Hejsan
Här presenterar vi hur våra föreningar anmält sina lag till seriespelet/poolspelet.

Vid eventuella frågor var god kontakta michael.rosen@innebandy.se

Observera att vi kommer att skapa serier efter er anmälan. Vid för få anmälda lag i en serien så kommer vi slå ihop serien (VIBF/ÖLIBF) eller så har vi möjligheten att flytta upp eller ned lag i seriestrukturen.

Vi har ca 75% herr/pojk och 25% dam/flick så vi vet redan nu att vi kommer att behöva göra förändringar på flicksidan men det gör vi när vi ser hur serieanmälan ser ut.
  
Vi kommer följa Svensk Innebandys HANDBOK gällande storlek på planen i ungdomsklasserna. Du kan läsa mer om detta i handboken eller i våra "Serie/domarmatris"
  
Seriekraven ligger på hemsidan för säsongen 2023-2024. Dessa seriekrav kommer att gås igenom under tävlingskonferens för tävlingskommittén och uppdateras till en version som ska gälla för 2024-2025.

Detta görs under maj-Juni 2024 VIBF/ÖLIBF vill se hur serieanmälan ser ut och hur serierna lottas. Skickar vi in seriekraven för tidigt måste vi göra om dem och det vill vi inte göra.


Sista dagen för serieanmälan 2024-05-24.

Vid serieanmälan blir man automatisk anmäld till DM (Gäller i VIBF & ÖLIBF)

Herrar Div 2 VIBF/ÖLIBF Damer Div 1 Region
Västerås IBS Ungdom Hagfors IF Uddeholm
Knäppmora AIK Kumla IBK
Kumla IBK Munkfors IBK
Lillån IBK Ung Västerås IBS
Barkarö SK Lillån IBK Ung
IBK Hallsta BKI Sunnanå
IBK Köping Grums IBK
Sala Silverstaden IBK GS 86 AIF
Skiljebo SK Karlstad IBF Ung
Tillberga IK Skälby IBK
Gropens IF Surahammars IBF
   Per-Ols IBF
  
Herrar Div 3 - ÖLIBF/VIBF Damer Div 2 - VIBF/ÖLIBF
Askersund IBK IK Råby Västerås
IBK Sala  IBF Örebro Ung
IK Råby Västerås IBK Sala
WSK Lindesberg Sala Silverstaden
IBK Köping Ung KFUM Örebro
IBF Örebro Ung IFK Arboga
Kungsörs IBK Kungsörs IBK
Lillån IBS Knäppmora AIK
Örebro SK Ung Örebro SK IBK
Ekeby IF  Skiljebo SK Ung
Pålsboda IBF Nora IBK
Västerås IBS Ung
   IBK Hallsta
Herrar Div 4  Damer Div 3 B-lag
Ransta IK
Skogsgymnastiken IBS KFUM Örebro
Ullvi SK Kumla IBK
Kungsörs IBK Rönnby IBK Ung
Askersunds IBK
Gropens IF
Kumla IBK
Barkarö SK
IBK Hallsta
IFK Arboga
Per- Ols IBF
Skälby IBK
Örebro SK IBK
Ramnäs Sportsällskap
IK Råby Västerås
 
Herrar (Motionsserie) Damer (Motionsserie)
 
    
HJ18-20 DJ16-18, 18-20
IBK Köping WSK Lindesberg
IBK Sala
Per-Ols IBF
 
HJ17 Region DJ Region
GS86 AIF KFUM Örebro
Hagfors IBS / Edebäck IBF IBF Örebro Ung
Hultsberg IBF Västerås IBS Ung
IBF Örebro Ung IFK Arboga IBK
Karlstad IBF Ung Rönnby Västerås IBK Ung
Kristinehamn/Filipstad Stora-Mellösa-Åsbyvikens IF
Skattkärr IK Skoghalls IBK Utv
Skoghall IBK Kumla IBK
Västerås IBS Ung Dotteviks IF
IBK Hallsta GS 86 AIF
Lillån IBK Ung Hagfors IF Uddeholm
Skälby IBK Hertzöga BK
Örebro SK Ung Karlstad IBF Ung
Ekeby IF Kristinehamns IBF
    
Pojkar Klass Röd Flickor Klass
PK 1 FK 1 - Röd
Västerås IBS Ung Västerås IBS Ungdom
IBK Köping 08/09 IBK Sala 08/09
IBK Hallsta 08 KFUM Örebro 08/09
S/T Västerås IBK Hallsta 09
Per-Ols IBF
IFK Arboga 08/09
Rönnby IBK ung 09/10
WSK Lindesberg
 
