Köp streaming i Innebandyappen!

Klicka här

Gå en av Svensk Innebandys utbildningar

Klicka här

Nominerade spelare till distriktslaget 2022/2023

Hej
Här nedan kommer vi att publicera alla nominerade spelare till våra två distriktslag.

Våra föreningar kan nominera sina spelare via detta formulär. https://www.innebandy.se/vastmanland/tranare/ga-en-utbildning/aktuella-utbildningar/

Distriktslaget säsongen 2022/2023 är för spelare födda 2006. 
     
Detta år kommer vi att fokusera extra på spelarnas fysik. För att klara av många matcher på kort tid så kommer vi lägga extra vikt vid att man har en god fysiskstatus. Spelaren ska klara testvärdet för beep-testet som för säsongen 2022/2023 ligger på P16 = 10,10 & F16 = 8,4.

Tränaren för spelaren ska visa upp ett nyligen taget beep-test till första samlingen eller skicka in det till Distriktslagsansvarig Elmar Gudbrandsson elmar.gudbrandsson@innebandy.se 

Ni hittar beep-test via Youtube eller Spotify.

Ett förtydligande: Spelarna har många månader på sig att nå det utsatta målet. VIBF kommer att hålla egna tillfällen där spelarna får en chans att höja sig i nivå gällande beep-test. När SM-truppen på 20 st spelare tas ut ska man dock klara rätt nivå. 
  
Kallelsen kommer att skickas ut till alla spelare och klubbledare via IBIS och läggas upp på hemsidan inom en snar framtid.

Flickor 16 - 2006 = 44 st nominerade

Efternamn Förnamn Förening
Ågren Lovisa IBK Hallsta
Kiiskilä Hanna IBK Köping
Larsson Anna IBK Köping
Larsson  Elsa  IBK Köping
Warnander Wilma IBK Köping
Jonker Ida IBK Köping
Andersson Nellie IBK Sala
Eriksson Anna IBK Sala
Fagerström Agnes  IBK Sala
Hortans Hanna IBK Sala
Jacobsson Agnes IBK Sala
Kjellbo Molly IBK Sala
Larsson Svea  IBK Sala
Mefeu Darlyne IBK Sala
Nordlander Meja IFK Arboga IBK
Ström Nora IFK Arboga IBK
Wirtanen Jonna IFK Arboga IBK
Wrremert Sanna IFK Arboga IBK
Eriksson Fanny Per-Ols IBF
Holmström Johanna Per-Ols IBF
Nyberg Johanna Per-Ols IBF
Pettersson Agnes Per-Ols IBF
Sjökvist Amina Per-Ols IBF
Åhman Agnes Per-Ols IBF
Andersson Martina  Rönnby Västerås IBK Ung
Ankarsed Elin Rönnby Västerås IBK Ung
Fahlman Elin Rönnby Västerås IBK Ung
Haga Linnea Rönnby Västerås IBK Ung
Johansson Sofia  Rönnby Västerås IBK Ung
Kökeritz Nora Rönnby Västerås IBK Ung
Nillsson Ida Rönnby Västerås IBK Ung
Nilsson Tova Rönnby Västerås IBK Ung
Norlén Sofia  Rönnby Västerås IBK Ung
Robertsson Nora  Rönnby Västerås IBK Ung
Salloum Shahd  Rönnby Västerås IBK Ung
Stenvall Filippa Rönnby Västerås IBK Ung
Gharaei Emellie Rönnby Västerås IBK Ung
Gunnarsson Elsa Rönnby Västerås IBK Ung
Skytt Ida Surahammars IBF
Söderbäck Lovisa Surahammars IBF
Åkerberg Ella Tillberga IK
Berglund Alva Västerås IBS
Eriksson Alicia Västerås IBS
Älvegran Stella Västerås IBS

Pojkar 16 - 2006 = 60 st nominerade

Efternamn Förnamn Förening
Andersson Hannes IBK Sala
Aziri Albin  IBK Sala
Bengts Wille IBK Sala
Guldbacke Vilhelm IBK Sala
Gullberg Wilhelm  IBK Sala
Hedlund Wilmer IBK Sala
Nilsson Casper IBK Sala
Tibbling Lukas IBK Sala
Ekström-Lööw Gustav IFK Arboga IBK
Roos Lukas  IK Råby Västerås
Abimana Teddy Per-Ols IBF
Abimana Tresor Per-Ols IBF
Evertsson Joel Per-Ols IBF
Granqvist Aron Per-Ols IBF
Norström Love Per-Ols IBF
Ny Melker Per-Ols IBF
Wiik Filip Per-Ols IBF
Brandth Jacob Skogsgymnastikens IBS
Fargve Wernersson Noel Skogsgymnastikens IBS
Magnusson Viggo Skogsgymnastikens IBS
Olivensjö Melvin Skogsgymnastikens IBS
Barke William Skälby IBK
Eriksson Victor Skälby IBK
Grenblad Noel Skälby IBK
Hallström Mohlin Elias Skälby IBK
Henning Per Skälby IBK
Härnström Sixten Skälby IBK
Jansson Linus Skälby IBK
Larson Melvin Skälby IBK
Wässman Georg Skälby IBK
Erlandssom Jonathan Tillberga IK Ungdom
Hammarström Theo Tillberga IK Ungdom
Johansson Theodor  Tillberga IK Ungdom
Lidgren Hugo Tillberga IK Ungdom
Lindberg Melvin  Tillberga IK Ungdom
Nordström Teodor Tillberga IK Ungdom
Obeid Anton  Tillberga IK Ungdom
Winberg Rasmus Tillberga IK Ungdom
Ahlfors Olle Västerås IBS Ungdom
Axén Jesper Västerås IBS Ungdom
Berntsson Jacob Västerås IBS Ungdom
Carlhed Felix Västerås IBS Ungdom
Egeberg Alex Västerås IBS Ungdom
Haapala Theo Västerås IBS Ungdom
Hemlin Leo Västerås IBS Ungdom
Hemrell Sebastian Västerås IBS Ungdom
Johansson Axel Västerås IBS Ungdom
Johansson Felix Västerås IBS Ungdom
Kangas David Västerås IBS Ungdom
Karlsson Anton Västerås IBS Ungdom
Langgren William Västerås IBS Ungdom
Melén Nordin Max Västerås IBS Ungdom
Möller Linus Västerås IBS Ungdom
Reinitz Lundbergh Teo Västerås IBS Ungdom
Rubenman Samuel Västerås IBS Ungdom
Tervald Hannes Västerås IBS Ungdom
Thunblom Elis Västerås IBS Ungdom
Thunblom Pontus Västerås IBS Ungdom
Yacoub Eden Västerås IBS Ungdom
Öberg Theo Västerås IBS Ungdom