Tävlings Och Domarmatris 2023 2024

Hejsan
Här presenterar vi hur våra föreningar anmält sina lag till seriespelet/poolspelet.

Vid eventuella frågor var god kontakta stefan.karlsson@innebandy.se

Observera att vi kommer att skapa serier efter er anmälan. Vid för få anmälda lag i en serien så kommer vi slå ihop serien (VIBF/ÖLIBF) eller så har vi möjligheten att flytta upp eller ned lag i seriestrukturen. Vi har ca 75% herr/pojk och 25% dam/flick så vi vet redan nu att vi kommer att behöva göra förändringar på flicksidan men det gör vi när vi ser hur serieanmälan ser ut.
  
Vi kommer följa Svensk Innebandys HANDBOK gällande storlek på planen i ungdomsklasserna. Du kan läsa mer om detta i handboken eller i våra "Serie/domarmatris"
  
Seriekraven ligger på hemsidan för säsongen 2022-2023. Dessa seriekrav ska uppdateras till en version som ska gälla för 2023-2024. Detta görs under maj-juni 2023. VIBF/ÖLIBF vill se hur serieanmälan ser ut och hur serierna lottas. Skickar vi in seriekraven för tidigt måste vi göra om dem och det vill vi inte göra.


Sista dagen för serieanmälan 2023-05-22.

Vid serieanmälan blir man automatisk anmäld till DM (Gäller i VIBF & ÖLIBF)

Herrar Div 2 VIBF/ÖLIBF Damer Div 1 Region
1. Kumla IBK 1. Rönnby Västerås IBK Ung
2. Sala Silverstaden IBK 2. Kumla IBK
3. Västerås IBS Ung 3. Grums IBK
4. Barkarö SK 4. Skälby IBK
5. Örebro SK 5. Lillån IBK
6. Lillån IBK Ung 6. Surahammars IBF
7. IBK Köping 7. Lillån IBK Ung
8. IFK Arboga 8. Munkfors IBK
9. IBK Hallsta 9. Karlstad IBF Ung
10. Per-Ols IBF 10. BKI Sunnanå
11. Tillberga IK 11. Hagfors IF Uddeholm
   12. Dotteviks IF
     
Herrar Div 3 - ÖLIBF/VIBF Damer Div 2 - VIBF/ÖLIBF
1. Skälby IBK Ung  1. Örebro SK
2. WSK Lindesberg 2. IK Råby Västerås
3. Kungsörs IBK 3. IFK Arboga
4. Skiljebo SK 4. Sala Silverstaden IBK
5. Örebro SK Ung 5. Per-Ols IBF
6. Gropens IF 6. IBF Örebro Ung
7. Askersunds IBK 7. IBK Sala
8. KFUM Örebro 8. Nora IBK
9. Lillån IBS 9. Kungsörs IBK
10. IBF Örebro Ung
11. Knäppmora AIK
12. IBK Köping Ung
    
Herrar Div 4 - ÖLIBF Damer Div 3 - ÖLIBF/VIBF
1. Ekeby IF 1. Kumla IBK B-lag
2. Kopparbergs BK 2. KFUM Örebro
3. IF Nerike 3. Västerås IBS Ung
4. IBK Öster Örebro  4. Skogsgymnastikens IBS
5. IBF Örebro Ung B-lag 5. Lillån IBS 
6. Askersunds IBK  B-lag 6. Knäppmora AIK
7. Åsbro GoIF 7. Skiljebo SK
  8. IBK Köping
Herrar Div 4 - VIBF
1. Skogsgymnastikens IBS
2. IK Råby Västerås
3. IFK Arboga Ung
4. Ransta IK
5. IBK Sala
6. Per-Ols IBF B-lag
7. Barkarö SK B-lag 
8. Västerås IBS Ung B-lag
9. Sala Silverstaden IBK B-lag
    
Herrar (Motionsserie) Damer (Motionsserie)
1. WSTRS UNITED 1. Ullvi SK
2. Ullvi SK  
3. Västerås Navahos
4. Skråmsta
5. Oldies but goldies
6. Tyngre
7. Västerås Supersonics
8. Hovdesta Flyers
9. BK Kryzz
10. Arosstaden
    
