Lagdispenser
Tävlingskommittén kan godkänna spel för lag i en ett år yngre klass i samtliga pojkklasser samt i Flickor A. T ex kan ett lag som åldersmässigt tillhör Pojkar C tillåtas spel i Pojkar D. Laget räknas i detta fall som ett 09-lag och kan således även söka åldersdispenser för spelare födda 2008. Ansökan om att spela i en ett år yngre klass sker i samband med ordinarie serieanmälan i maj. Vid Tävlingskommitténs behandling tas hänsyn till lagets tidigare resultat, om laget är nybildat eller om det finns andra synnerliga skäl.

Följande lag spelar med lagdispens säsongen 23/24:

Lönsboda IBK (F06), Flickor A
Kävlinge IBK P06, Pojkar A (P07)
Frosta IBF P08, Pojkar C (P09)
Perstorp Bälinge IK P08, Pojkar C (P09)
FCB Viljan P09, Pojkar D (P10)
Höganäs IBF P09, Pojkar D (P10)
Malmö FBC P10, Pojkar E (P11)
Eslövs IBF P10, Pojkar E (P11)

Ålders- och könsdispenser
Dispensansökan för överåriga spelare är kostnadsfri och behandlas av Tävlingskommittén (TK) som vanligtvis har möte var 14:e dag. Behandlingstiden, från det att korrekt ansökan har inkommit till Skånes IBF, kan därför vara upp till 3 veckor. Gällande ansökningar inkomna senast 15 september garanterar TK ett beslut innan seriestart. 

TK har möjlighet att bevilja dispens för överårig spelare i junior-/ungdomsserier enligt följande:
 
1. Dispenser kan endast sökas för spelare upp till och med 20 år.
2. Dispens kan sökas en åldersklass under spelarens egen och spelaren får vara högst ett år äldre än avsedd åldersklass. Ansökan kan ske till och med 31 januari. Endast 1 dispens per spelare och tävling.
3. Max två överåriga spelare får användas per pojkmatch samt matcher i Knatteligan. Max 3 överåriga spelare får användas per flickmatch .
4. Om spelare med dispens deltar i match för annat lag än det lag dispensen avser är dispensen förverkad.

Avsteg mot ovan kan göras om synnerliga skäl föreligger. T ex kan spel godkännas för ytterligare en (1) spelare än punkten  3 ovan angiver. TKs bedömning grundas i dessa fall främst på åldersstruktur samt vilken nivå berört lag ligger på rent utvecklingsmässigt.

Spelare kan söka könsdispens för spel i flick-/damserier och herrserier hos Tävlingskommittén Ansökan sker via en skrivelse till TK och är kostnadsfri. Det finns en generell dispens för flickor att få spela i pojkklasser upp t o m 16 år (d v s röd nivå). 

- Beslut om ålders- eller könsdispens ska alltid kunna visas upp på match, antingen via Tävlingskommitténs beslut eller via Internet och den sammanställning som finns på www.skibf.se .

- Om ovan ej går att uppfylla ska domarna ändå tillåta spel för berörda spelare och notera på baksidan av matchprotokollet att dispensbeslut ej kunde visas upp.
 
- Om det visar sig i efterhand att överårig spelare deltagit i match utan att godkänt dispensbeslut från Skånes IBF finns så räknas berörd spelare som okvalificerad.

Man riskerar att då förlora matchen på W.O. om motståndarna inkommer med en protest till Skånes IBF i enlighet med Svenska IBFs tävlingbestämmelser.

Följande köns- och åldersdispenser är godkända säsongen 23/24 efter beslut av Tävlingskommittén:

Bjärreds IBK
Emma Högberg, DJ18 Skånemästerskapen
Alice Mohlin, DJ18 Skånemästerskapen
Signe Winberg, DJ18 Skånemästerskapen
Elin Högberg, Flickor A Röd Nivå
Yasmin Mutlu, Flickor A Röd Nivå
Josefine Sätmark, Flickor A Röd Nivå
Albin Wilhemsson, Pojkar A Röd Nivå
Finn Nilsson, Pojkar D Röd Nivå
Isabelle Andreevski, Flickor E Skånemästerskapen
Nelly Janghed, Flickor E Skånemästerskapen
Elvira Mårtensson Rosén, Flickor E Skånemästerskapen