PK 1 - Röd
Lillån IBK 07/08
Ekeby IF 08/09
Lillån IBK Ung 2009
PK 2 - Röd FK 2 - Röd
Västerås IBS Ungdom Rönnby IBK ung 09/10
IBK Sala Askersund IBK 09/10
S/T Västerås IBK Sala 10/11
IBK Hallsta 09 Örebro SK Ung 10
Kungsörs IBK 08/11
Ekeby IF 09/10
WSK Lindesberg
PK 2 - Röd
Kumla IBK 2009
Ekeby IF 09/10
Lillån IBK Ung 2010
Örebro SK/IBF Örebro 08/09
PK 3 - Röd FK 3 - Röd
Västerås IBS Ungdom 09/10 IBK Köping F10
IBK Köping 2010 Skogsgymnastiken IBS 11/12
Skiljebo SK 2011 Ekeby IF 10/11
Kungsörs IBK 08-11 SMÅ IF 09/11
Tillberga IK WSK Lindesberg
Skälby IBK IBK Hallsta 2010
Rönnby IBK Ung 2010 Rönnby IBK Ung 09/10
IBK Hallsta 09/10 Rönnby IBK Ung 11/12
IFK Arboga 2010 Surahammars IBF 11/12
Skogsgymnastikens IBS 10/11 Örebro SK Ung 11/12
S/T Västerås Örebro SK Ung 10
PK 3 - Röd
KFUM Örebro
Gropens IF 10/11
IBF Örebro 08/10
Ekeby IF 2010
SMÅ IF 09-11
Lillån IBK Ung 2010
 
PK 4 - Röd FK 4 - Röd
IBK Sala 11/12 IBK Köping 10/11
IBK Köping 2011 IBK Köping F12
Skiljebo SK Svart 2011/12 IBK Sala 10/11
Skiljebo SK Gul 2011 IFK Arboga 10/11
Tillberga IK Tillberga IK
Skälby IBK Ekeby IF
Rönnby IBK Ung 2010 Kopparbergs IBK 2011
Per-Ols IBF 10/11 Lillån IBK Ung 10-12
Skogsgymnastikens IBS 10/11 Örebro SK Ung 
Surahammars IBF 2011 Surahammars IBF 10-12
Västerås IBS ung 11/12 Rönnby IBK Ung 2012
Västerås IBS Ung 11/12
PK 4 - Röd
KFUM Örebro
IBF Örebro 2010
Ekeby IF 2011
Lillån IBK Ung 11/12
Pålsboda IBF 11/12
Örebro SK Ung 2012
Örebro SK Ung 10/11
Kopparbergs BK 10-12
Askersunds IBH 10/11
PK 5 - Röd FK 5 - Röd
Ullvi SK P11-13 IBK Köping 2012
IBK Köping 2012 IBK Sala 12/13
Skiljebo SK 11/12 Ekeby IF
Skogsgymnastiken IBS 12/13 Lillån IBK Ung 13/14
Västerås IBS Ung 12/13 Knäppmora AIK 12/13
Skiljebo SK 12/13  Per-Ols IBF
Tillberga IK IBF Arboga IBK
Skälby IBK
Rönnby IBK Ung 2013
IFK Arboga 11/12
Rönnby IBK Ung 11/12
Surahammars IBF 2012
IBK Hallsta 11/12
PK 5 - Röd
Hovsta IF P12
KFUM Örebro
Ekeby IF 2011
Ekeby IF 2012
Ekeby IF 2012
Lillån IBK Ung 2013
Lillån IBK Ung 11/12
WSK Lindesberg
Askersunds IBK 12/13
Åsbro GOIF 11-13
PK 6 - Blå FK 6 - Blå
Ullvi SK P11-13 IBK Köping 2013
IBK Köping 2013 Knäppmora AIK 12/13
IBK Sala 2013 Västerås IBS Ung 2013
Västerås IBS Ung 12/13 Tillberga IK
Västerås IBS Ung 13/14 IBK Hallsta 12/13
Skälby IBK
IK Råby Västerås 13/14
IFK Arboga lag 1 2013
IFK Arboga lag 2 2013
Per-Ols IBF 12/13
Rönnby IBK Ung 2013
IBK Hallsta 
PK 6 - Blå FK 6 - Blå
IBF Örebro 2012 KFUM Örebro
IBF Örebro 2013 Hovsta IF 13/14
Gropens IF 12/13 Ekeby IF
Ekeby IF 2013 SMÅ IF 12/14
SMÅ IF 12/13 Fellingsbro 1-13
Lillån IBK Ung 13/14
Askersunds IBK 12/13
PK 7 - Blå FK 7 - Blå
Ullvi SK P14-15 IBK Köping 2014
IBK Köping 2014 Surahammars IBF Gul 2014
IBK Sala 2014 Surahammars IBF Svart 2014
Västerås IBS Ung 2014 Skogsgymnastiken IBS 2014
Västerås IBS Ung 2014
Skiljebo SK Gul 2014
Skiljebo SK Svart 2014
Kungsörs IBK 14-15
Kungsörs IBK 14-15
Kungsörs IBK 14-15
Tillberga IK 2014
IK Råby Västerås 2014
IFK Arboga IBK 2014
Per-Ols IBF 2014
Per-Ols IBF 2015
Surahammars IBF 2014
Surahammars IBF 2014
Skogsgymnastiken IBS
PK 7 - Blå FK 7 - Blå 
KFUM Örebro 2014 KFUM Örebro
Askersund IBK 14/15 Askersund IBK 11-14
Gropens IF 14/15 IBF Örebro 2014
Hovsta IF 13/14 IBF Örebro 2014
Ekeby IF
Ekeby IF 2013 SMÅ IF 12/14
Ekeby IF 2014 Kopparbergs BK 13/14
Ekeby IF 2014
Lillån IBK Ung 2014
Kopparbergs BK 13/14
Åsbro GOIF 2014
  
