Påminnelse: Den 31 januari är sista dag att flytta ner spelare inom föreningens seniorlag

Publicerad
Img 0394

Möjligheten att flytta spelare från föreningens lag i högre division till föreningens lag i lägre division upphör den 31 januari. Det sista matchprotokollet man har varit uppskriven på i och med 31/1 bekräftar lagtillhörigheten framåt.

Spelare kan dock fortsättningsvis flytta mellan föreningens lag från lägre till högre division med konsekvensen att spelaren då blir låst till laget i den högre serien resten av säsongen.


Med dessa utdrag från våra lokala seriedirektiv vill vi uppmärksamma om gällande regelverk.

”En spelares lagtillhörighet efter 31/1 avgörs av vilket av föreningens lag som spelaren senast representerat senast den 31/1.”

”Om en spelare inte deltagit i föreningens A-lag de tre (3) senaste omgångarna på grund av skada eller annan frånvaro så nollställs spelarens lagtillhörighet och spelaren kan då representera föreningens B- eller C-lag i sin nästa match utan att vara en av de spelarna som får flytta ner från lag ovanför i seriestrukturen. Detta gäller även efter 31/1.”

Eventuella frågor hänvisar till tävlingsavdelningen.

Publicerad av administratör

Samarbetspartners
Dela

Relaterat

Nationella samarbetspartners
Pantamera
EY
OBOS