FC Cimrishamn
Morgan Allan Rosendahl, Pojkar C Blå Nivå

Emmaljunga GoIF
Ida Andersen, Flickor B Röd Nivå
Merkeb Teklat, Flickor B Röd Nivå
Anton Gustavsson, Pojkar A Grön Nivå
Jonas Nilsson, Pojkar A Grön Nivå

FBC Engelholm
Vincent Andersson, Pojkar A Röd Nivå
Hugo Svensson, Pojkar A Röd Nivå

Eslövs IBF
Hugo Andersson, Pojkar E Röd Nivå
Elias Nilsson, Pojkar E Röd Nivå
Felix Nilsson, Pojkar E Röd Nivå

Gantofta IBK
Alexander Appelqvist, Pojkar C Röd Nivå
Axel Jönsson, Pojkar C Röd Nivå

IBK Genarp
Zackarias Borgström, Pojkar C Röd Nivå
Liam Hellfalk, Pojkar C Röd Nivå
Sebastian Skoglund, Pojkar C Röd Nivå
Oscar Vilhelmsson, Pojkar C Röd Nivå
Albin Andersson, Pojkar D Röd Nivå
Lova Berggren, Pojkar D Röd Nivå
Gårdarike IBK
Linnéa Granström Zaar, Flickor C Röd Nivå
Jonna Lager, Flickor C Röd Nivå
Emma Servin, Flickor C Röd Nivå
Wilmer Hagström, Pojkar C Röd Nivå
Franz Hultberg, Pojkar C Röd Nivå
Valle Holmgren Lorentzon, Pojkar C Röd Nivå
Morris Jensen Johansson, Pojkar C Röd Nivå
Mille Källeståhl, Pojkar C Röd Nivå

FC Helsingborg
Pelle Frelin Sarwall, Pojkar E Röd Nivå
Arvid Kjellberg, Pojkar E Röd Nivå
Adrian Persson, Pojkar A Skånemästerskapen

Hjärnarps IBK
Ida Hed Bengtsson, Flickor C Röd Nivå
Ebba R Carlsson, Flickor B Blå Nivå
Thelma Elmeljung, Flickor B Blå Nivå
Meja Hagbom, Flickor B Blå Nivå
Idun Lenander, Flickor B Blå Nivå
Jack Alvewall, Pojkar B Blå Nivå
Love Bäckström, Pojkar B Blå Nivå
Victor Tallqvist, Pojkar B Blå Nivå

Hofterups IBF

Matthew Holmberg, Pojkar C Röd Nivå
Albin Andersson, Pojkar D Röd Nivå
Kevin Andersson, Pojkar D Röd Nivå
Yian Cao, Pojkar D Röd Nivå
Tage Larsson, Pojkar D Röd Nivå
Maja, Andrzejewska, Pojkar E Röd Nivå
Frank Clarino-Ayers, Pojkar E Röd Nivå
Emmie Jarnekrantz, Pojkar E Röd Nivå
Alexandra Malmberg, Pojkar E Röd Nivå
Lykke Schartau, Pojkar E Röd Nivå

Häljarps SK
Wilma Blomberg, Flickor A Röd Nivå
Felicia Flinck, Flickor A Röd Nivå
Vilma Gillerfors, Flickor A Röd Nivå
Nicole Larsson, Flickor A Röd Nivå
Adela Linwall, Flickor A Röd Nivå
Ida Sjöborg, Flickor E Röd Nivå

Höganäs IBF
Leo Galatin, Pojkar D Röd Nivå
Moa Almgren, Flickor D Skånemästerskapen
Alice Svensson Stoltz, Flickor D Skånemästerskapen

Höllvikens IBF
Oscar Hylén, Pojkar C Röd Nivå
Elian Adler, Pojkar D Röd Nivå
Teo Gylleneiden, Pojkar D Röd Nivå

