljungby Fabian Pranjik Herr 4 Sydvästra  
KaRo IBF Melvin Pettersson Herr 4 Sydöstra  
Lagan IBK Måns Pelkonen Herr 4 Sydvästra 2022-06-30
Månsarps IBK Adrian Sjögren Herr 4 Nordvästra  
Månsarps IBK Albin Berner Herr 4 Nordvästra  
Månsarps IBK Anton Seestrand Herr 4 Nordvästra  
Månsarps IBK Filip Olsson Herr 4 Nordvästra  
Månsarps IBK Vilgot Gustafsson Herr 4 Nordvästra  
Månsarps IBK Alvin Edlund Herr 4 Nordvästra  
Månsarps IBK Melker Gustavsson Herr 4 Nordvästra  
Månsarps IBK Oliver Lundberg Herr 4 Nordvästra  
Månsarps IBK Oscar Agné Herr 4 Nordvästra  
Månsarps IBK Rasmus Berglund Herr 4 Nordvästra  
Månsarps IBK Villiam Eriksson Herr 4 Nordvästra  
Månsarps IBK Marius Bomberg Herr 4 Nordvästra  
Månsarps IBK Hugo Lindberg Herr 4 Nordvästra  
Månsarps IBK Otto Sandén Herr 4 Nordvästra  
Mörbylånga GoIF Isabell Svensson Dam 2 Sydöstra 2022-06-30
Mörbylånga GoIF Saga Nord Dam 2 Sydöstra  
Nässjö IBF Alma Tyrgren Dam 2 Nordvästra 2022-06-30
Nässjö IBF Lovisa Cato Dam 2 Nordvästra 2022-06-30
Ryds SK Lotta Almkvist Dam 1 2022-06-30
SK Beduinerna Mille Gudbrand Herr 4 Nordvästra  
Sandbäckshults IBK Henning Augestrand Herr 4 Sydöstra  
Sandbäckshults IBK Edin Ibricic Herr 4 Sydöstra  
Sandbäckshults IBK Josh Hitchin Herr 4 Sydöstra  
Sandbäckshults IBK Svea Norell Dam 2 Sydöstra  
Skillingaryds IK Ella Liljeroth Dam 2 Nordvästra 2022-06-30
Skillingaryds IK Wilma Lundgren Dam 2 Nordvästra 2022-06-30
Skillingaryds IK Isac Sandahl Herr 4 Nordvästra  
Skillingaryds IK Max Backlund Herr 4 Nordvästra  
Westbo IBK Tuwa Rodin Dam 2 Nordvästra  
Vetlanda IB Alexander Landebro Herr Utveckling  
Vetlanda IB Isak Kolmodin Herr Utveckling  
Vetlanda IB Theo Airosto Herr utveckling  
Vimmerby IBK Hilma Karlsson Dam 1 2022-06-30
Vimmerby IBK Ida Nyman Dam 1 2022-06-30
Vimmerby IBK Daniel Lenengård Herr 4 Nordöstra  
Väckelsångs IK Astrid Persson Dam 2 Sydöstra  
Väckelsångs IK Juni Einarsson Dam 2 Sydöstra  
Väckelsångs IK Tobias Holgersson Herr Utveckling  
Väckelsångs IK Casper Bengtsson Herr Utveckling  
Älmhults IBK Adam Junemalm Herr Utveckling  
Älmhults IBK Adam Karlsson Herr Utveckling 2022-06-30
Älmhults IBK Arvid Oxenmyr Herr Utveckling  
Älmhults IBK Gabriel Werner Herr Utveckling 2022-06-30
Älmhults IBK Linus Persson Herr Utveckling 2022-06-30
Älmhults IBK Matheus Atlas Herr Utveckling  
Älmhults IBK Max Olsson Herr Utveckling  
Älmhults IBK Tim Trulsson Herr Utveckling 2022-06-30
Öjaby Sport IBK Axel Karlsson Herr Utveckling 2022-06-30
Öjaby Sport IBK Elias Sigfridsson Lindström Herr Utveckling 2022-06-30
Öjaby Sport IBK Fabian Kejder Herr Utveckling 2022-06-30
Öjaby Sport IBK Folke Walden Herr Utveckling 2022-06-30
Öjaby Sport IBK Viggo Johansson Herr Utveckling 2022-06-30