HJ18-20 DJ16-18, 18-20
1. Ekeby IF 1. IBK Köping 
2. Barkarö SK 2. Västerås IBS Ung
3. Dingtuna GIF 3. IFK Arboga
4. Per-Ols IBF 4. IBF Örebro Ung DJ16-18
5. IFK Arboga 5. Rönnby IBK Ung DJ16-18
6. IBK Köping 6. KFUM Örebro DJ16-18
7. SMÅ IF DJ16-18
8. Ekeby IF DJ16-18 
9. Nora IBK
 
HJ17 Region DJ17 Region
1. Västerås IBS Ung 1. IBK Hallsta
2. Skälby IBK 2. Västerås IBS Ung
3. IBF Örebro Ung 3. Rönnby IBK Ung
4. Örebro SK Ung 4. Lillån IBK Ung
5. Kumla IBK
6. Lillån IBK
 
HJ16 (2007) Poolspel DJ16 (07) Poolspel
1. IFK Arboga 1. Rönnby IBK Ung
2. Skälby IBK Ung 2. IBF Örebro Ung
3. Lillån IBK - 2007-2008 3. Västerås IBS Ung
4. IBF Örebro Ung 4. SMÅ IF
5. Kumla IBK
6. Örebro SK Ung
7. IBK Sala
8. Gropens IF
9. Ekeby IF*
10. IBK Köping
    
Pojkar Klass Röd Flickor Klass Röd
PK 1 - 2007 Svår FK 1 - 2007
1. Ekeby IF* - 2008 1. Ekeby IF - 2008-2009
2. Västerås IBS Ung - 2007-2008 2. IBK Köping - 2006-2009
3. Lillån IBK - 2007-2008 3. Västerås IBS Ung - 2008-2009
4. Tillberga IK Ung - 2007-2008  4. WSK Lindesberg - 2009
5. Örebro SK Ung - 2006-2009 5. Per-Ols IBF - 2008-2009
6. Kumla IBK -  6. IFK Arboga - 2008-2009
7. IBK Köping - 2007 7. Rönnby IBK Ung - 2009-2010
 
PK 1 - 2007 Lätt Röd
1. IBF Örebro Ung - 2007-2009
PK 2 - 2008 Svår Röd FK 2 - 2008 Röd
1. Kumla IBK - ? 1. Västerås IBS Ung 2008-2009
2. IBK Hallsta - 2008 2. Rönnby IBK Ung - 2009-2010
3. Gropens IF - 2007-2009 3. IBK Sala - 2008-2009
4. Västerås IBS Ung - 2008-2009 4. IBK Hallsta - 2009
5. Askersunds IBK 2008-2009 5. KFUM Örebro - 2009-2010
6. Lillån IBK - 2009
7. Tillberga IK Ung - 2008
8. IBK Sala - 2007-2009
 
PK 2 - 2008 Lätt Röd
1. Surahammars IBF - 2007-2009
2. Per-Ols IBF - 2008-2009
3. Örebro SK Ung - 2007-2010
4. IBK Sala - 2008-2009
5. IBK Köping - 2008-2009
PK 3 - 2009 ÖLIBF Röd FK 3 - 2009 ÖLIBF Röd
1. Lillån IBK - 2010 1. Askersunds IBK - 2009-2010
2. IBF Örebro Ung - 2008-2010 2. WSK Lindesberg - 2009-2010
3. Örebro SK Ung - 2007-2010
4. Nora IBK - 2008-2010
  
PK 3 - 2009 VIBF Röd FK 3 - 2009 VIBF Röd
1. IBK Hallsta - 2009 1. IBK Hallsta - 2010
2. Västerås IBS Ung - 2009-2010 2. Kungsörs IBK - 2008-2010
3. Lillån IBK - 2009 3. Rönnby IBK Ung - 2009-2010
4. Skiljebo SK - 2009
5. Tillberga IK Ung - 2009
6. Rönnby IBK Ung - 2008-2009
7. IBK Sala - 2009-2010
8. IBK Köping - 2008-2009
 