Kävlinge IBK
Hillevi Wetterling, Flickor E Röd Nivå

IBK Landskrona
Nelli Bengtsson, Flickor C Röd Nivå
Agnes Nilsson Lundh, Flickor C Röd Nivå
Minnea Wessberg, Flickor C Röd Nivå
Livia Ahlberg, Flickor E Röd Nivå
Ella Dikmen, Flickor E Röd Nivå
Nora Nilsson, Flickor E Röd Nivå
Mila Sarris, Flickor E Röd Nivå
Tindra Sörensson, Flickor E Röd Nivå
Joel Cardell, Pojkar E Röd Nivå
Kaj Lundell, Pojkar E Röd Nivå
Cosmin Mocanu, Pojkar E Röd Nivå
Svante Wiedner, Pojkar E Röd Nivå

Lomma FBC
Linus Barkevall, Pojkar D Röd Nivå
Oscar Källén, Pojkar D Röd Nivå
David Lundgren, Pojkar D Röd Nivå
Alexander Skogström, Pojkar D Röd Nivå
Alexander Kindström, Pojkar E Röd Nivå
Filip Pilemalm, Pojkar E Skånemästerskapen

IBK Lund
Frida Cederholm, Flickor B Röd Nivå
Alma Lundvall, Flickor C Röd Nivå
Elsie Nordstrand, Flickor D Röd Nivå
Victor Hermansson, Pojkar B Röd Nivå
Leo Wikström, Pojkar B Röd Nivå
Lukas Lampei, Pojkar A Blå Nivå
Arvid Lundberg, Pojkar A Blå Nivå
Theo Scherlund, Pojkar A Blå Nivå
Alexander Vestin, Pojkar A Blå Nivå
Erik Larsson, Pojkar C Skånemästerskapen

Lönsboda IBK
Elida Lexander, Flickor A Röd Nivå
Tilda Nilsson, Flickor A Röd Nivå
Oliver Jönsson, Pojkar E Röd Nivå
Elia Luikert, Pojkar E Röd Nivå

Malmhaug IBF
Hanna Holmberg, Flickor D Röd Nivå
Ella Lindström, Flickor D Röd Nivå
Hanna Svensson, Flickor D Röd Nivå
Liam Nilsson, Pojkar B Röd Nivå
Olle Hellman, Pojkar E Röd Nivå
Måns Laufeld, Pojkar E Röd Nivå
Jonatan Nilsson, Pojkar E Röd Nivå

Malmö FBC
Anna-Maria Baluta, Flickor A Röd Nivå
Emelie Billig, Flickor A Röd Nivå
Alva Fredin, Flickor A Röd Nivå
Aixa Nicole Rivera, Flickor D Röd Nivå
Hanna-Clara Rosenberg, Flickor D Röd Nivå
William Ahlgren, Pojkar B Röd Nivå
Victor Ekberg, Pojkar B Röd Nivå
Sixten Lanner, Pojkar B Röd Nivå
Alvin Nilsson, Pojkar B Röd Nivå
Alexander Riesbeck, Pojkar C Röd Nivå
Elias Sjöholm, Pojkar C Röd Nivå
Ponstus Jeckelmann, Pojkar E Röd Nivå
Anton Skog, Pojkar E Röd Nivå
Neo Södergren, Pojkar E Röd Nivå
Elias Torres, Pojkar E Röd Nivå
Dennis Verchinine, Pojkar B Blå Nivå
Samuel Cederberg-Gedik, Pojkar B Blå Nivå

Munka Ljungby IBK
Nellie Hansson, Flickor B Röd Nivå
Alva Pålsson, Flickor B Röd Nivå
Amanda Wiktor, Flickor B Röd Nivå
Theo Blix, Pojkar D Röd Nivå
Wilmer Lundin, Pojkar D Röd Nivå
Hugo Nilsson, Pojkar D Röd Nivå

IBK Osby
Olivia Chodan Sosnicka, Flickor D Röd Nivå
Emma Johnsson, Flickor D Röd Nivå
Siri Malm, Flickor D Röd Nivå
Jenny Voung Södergren, Flickor D Röd Nivå
Tyra Andersson, Pojkar C Röd Nivå
Rasmus Nilsson, Pojkar C Röd Nivå

