Nuvarande riktlinjer och rekommendationer avseende match, träning och cup:

Läs mer

Nu är säsongens slutspelsplaneringen klar för DJ och HJ-lagen!

Slutspelet är som vanligt upplagt med förkval och efterföljande kvart- semi och slutligen finaler i Eriksdalshallen onsdagen 15 april.

På nedanstående länk framgår var och när de olika matcherna är planerade.

Inför denna säsong så har ingen förening slutspelsanmält några av sina B-respektive C-lag vilket innebär att lag som inte ligger i den absoluta toppen i vissa serier har möjlighet att kvalificera sig till slutspelet.

Spelschemat som är preliminärt och förändringar kan komma att ske.
Herrjuniorer: Förkval & Slutspel
Damjuniorer Förkval & Slutspel

Herrjuniorer FK1 (arrangeras av hemmalaget 16-19/3)
1:a HJ192 1:a poängkvot - 2:a HJ193 1:a poängkvot
1:a HJ192 2:a poängkvot - 1:a HJ193 3:a poängkvot
2:a HJ192 1:a poängkvot - 1:a HJ193 2:a poängkvot
2:a HJ192 2:a poängkvot - 1:a HJ193 1:a poängkvot

Herrjuniorer FK2 (arrangeras av Rotebro IS IBK 21/3)
5:a HJ191 - Vinnare match 4 10.00 21/3 Nya Rotebrohallen
6:a HJ191 - Vinnare match 3 11.45 21/3 Nya Rotebrohallen
7:a HJ191 - Vinnare match 2 13.30 21/3 Nya Rotebrohallen
8:a HJ191 - Vinnare match 1 15.15 21/3 Nya Rotebrohallen

Kvartsfinaler (arrangeras av Ingarö IF 22/3)
1:a HJ191 - Vinnare match 8 10.00 22/3 Ingarö Sporthall
2:a HJ191 - Vinnare match 7 11.45 22/3 Ingarö Sporthall
3:a HJ191 - Vinnare match 6 13.30 22/3 Ingarö Sporthall
4:a HJ191 - Vinnare match 5 15.15 22/3 Ingarö Sporthall

Semifinaler (arrangeras av hemmalaget 23/3-8/4)
Vinnare kvartsfinal 1 - Vinnare kvartsfinal 4
Vinnare kvartsfinal 2 - Vinnare kvartsfinal 3

Final (arrangeras i Eriksdalshallen 15/4)
Vinnare semifinal 1 - Vinnare semifinal 2 18.30 15/4 

Damjuniorer FK1 (arrangeras av hemmalaget 16-19/3)
7:a DJ191 - 1:a DJ192 2:a poängkvot
8:a DJ191 - 1:a DJ192 1:a poängkvot

Kvartsfinaler (arrangeras i Tullingehallen 22/3)
1:a DJ191 - Vinnare FK 1 10.00 22/3 Tullingehallen
2:a DJ191 - Vinnare FK 2 11.45 22/3 Tullingehallen
3:a DJ191 - 6:a DJ191 13.30 22/3 Tullingehallen
4:a DJ191 - 5:a DJ191 15.15 22/3 Tullingehallen

Semifinaler (arrangeras av hemmalaget 23/3-8/4)
Vinnare kvartsfinal 1 - Vinnare kvartsfinal 4
Vinnare kvartsfinal 2 - Vinnare kvartsfinal 3

Final (arrangeras i Eriksdalshallen 15/4)
Vinnare semifinal 1 - Vinnare semifinal 2 20.30 15/4 

Regerande mästare är:
Damjunior: Sköndals IK                 
Herrjunior: Bele Barkarby IF IBF     

short_text    Skrivet av Martin Hjelmberg 28 februari 2020