PK 4 - 2010 ÖLIBF Röd FK 4 - 2010 ÖLIBF Röd
1. Ekeby IF - 2010 1. Lillån IBK - 2010-2012
2. Pålsboda IBF - 2010-2011 2. Ekeby IF - 2010-2011
3. KFUM Örebro - 2010-2011 3. Ekeby IF - 2010
4. Gropens IF - 2010-2011 4. Kopparbergs BK - 2010-2012
5. Askersunds IBK - 2010-2011 5. Örebro SK Ung Svart - 2010
6. WSK Lindesberg - 2009-2010 6. Örebro SK Ung Vit - 2011-2012
7. Lillån IBK - 2010 7. SMÅ IF - 2009-2011
8. IBF Örebro Ung - 2010 8. Nora IBK - 2010-2012
9. Örebro SK Ung - 2009-2011
10. SMÅ IF - 2009-2011
PK 4 - 2010 VIBF Röd FK 4 - 2010 VIBF Röd
1. Västerås IBS Ung Svår - 2010  1. IFK Arboga - 2010-2011
2. Surahammars IBF - 2010 2. Tillberga IK Ung - 2010
3. IFK Arboga - 2008-2010 3. IBK Hallsta - 2010
4. Tillberga IK Ung - 2010 4. IBK Sala - 2010-2011
5. Rönnby IBK Ung - 2010 5. IBK Köping - 2010-2011
   6. Surahammars IBF - 2010-2012
1. Västerås IBS Ung Lätt - 2010 7. Skogsgymnastikens IBS - 2011-2012
2. Skälby IBK - 2010
3. Skiljebo SK - 2011
4. IBK Köping - 2010
5. Kungsörs IBK - 2008-2010
PK 5 - 2011 ÖLIBF Röd FK 5 - 2011 ÖLIBF Röd
1. Ekeby IF - 2011 1. WSK Lindesberg - 2011 
2. KFUM Örebro - 2010-2011 2. Ekeby IF - 2011-2012
3. Lillån IBK - 2011 3. Örebro SK Ung - 2011-2012
4. Kopparbergs BK 2010-2012
5. Örebro SK Ung - 2010-2012
6. Hovsta IF - 2011
PK 5 - 2011 VIBF Röd FK 5 - 2011 VIBF Röd
1. Västerås IBS Ung Svår - 2011 1. Rönnby IBK Ung - 2011-2012
2. Skogsgymnastikens IBS - 2010-2011
3. Surahammars IBF - 2011
4. Skiljebo SK - 2011
5. Skiljebo SK - 2011-2012
6. IFK Arboga - 2011
7. Tillberga IK Ung - 2011
8. Rönnby IBK Ung - 2010
9. IBK Köping - 2011
  