Palmstaden IK
Ebba Ahlberg, Flickor E Röd Nivå
Paulina Rosberg Karlsson, Flickor E Röd Nivå
Wilma Andersson, Flickor C Blå Nivå
Lenåra Ahlgren, Flickor C Blå Nivå
Tilde Fredriksson, Flickor C Blå Nivå
Ebba Karlsson, Flickor C Blå Nivå
Ingrid-Birgitta Kuusenjärvi Flickor C Blå Nivå
Minna Landmann, Flickor C Blå Nivå
Albin Persson, Pojkar E Röd Nivå
Joakim Karlsson Rosberg, Pojkar A Blå Nivå
Vilmer Nilsson, Pojkar C Skånemästerskapen

Perstorp Bälinge IK
Alexander Alsing Whailder, Pojkar C Blå Nivå
Arvid Andersson, Pojkar C Blå Nivå
Philip Eriksson, Pojkar C Blå Nivå
Arina Ponomarenko, Pojkar C Blå Nivå
Nicole Olofsson, Pojkar A Grön Nivå

Skurups IBK
Abbe Hallin, Pojkar D Röd Nivå

IK Stanstad
Amina Arhling, Flickor A Röd Nivå
Samuel Kamstad, Pojkar A Röd Nivå
Sam Malm, Pojkar A Röd Nivå
Love Blomgren, Pojkar E Röd Nivå
Erik Linders, Pojkar E Röd Nivå
Nikolai Olvmyr, Pojkar E Röd Nivå
Liam Troedsson, Pojkar E Röd Nivå

IBS Svedala
Anton Johnsson, Pojkar A Röd Nivå
Hannes Larsson, Pojkar A Röd Nivå
Ludwig Rodian, Pojkar A Röd Nivå
Elias Eltén, Pojkar D Röd Nivå
Sami Larsson, Pojkar D Röd Nivå

Tygelsjö IK
William Broberg, Pojkar D Röd Nivå
Alice Larsson, Flickor C Blå Nivå
Elin Vestergård, Flickor C Blå Nivå

Vanlöse Floorball
Maja Ebbekaer, Helsner, Flickor C Röd Nivå
Mathilde Kragh, Flickor C Röd Nivå
Hannah Panteli, Flickor C Röd Nivå

IBF Veberöd/Blentarp
Simon Andersson, Pojkar C Röd Nivå
Elias Bengtsson, Pojkar C Röd Nivå
Linus Johansson, Pojkar C Röd Nivå
Robin Lantz Antolovic, Pojkar C Röd Nivå
Anton Lindfors, Pojkar C Röd Nivå
Malte Olsson, Pojkar C Röd Nivå
William Sjögran, Pojkar C Röd Nivå

Vv-84 SK Bjuv
Engla Bertilsson, Flickor D Röd Nivå
Celine Hermansson, Flickor D Röd Nivå
Bana Desale, Flickor D Röd Nivå
Mattias Sjöström, Pojkar B Röd Nivå
Timothy Daradovic, Pojkar E Röd Nivå
Noel Nilsson, Pojkar E Röd Nivå

Västra Ingelstad IS
Måns Welander, Pojkar C Röd Nivå

Willands IBK
Viktor Andersson, Pojkar B Röd Nivå
Alvin Axén, Pojkar C Röd Nivå
Harald Dacke, Pojkar C Röd Nivå
Noah Persson, Pojkar C Röd Nivå

FBC Ystad
Truls Laurell, Pojkar D Röd Nivå

Åstorp/Kvidinge IBS
Tristan Andersson, Pojkar C Röd Nivå
Hjalmar Haider, Pojkar C Röd Nivå
Emil Hansson, Pojkar C Röd Nivå
Pontus Josefsson, Pojkar C Röd Nivå
Noah Lövgren, Pojkar C Röd Nivå
Max Torpling, Pojkar C Röd Nivå
Casper Lindblad Mortensen, Pojkar A Blå Nivå
Ida Farken Ericksson, Flickor A Skånemästerskapen

Örkelljunga IF
Wilma Jönsson, Flickor B Röd Nivå
Lukas Andreasson, Pojkar A Röd Nivå


Ungdomsspelare i seniorserier

I enlighet med tävlingsbestämmelserna får inte ungdomsspelare (födda 2008 eller senare) delta i tävlingsmatcher för seniorer.