PK 8 - Blå FK 8 - Blå
Ullvi SK P14-15 IBK Köping 2015
IBK Köping 2015 Skiljebo SK 15/16
Knäppmora AIK 2014 Tillberga IK
Skogsgymnastikens IBS 14/15/16 IBK Hallsta 14/15
IBK Sala Skogsgymnastiken IBS 2015
Västerås IBS Ung Vit 2015 IBK Sala 14/15
Västerås IBS Ung Svart 2015
Skiljebo SK 2015
Tillberga IK
Tilllberga IK
IK Råby
IFK Arboga IBK
Rönnby IBK Ung 14/15
IBK Hallsta 2015
PK 8 - Blå FK 8 - Blå
KFUM Örebro 14/15 KFUM Örebro
Askersund IBK 14/15 Kumla IBK 2015
IBF Örebro 14/15 Ekeby IF 14/15
IBF Örebro 14/15 Ekeby IF 15
Ekeby IF 2015 Lillån IBK Ung 15/16
Ekeby IF 2015
SMÅ IF 12/15
Lillån IBK Ung 2015
Lillån IBK Ung 15/16
Hovsta IF
Pålsboda IBF
POOLSPEL POOLSPEL
PK 9 - Grön FK 9 - Grön
IBK Köping 2016 IBK Köping 2016
IBK Köping 2016 IBK Köping 2016
Ullvi SK P16-17 Kungsörs IBK 14-16
Romfartuna GOIF 2016 Kungsörs IBK 14-16
Skiljebo SK Gul 2016 Sala Silverstaden 16/17
Skiljebo SK Svart 2016
Västerås IBS Ung Vit 2016
Västerås IBS Ung Svart 2016
Kungsörs IBK 16-17
Kungsörs IBK 16-17
Tillberga IK
Skälby IBK
Per-Ols IBF 2016
Rönnby IBK Ung 2016
IBK Hallsta 16/17
IFK Arboga IBK
PK 9 - Grön FK 9 - Grön
KFUM Örebro 2016 Ekeby IF
Askersund IBK 2016 SMÅ IF 15/17
Gropens IF 16/17 Lillån IBK Ung 15/16
Hovsta IF 2015 Fellingsbro 15-17
Kumla IBK 2015 Pålsboda 16/17
Pålsboda IBF 2016 Örebro SK ung 15/16
Ekeby IF 2016 Åsbro GOIF 14-17
SMÅ IF 16/17
Lillån IBK Ung 2016
Hovsta IF
Åsbro GOIF 14-16
PK 10 - Grön FK 10 - Grön
IBK Köping 2017 IBK Köping 2017
Skiljebo SK 2017 Västerås IBS Ung 2016
Västerås IBS Ung Vit IBK Hallsta 16/17
Västerås IBS Ung Svart
Västerås IBS Ung Röd
Tillberga IK
Skälby IBK
Rönnby IBK Ung 2017
IBK Hallsta 2017
Surahammars IBF 2017
IBK Sala 
PK 10 - Grön FK 10 - Grön
KFUM Örebro 17/18 KFUM Örebro
Gropens IF 18/19 Kumla IBK 17/18
IBF Örebro 17/18 Ekeby IF
Kumla IBK IBK 17/18 Lillån IBK Ung 17/18
Ekeby IF 2017 Lillån IBK Ung 17/18
Lillån IBK Ung 2017 Örebro SK Ung 2017
Lillån IBK Ung 2017
Åsbro GOIF 17/18
PK 11 - Grön
KFUM Örebro
Ekeby IF 2018
Lillån IBK Ung 2018
IBK Hallsta 2018 Flickor Innebandyskolan ÖLIBF Grön
Pojkar Innebandyskolan ÖLIBF Grön Flickor Innebandyskolan VIBF Grön
Pojkar Innebandyskolan VIBF Grön
Nationella samarbetspartners
Pantamera
EY
OBOS