Hej
Då har vi gjort klart med spelschemat för Ungdoms DM. Tyvärr har vi inte tillräckligt med lag för att köra gruppspel i alla klasser men vi är nöjda att vi kan köra DM igen efter många års uppehåll.

DM Gruppspel spelas under vecka 48 - 2022

Vi spelar 2X15 min matcher med effektiv speltid de sista 3 min.
Det är tillåtet med timeout i alla matcherna som i ett vanligt seriespel.

DM Gruppspel spelas under vecka 48 - 2022
Vi spelar 2X15 min matcher med effektiv speltid de sista 3 min.
Det är tillåtet med timeout i alla matcherna som i ett vanligt seriespel.

Åldersdispenser 
I Ungdomsklasserna ges det automatiskt dispens för max 1 st överåriga per match som är högst ett år äldre. Spelare som deltar som överårig får endast spela i det laget under DM. Man kan bara representera en åldersklass i DM. Målvakter är unika och kan vara upp till 1-2 år äldre MEN man måste tillhöra laget i seriespelet dvs målvakten tillhör aktuellt lag i seriespelet.
Syftet är att lag inte ska behöva lämna lagmedlemmar utanför DM p.g.a. åldern. Inte för att laget ska spetsa sitt lag med de främsta från årskullen ovanför. 

Tävlingsbestämmelser
Vi tillämpar Svenska Innebandyförbundets tävlingsbestämmelser, de kan du läsa här!
Poängberäkning & tabellsystem
Poängberäkning vid match i tävling är enligt följande; 
- Segrande lag, tre (3) poäng
- Oavgjord match, en (1) poäng
- Förlorande lag, noll (0) poäng

1. Placering i turnering avgörs genom antal vunna poäng i aktuell grupp
2. Vid lika poängställning avgörs placering genom inbördes möte/n, det vill säga att en ny tabell räknas fram med berörda lag*:
2a) Inbördes placering avgörs genom antal poäng
2b) Vid lika poäng avgörs placering genom inbördes målskillnad, det vill säga skillnaden mellan antalet gjorda och insläppta mål
2c) Är målskillnaden lika placeras det lag främst som har gjort flest inbördes mål
3) Är lagen trots detta lika avgörs placering genom total målskillnad där alla resultat i gruppen räknas
4) Är målskillnaden lika placeras det lag främst som totalt har gjort flest mål i gruppen
5) Är lagen trots detta lika placeras det lag främst som har minst antal utvisningsminuter i gruppen
6) Är lagen trots detta lika sker lottning mellan de lag som ej kunnat särskiljas.
*I de fall där fler än två lag ska särskiljas upprepas förfarandet fr o m punkten 2) med
kvarvarande lag som ska placeras.

I de fall en grupp endast består av två lag (Semi eller kvart), och där match genomförs som slutar
oavgjort tillämpas begränsad sudden death fem (5) minuter, därefter
straffslagsavgörande enligt Regelhandboken.



GRUPPSPEL: F14 (2008) [Spelschema]
  IBK Hallsta Nibblehallen (Hallstahammar)
  IBK Sala Lördag 3:e dec
  Rönnby IBK Ung  
     
  P14 (2008) [Spelschema]
  IBK Köping Köpings nya arena
  Tillberga IK Ung Söndag 4:e dec
  Västerås IBS Ung  
     
  F13 (2009) [Spelschema]
  IBK Hallsta Klövernhallen
  Romfartuna GOIF  Lördag 3:e dec
  Rönnby IBK Västerås  
  Västerås IBS Ung  
     
  P13 (2009) [Spelschema]
  IBK Köping Köpings nya arena
  Tillberga IK Ung Söndag 4:e dec
  Västerås IBS Ung  
     
  P12 (2010) [Spelschema]
  IBK Köping Klövernhallen
  Rönnby IBK Ung Lördag 3:e dec
  Västerås IBS Ung  
     

Dessa lag är klara för DM final. Mer info om DM-Festen kommer under vecka 2.

Klass/Lag Datum Tid Spelplats
F12 (2010) 2X15 (3 min effektiva) 2023-02-04 09:00 Mälarenergi Arena Västerås
IBK Sala - Rönnby IBK Ung     A-Hallen
       
P12 (2010) 2X15 (3 min effektiva) 2023-02-04 09:50 Mälarenergi Arena Västerås
IBK Köping - Rönnby IBK Ung     A-Hallen
       
F13 (2009) 2X15 (3 min effektiva) 2023-02-04 10:40 Mälarenergi Arena Västerås
Romfartuna GIF - IBK Hallsta     A-Hallen
       
P13 (2009) 2X15 (3 min effektiva) 2023-02-04 11:30 Mälarenergi Arena Västerås
IBK Köping - Västerås IBS Ung     A-Hallen
       
F14 (2008) 2X15 (3 min effektiva) 2023-02-04 12:20 Mälarenergi Arena Västerås
IBK Hallsta - Rönnby IBK Ung     A-Hallen
       
P14 (2008) 2X15 (3 min effektiva) 2023-02-04 13:10 Mälarenergi Arena Västerås
Tillberga IK Ung - Västerås IBS Ung     A-Hallen
       
P15 (2007) 2X15 (3 min effektiva) 2023-02-04 14:00 Mälarenergi Arena Västerås
IBK Sala - IBK Köping     A-Hallen
       
F16 (2006) 2X15 (3 min effektiva) 2023-02-04 14:50 Mälarenergi Arena Västerås
Västerås IBS - Rönnby IBK Ung     A-Hallen
       
P16 (2006) 2X15 (3 min effektiva) 2023-02-04 15:40 Mälarenergi Arena Västerås
Skälby IBK - IBK Köping     A-Hallen
       
DAM 3X20 (3 min effektiva) 2023-02-04 17:15 Mälarenergi Arena Västerås
Kungsörs IBK - Surahammars IBF     A-Hallen
       
HERR 3X20 (3 min effektiva) 2023-02-04 19:00 Mälarenergi Arena Västerås
Skälby IBK - IBF Västerås     A-Hallen
Nationella samarbetspartners
Pantamera
EY
OBOS