Dispens kan beviljas för förening att använda spelare födda 2008 i seniormatcher enligt följande:

I de lägsta representationslags- (D2/D3 och H4) samt i utvecklingsserierna kan dispens medges utifall föreningen inte kan erbjuda spel i annat lag alternativt att spelarunderlag är för litet i föreningens seniorlag. Ansökan är individuell, behovsprövad och kan gälla maximalt 3 spelare per match.

TK kan även godkänna dispenser i övriga seniorserier om föreningen saknar annat lag för spelaren att delta i och om det saknas andra föreningar i dess närområde.

Om inte synnerliga skäl föreligger medges endast dispens för spelare som tillhört aktuell förening föregående säsong.

Dispens kan ej medges baserat på spelares förmåga/utvecklingsbehov

Godkända dispenser gäller förutom för seriespelet även i eventuellt kval och i Skånemästerskapen.

Godkända dispenser kommer behovsprövas ytterligare en gång under säsongen.

Dispensansökan för ungdomsspelare i seniorlag behandlas av Tävlingskommittén (TK) som vanligtvis har möte var 14:e dag. Behandlingstiden, från det att korrekt ansökan har inkommit till Skånes IBF, kan därför vara upp till 3 veckor. Gällande ansökningar inkomna senast 15 september garanterar TK ett beslut innan seriestart.

Följande enskilda dispenser är godkända säsongen 23/24 efter beslut av Tävlingskommittén:

Emma Andersen, Emmaljunga GoIF D3
Ida Andersson, Häljarps SK D3
Annabell Apelgren, Bjärreds IBK D3
Maja Berg, Lomma FBC D2
Elsie Bladh, Åstorp/Kvidinge IBS, D3
Alice Engqvist, Malmhaug IBF, D3
Ella Hajzeri, IBK Landskrona D1
Tilde Hansson Skurups IBK D1
Alma Hedin, Munka Ljungby IBK D2
Ellen Hedin, Bjärreds IBK D3
Saga Hending, Häljarps SK D3
Alma Karlsson, Munka Ljungby IBK D2
Jelina Karlsson, Munka Ljungby IBK D2
Emmy Larsson, Båstads GIF D3
Felicia Larsson Jakobsson, Båstads GIF D3
Signe Leonardsson, Häljarps SK D3
Ella Majlöv, Malmhaug IBF D3
Billy Magnusson, Emmaljunga GoIF H4
Theodor Nyhlén, Båstads GIF H4
Jonna Olofsson, Malmhaug IBF D3
Leo Olofsson, Emmaljunga GoIF H4
Ellinor Olsson, Lomma FBC D2
Vilma Persson, Häljarps SK D3
Lisa Pierroff, Häljarps SK D3
Julia Strömblad, Häljarps SK D3
Tindra Toth, IBK Landskrona, D1
Angelina Sadjadi, IBK Landskrona D1
Asarina Sadjadi, IBK Landskrona D1
Charlie Sjözet, Willands IBK H4
Lily Snygg, Emmaljunga GoIF D3
Tilda Stensson, Munka Ljungby IBK D2
Nelly Ström Askeröd, Båstads GIF D3
Elin Svanholm, Lomma FBC D2
Elin Sätmark, Bjärreds IBK D3
Kasper Uppström, Eslövs IBF, H4
Nathalie Wastensson, Båstads GIF D3
Evelina Wiktorin, Häljarps SK D3

Dispenser för utvecklingsdispenser

Utöver ordinarie regelverk för spelarförflyttningar mellan A- och B-lag samt B-lag och C-lag inom representationslagsserierna har en förening möjlighet ansöka om utvecklingsdispenser enligt nedan. Observera att syftet med dispensförfarandet är att ge unga spelare möjlighet att sakta utvecklas i en utmanande miljö utan att tappa viktig speltid. Vi ber alla att respektera detta syfte och inte använda denna möjlighet till toppning av sina reservlag i seriesystemet.