1. Västerås IBS Ung Lätt - 2011-2012
2. IBK Sala - 2011-2012
3. Skälby IBK - 2011-2012
4. IBK Hallsta - 2010-2012
5. IFK Arboga - 2011
6. Surahammars IBF - 2011
7. Per-Ols IBF - 2010-2011
8. Skiljebo SK - 2011-2012
9. Rönnby IBK Ung - 2011-2012
10. IFK Arboga - 2011-2012
PK 6 - 2012 ÖLIBF Blå FK 6 - 2012 ÖLIBF Blå
1. Ekeby IF Svart - 2012 1. WSK Lindesberg - 2012-2014
2. Ekeby IF Vit - 2012 2. Ekeby IF - 2012
3. KFUM Örebro - 2011-2012 3. Fellingsbro IBS
4. Askersunds IBK - 2012-2013
5. WSK Lindesberg - 2011-2013
6. Lillån IBK - 2012
7. IBF Örebro Ung - 2012
8. Örebro SK Ung Svart - 2012
9. Örebro SK Ung Vit - 2012
10. Hovsta IF - 2012
11. Pålsboda IBF - 2012-2013
12. Nora IBK - 2011-2012
13. Fellingsbro IBS - 2011-2013
14. Åsbro GoIF 2012-2013
PK 6 - 2012 VIBF Blå FK 6 - 2012 VIBF Blå
1. Västerås IBS Ung - 2012 1. Per-Ols IBF - 2012-2013
2. Surahammars IBF - 2012 2. IFK Arboga - 2012-2013
3. IBK Köping - 2012 3. IBK Sala - 2012-2013
4. Tillberga IK Ung - 2012 4. IBK Köping - 2012-2013
5. Västerås IBS Ung - 2011-2013
   6. Knäppmora AIK - 2012-2013
1. Västerås IBS Ung - 2012
2. Ullvi SK Lätt - 2011-2012
3. Skogsgymnastikens IBS - 2012-2013
4. Rönnby IBK Ung - 2012-2013
PK 7 - 2013 ÖLIBF Blå FK 7 - 2013 ÖLIBF Blå
1. Ekeby IF Svart - 2013 1. Ekeby IF - 2013
2. Ekeby IF Vit - 2013 2. KFUM Örebro - 2013-2014
3. Gropens IF - 2012-2013 3. Lillån IBK - 2013-2014
4. Lillån IBK - 2013
5. IBF Örebro Ung - 2013-2014
6. Örebro SK Ung Svart - 2013 
7. Örebro SK Ung Vit - 2013
8. Örebro SK Ung Röd - 2013
9. Örebro SK Ung Gul - 2013
10. Hovsta IF - 2013-2014
11. SMÅ IF - 2012-2013
PK 7 - 2013 VIBF Blå FK 7 - 2013 VIBF Blå 
1. IBK Hallsta - 2013-2014 1. Surahammars IBF - 2013-2014
2. Ullvi SK - 2013-2014 2. IBK Köping - 2013-2014
3. IK Råby Västerås 3. Tillberga IK Ung - 2013
4. Skälby IBK - 2013-2014 4. Rönnby IBK Ung - 2013-2014
5. Surahammars IBF - 2013 5. Skogsgymnastikens IBS - 2013-2014
6. Per-Ols IBF - 2012-2013
7. Västerås IBS Ung Röd - 2013-2014
8. Skiljebo SK - 2013
9. IFK Arboga - 2013
10. Tillberga IK Ung - 2013
11. Rönnby IBK Ung - 2013
12. IBK Sala - 2013
13. IBK Köping - 2013
     
POOLSPEL POOLSPEL
PK 8 - 2014 ÖLIBF Grön FK 8 - 2014 ÖLIBF Grön
1. Ekeby IF Svart - 2014 1. Ekeby IF Svart - 2014
2. Ekeby IF Vit - 2014 2. Ekeby IF Vit - 2014
3. Ekeby IF Röd - 2014 3. Lillån IBK - 2013-2014
4. KFUM Örebro - 2014-2015 4. IBF Örebro Ung - 2014
5. Gropens IF - 2014-2015 5. Örebro SK Ung - 2013-2014
6. Askersunds IBK Röd - 2014-2015  6. SMÅ IF - 2013-2015
7. Askersunds IBK Svart - 2014-2015 7. Kopparbergs BK - 2013-2014
8. Lillån IBK - 2014
9. Fellingsbro IBS
10. Kopparbergs BK - 2013-2014
11. Glanshammars AF - 2013-2014
12. IBF Örebro Ung Svart - 2014
13. IBF Örebro Ung Röd - 2014-2015
14. Örebro SK Ung - 2014
15. Åsbro GoIF - 2014-2015
PK 8 - 2014 VIBF Grön FK 8 - 2014 VIBF Grön
1. Västerås IBS Ung Vit - 2014 1. Tillberga IK Ung - 2014
2. Västerås IBS Ung Svart - 2014  2. Surahammars IBF - 2015
3. Per-Ols IBF - 2014 3. IFK Arboga - 2014-2015
4. Ullvi SK - 2013-2014  
5. Surahammars IBF Gul - 2014
6. Surahammars IBF Svart - 2014
7. Knäppmora AIK - 2014
8. Skiljebo SK Gul - 2014
9. Skiljebo SK Svart - 2014
10. IFK Arboga - 2014
11. Tillberga IK Ung - 2014
12. IBK Sala - 2014
13. IBK Köping - 2014
14. IBK Hallsta - 2013-2014
PK 9 - 2015 ÖLIBF Grön FK 9 - 2015 ÖLIBF Grön
1. Ekeby IF - 2015 1. Ekeby IF Svart - 2015
2. Pålsboda IBF - 2014-2015 2. Ekeby IF Vit - 2015
3. KFUM Örebro - 2015 3. KFUM Örebro - 2015-2016
4. Lillån IBK Grön - 2015 4. Lillån IBK  - 2015-2016
5. Lillån IBK Vit - 2015 5. Kumla IBK - 2015 
6. Örebro SK Ung Svart - 2015 6. Örebro SK Ung - 2015-2016
7. Örebro SK Ung Vit - 2015 7. Nora IBK - 2015-2016
8. Hovsta IF Orange - 2015  8. Fellingsbro IBS - 2015-2017
9. Hovsta IF Grön - 2015 
10. Kumla IBK - 2015
11. Silvergruvans IBF - 2015
12. SMÅ IF - 2014-2015
13. Nora IBK - 2015
 
