Påminnelse - Den 1 mars är sista dag att flytta ner spelare inom föreningens seniorlag

Publicerad
Img 0394

Möjligheten att flytta spelare från föreningens lag i högre division till föreningens lag i lägre division via "specialregeln listan 5+1" upphör den 1 mars. Den första matchen efter 1 mars styr en spelares på "listan 5+1" lagtillhörighet.

Spelare kan dock fortsättningsvis flytta mellan föreningens lag från lägre till högre division med konsekvensen att spelaren då blir låst till laget i den högre serien resten av säsongen.

Med dessa utdrag från våra lokala seriedirektiv vill vi uppmärksamma om gällande regelverk.

"Efter den 1/3 får inga av föreningens spelare flyttas nedåt i seriesystemet under denna specialregel. En spelares lagtillhörighet efter 1/3 avgörs av vilket av föreningens lag som spelaren senast representerat efter den 1/3."

Eventuella frågor hänvisar till tävlingsavdelningen.

Publicerad av administratör

Dela
Samarbetspartners

Relaterade nyheter

Nationella samarbetspartners
Pantamera
EY
OBOS