Behöver din förening hjälp med sociala medier?

Publicerad
Mock Up

Vill er förening bli bättre på sociala medier? Oavsett om ni behöver hjälp att komma igång, skapa struktur, ta fram mallar eller bara vill bolla idéer finns Stockholms Innebandyförbund här som stöd.

Sociala medier är ett viktigt verktyg för att synliggöra föreningens verksamhet, nå ut till fler och skapa engagemang. Nu vill Stockholms Innebandyförbund göra det enklare för våra föreningar att komma igång och utveckla sin närvaro i sociala medier.

Oavsett om föreningen står inför att starta upp sina sociala medier, behöver få bättre struktur på sitt innehåll, vill skapa mallar eller helt enkelt behöver någon att bolla idéer med finns vi på Stockholms Innebandyförbund här som stöd.

" Det behöver inte vara svårt att komma igång. Ibland kan det räcka med att få lite hjälp att strukturera arbetet, hitta idéer eller komma vidare med det man redan gör" - Daniel Guido Wiberg, kommunikation. 

Verktyg för att komma igång

För föreningar som vill komma igång finns vår guide Bli synlig!, med tips och konkreta verktyg för att skapa en enklare och mer genomtänkt närvaro i sociala medier.

Vi har även en mediesida där föreningar kan hitta logotyper för Stockholms Innebandyförbunds föreningar och tävlingar, vilket gör det enklare att skapa eget innehåll och kommunicera kring innebandyn.

Hör av er!

Har ni frågor, idéer eller vill ni ha hjälp med ert arbete i sociala medier? 

Tveka inte att höra av er till Daniel.wiberg@innebandy.se

Publicerad av Daniel Guido Wiberg

Namnlöst 1 (2)
Se vår mediesida här
Mocj Up 2
Bli Synlig! StIBFs guide för bättre sociala medier
Dela

Upptäck fler nyheter

Nationella samarbetspartners
Pantamera
EY
OBOS