Rapport från Serieträffen – Herrar Seniorer Västmanland/Örebro Län
Serieträffen för herrarnas seniorverksamhet i Västmanland och Örebro Län genomfördes 2026-05-21.
Även om deltagarantalet tyvärr var lägre än önskat, vittnar rapporterna från träffen om ett mycket givande och konstruktivt möte där flera viktiga frågor för framtidens tävlingsverksamhet diskuterades.
Under träffen lyftes bland annat frågor kring tävlingsplaneringen och framtida upplägg för slutspelet i herrseniorserierna. Totalt deltar idag 39 seniorlag i seriespel mellan H2 och H4, vilket är en mycket positiv och glädjande siffra för distrikten och ett tydligt bevis på ett fortsatt starkt intresse för herrinnebandyn i regionen.
Serieupplägg 2026/2027
Följande serieupplägg presenterades och diskuterades:
- Herrar Division 2 – 12 lag
- Herrar Division 3 – 10 lag
- H4 ÖLIBF – 8 lag
- H4 VIBF – 9 lag
För Herrar Division 4 diskuterades olika alternativ kring serieupplägget. Ett alternativ är dubbelmöten inom den egna serien kombinerat med ett enkelmöte mot lagen från det andra distriktet. Detta skulle innebära maximalt fyra längre resor för respektive lag. Ett annat alternativ som diskuterades var att spela trippelmöten inom den egna serien.
Diskussionerna kring serieuppläggen präglades av ett gemensamt fokus på att skapa så bra sportsliga och geografiska förutsättningar som möjligt för föreningarna.
Slutspel och kvalspel
En annan viktig punkt under mötet var framtida utveckling av slutspelsformerna i Herrar Division 2 samt möjligheten att införa kvalspel mellan H2–H3 och mellan H3–H4. Samtliga närvarande var överens om att kvalspel skapar extra sportslig nerv och ger föreningarna ökade möjligheter att utvecklas och lyfta sporten ytterligare.
Distriktsmästerskap (DM)
Under träffen gick man även igenom planeringen för DM-spelet på herrsidan i båda distrikten.
Västmanland
- Vecka 37 – Senior-DM (Gruppspel med spridning i länet, Olika grupper i olika städer)
- Vecka 38 – Ungdoms-DM
- Vecka 46 – Senior-DM (kvarts- och semifinaler)
- Vecka 7 – DM-festen
Örebro Län
- Vecka 37 – Senior-DM
- Vecka 38 – Ungdoms-DM
- Vecka 7 – DM-finaler
Matchflyttar och framtida satsningar
Distriktsförbundet informerade också om att man framöver kommer att vara mer restriktiva gällande matchflyttar. De medverkande föreningarna ställde sig positiva till detta och ansåg att ett tydligare regelverk kring matchflyttar är viktigt för seriespelets kvalitet och planering.
Vidare diskuterades även utvecklingen av 3 mot 3-spelet, där ambitionen är att komma igång med verksamheten för att kunna skicka ett lag som representerar Västmanland och Örebro Län under SM-veckan.
Mötet avslutades med en genomgång av de beslut som fattats vid tävlingskonferensen.
Trots det begränsade deltagarantalet blev det en mycket uppskattad och innehållsrik träff där alla närvarande fick möjlighet att komma till tals och tillsammans bidra till att utveckla och föra sporten framåt.
Västmanlands & Örebro Läns Innebandyförbund tackar alla för ett otroligt bra möte.