  • Utvecklingsdispens kan sökas för maximalt fyra (4) spelare. Maximalt tre (3) av dessa spelare får vara utespelare.
  • Spelare ska vara minst 16 år (födda 2007) och högst 22 år (födda 2001).
  • Spelare med godkänd utvecklingsdispens har möjlighet att spela med två av föreningens olika seniorlag (A- och B- eller B- och C-lag) utan att stå över matcher.
  • Ansökan kan ske till och med den 31 januari. En förening kan byta spelare under säsong genom en ny ansökan senast den 31 januari.
  • Från och med den 1 mars kan en spelare med utvecklingsdispens enbart delta i ett av föreningens seniorlag. Det lag som spelaren först representerar från och med den 1 mars.
  • Varje enskild utvecklingsdispens ska motiveras och TK har rätt att avslå en ansökan.
  • TK har även rätt att makulera en tidigare godkänd utvecklingsdispens om den nyttjas på fel sätt.
  • Spelare med dubbel licens kan ej inneha utvecklingsdispens.

Ansökningsavgiften är 200 kr/spelare och faktureras till föreningen i efterhand.

Följande enskilda dispenser är godkända säsongen 23/24 efter beslut av Tävlingskommittén:

Emil Nilsson (utespelare), Eslövs IBF H2/H4
Elvin Hending (utespelare), Eslövs IBF H2/H4
Theo Britzén (utespelare), FBC Helsingborg H2/H4
Alvin Friberg (utespelare), FBC Helsingborg H2/H4
Erik Pantev (utespelare), FBC Helsingborg H2/H4
Oliver Mårtensson (utespelare), Höllvikens IBF HA/H2
Theo Nysten (utespelare), Höllvikens IBF HA/H2
Gustav Rosvall (målvakt), Höllvikens IBF HA/H2
Hanna Siversson (målvakt), IBK Lund D1/D2
Arvid Lendt (målvakt), IBK Lund H2/H3
Melker Nilsson (utespelare), IBK Lund H2/H3
Hampus Bäcklund (utespelare), Malmö FBC H1/H3
Mio Hansson (utespelare), Malmö FBC H1/H3
Måns Persson (utespelare), Malmö FBC H1/H3
Kajsa Bergsten (utespelare), Munka Ljungby IBK D1/D2
Estelelle Lohmander (målvakt), Munka Ljungby IBK D1/D2
Saga Persson (utespelare), Munka Ljungby IBK D1/D2
Johanna Ylvenberg (utespelare), Munka Ljungby IBK D1/D2
Markus Karlsson (målvakt), Munka Ljungby IBK H1/H3
Sebastian Heinegren (utespelare), Munka Ljungby IBK H1/H3
Gustav Nilsson (utespelare), Munka Ljungby IBK H1/H3
Leo Ahl (utespelare), Munka Ljungby IBK H1/H3
Ludvig Andersson (utespelare), Skurups IBK H2/H4 
Liam Ekbladh (målvakt), Skurups IBK H2/H4 
Hugo Larsson (utespelare), Skurups IBK H2/H4 
Melker Tykesson (utespelare), Skurups IBK H2/H4 
Didrik Kristensson (utespelare), Vv-84 SK Bjuv H3/H4
Robin Nordin (utespelare), Vv-84 SK Bjuv, H3/H4
Kevin Sjödahl (målvakt), Vv-84 SK Bjuv, H3/H4
David Häggström (utespelare), Willands IBK H3/H4
Matthias Rosander (utespelare), Willands IBK H3/H4
Erik Svensson (utespelare), Willands IBK H3/H4
Amanda Tibemo (utespelare), Åstorp/Kvidinge D1/D3
Ida Pålsson (målvakt), Åstorp/Kvidinge D1/D3
Elsa Rundbäck (utespelare), Åstorp/Kvidinge D1/D3
Emma Modig (utespelare), Åstorp/Kvidinge D1/D3
Gustav Finnhult (utespelare), Åstorp/Kvidinge IBS H1/H4
Hugo Larsson (utespelare), Åstorp/Kvidinge IBS H1/H4
Neo Lindblom (utespelare), Åstorp/Kvidinge IBS H1/H4
Calle Zachrisson (utespelare), Åstorp/Kvidinge IBS H1/H4

Upptäck mer

Nationella samarbetspartners
Pantamera
EY
OBOS