PK 9 - 2015 VIBF Grön FK 9 - 2015 VIBF Grön
1. IBK Hallsta - 2015 1. Västerås IBS Ung - 2015
2. Västerås IBS Ung Vit - 2015 2. Skiljebo SK - 2015-2016
3. Västerås IBS Ung Svart - 2015 3. Rönnby IBK Ung - 2015-2016
4. Ullvi SK - 2015-2016 4. IBK Köping - 2015
5. Skogsgymnastikens IBS - 2014-2016 5. IK Råby Västerås - 2015
6. Surahammars IBF - 2015
7. Per-Ols IBF - 2015
8. Skiljebo SK - 2015
9. IFK Arboga - 2015
10. Tillberga IK Ung Grön - 2015
11. Tillberga IK Ung Vit - 2015
12. Rönnby IBK Ung - 2014-2015
13. IBK Köping Svart - 2015
14. IBK Köping Vit - 2015
15. IK Råby Västerås - 2015
16. Kungsörs IBK - 2014-2015
PK 10 - 2016 ÖLIBF Grön FK 10 - 2016 ÖLIBF Grön
1. Ekeby IF Svart - 2016 1. Ekeby IF - 2016
2. Ekeby IF Vit - 2016 2. Örebro SK Ung - 2015-2016
3. Pålsboda IBF - 2016
4. KFUM Örebro - 2016
5. Gropens IF - 2016-2017
6. Askersunds IBK - 2016
7. Lillån IBK - 2016
8. Kopparbergs BK - 2016
9. Örebro SK Ung Svart - 2016
10. Örebro SK Ung Vit - 2016
PK 10 - 2016 VIBF Grön FK 10 - 2016 VIBF Grön
1. IBK Hallsta - 2016-2017 1. Västerås IBS Ung - 2016
2. Västerås IBS Ung Vit - 2016 2. IBK Köping - 2016
3. Västerås IBS Ung Svart - 2016
4. Ullvi SK - 2015-2016  
5. Skälby IBK - 2016-2017
6. Skiljebo SK - 2016
7. IFK Arboga - 2016
8. Tillberga IK Ung - 2016-2017
9. Rönnby IBK Ung - 2016
10. IBK Köping - 2016
11. IK Råby Västerås - 2016
12. Romfartuna GIF - 2016
Pojkar Innebandyskolan ÖLIBF Grön Flickor Innebandyskolan ÖLIBF Grön
1. Ekeby IF - 2017 1. Ekeby IF - 2017
2. IBF Örebro Ung - 2017-2018 2. Kumla IBK - 2017
3. Kumla IBK - 2017 3. Örebro SK Ung - 2017
4. Örebro SK Ung - 2017 4. Lillån IBK - 2017
5. Lillån IBK - 2017
Pojkar Innebandyskolan VIBF Grön Flickor Innebandyskolan VIBF Grön
1. Västerås IBS Ung Vit - 2017 1. Rönnby IBK Ung - 2017
2. Västerås IBS Ung Svart - 2017 2. IBK Köping - 2017-2018
3. Skiljebo SK - 2017 3. IK Råby Västerås - 2017
4. Rönnby IBK Ung - 2017
5. IBK Köping - 2017-2018
6. IK Råby Västerås - 2017
Nationella samarbetspartners
Pantamera
EY
OBOS