Historik/statistik

Historik Distriktslag

Historiken är inte fullständig. Se www.innebandy.se för de senaste åren.

DJ17 

2011 (3:a) 
Förlust mot Västerbotten i Semi

Truppen
Amanda Armstrand, center Alunda
Amanda Delgado Johansson, forward Sten Sture
Amanda Gezelius, forward Storvreta
Anna Torstensson, center  FBC Uppsala
Elin Gabrielsson, back Sten Sture
Emma Hammarsten, forward Sten Sture
Emma Hellberg, back  Alunda
Evelina Sparf, forward FBC Uppsala
Jennifer Gräll, målvakt Björklinge
Johanna Armstrand, center Alunda
Lina Brynö, back FBC Uppsala
Linda Andersson, forward  FBC Uppsala
Maja Andersson, back  FBC Uppsala
Matilda Andersson, back FBC Uppsala
Matilda Åström, forward  Alunda
Sanna Widh, back  FBC Uppsala
Sofie Paulsson, forward  Sten Sture
Felicia Wallin, forward FBC Uppsala
Teresia Broberg, målvakt Sten Sture


2010 (2:a)
Förlust mot Stockholm i Finalen

2009 (Femma)

2008: (Femma)
Gruppspel: Uppland etta i gruppen med fem lag
Kvartsfinal: Uppland - Västmanland 3-4


2007: (Femma)
Gruppspel: Uppland tvåa i gruppen med fem lag
Kvartsfinal: Småland - Uppland 4-0

2006: (Femma)
Gruppspel: Uppland tvåa i gruppen med fem lag
Kvartsfinal: Södermanland  - Uppland 7-2 

2005: (Ingen placering)
Gruppspel: Uppland fyra i gruppen med fem lag

2004: (Ingen placering)
Gruppspel: Uppland fyra i gruppen med fem lag

2003: (Ingen placering)
Gruppspel: Uppland trea i gruppen med fem lag

2002: (Femma)
Gruppspel: Uppland tvåa i gruppen med fem lag
Kvartsfinal: Västergötland - Uppland 5-4

 

HJ17

2011: (3:a) 
Förlust mot Värmland i Sudden i semifinalen.

2010: (Femma)

2009:  ( Femma )

2008: (Femma
)
Gruppspel: Uppland etta i gruppen med fyra lag
Kvartsfinal: Uppland-Göteborg 4-5 ST

2007: (Femma)
Gruppspel: Uppland etta i gruppen med fem lag.
kvartsfinal: Uppland-Västmanland 1-6

2006: (Femma)
Gruppspel: Uppland tvåa i gruppen med fem lag
Kvartsfinal: Västernorrland - Uppland 6-2 

2005: (Brons)
Gruppspel: Uppland etta i gruppen med fyra lag
Kvartsfinal: Uppland  - Gästrikland  5-2 
Semifinal: Stockholm - Uppland 3-2

2004: (Femma)
Gruppspel: Uppland tvåa i gruppen med fem lag
Kvartsfinal: Stockholm - Uppland 2-1 SD

2003: (Brons)
Gruppspel: Uppland etta i gruppen med fem lag
Kvartsfinal: Uppland  - Västernorrland  7-2 
Semifinal: Västergötland - Uppland 7-4

2002: (Ingen placering)
Gruppspel: Uppland fyra i gruppen med fem lag

F15

2009:  Guldlaget, Upplands Första guld genom tiderna

Nr K   Namn   Position  Klubb
2     Elin Fredriksson Forward Valhall IBK
3 K   Amanda Ohlsson Back Årsta IK
4     Amanda Armstrand Forward Alunda IBF
5     Agnes Gyllensvaan Forward Hagunda IF
6     Emma Hammarsten Forward Hagunda IF
7     Malin Lindqvist Back Hagunda IF
8     Julia Planting Back Hagunda IF
9     Moa Andreasson Forward Hagunda IF
12     Sanna Widh Back Sten Sture BK
13     Amanda Gezelius Forward Storvreta IBK
15     Joanna Sandell Forward Stenhagens KK
16     Evelina Sparf Forward Årsta IK
17     Linda Andersson Forward Årsta IK
18     Lisa Elander Forward Hagunda IF
19     Emma Johansson Back Stenhagens KK
21     Sofie Holm Back Alunda IBF
23     Anna Torstensson Forward Årsta IK
1     Sofie Eriksson Målvakt Nyby IBK
30     Jennifer Gräll Målvakt Björklinge BK



2008: (Brons)
Gruppspel: Uppland 2:a i gruppen med fyra lag
Kvartsfinal: Värmland - Uppland 1-4
Semifinal: Uppland- Stockholm 3-7

Truppen
Amanda Lundgren
Emma Borg
Moa Olsson
Emma Hammarsten
Malin Lindqvist
Julia Planting
Linnea Asplund
Lisa Elander
Sanna Widh
Michelle Åkerström
Joanna Sandell
Evelina Sparf
Rebecka Jansson
Anna Thorstensson
Frida Bergwall
Anna Syse
Maria Karlsson
Elin Henningsson
Linda Dolk

P15

P15 2009 ( Silverlaget )

Nr K   Namn   Position  Klubb
1     Johan Holmin Målvakt Gottsunda IBF
3     Manfred Thalin Back IK Sirius IBK
4     Isak van der Meiden Back IS Saga
5     Kim Wallén Back Storvreta IBK
6     Johan Olsson Back IK Sirius IBK
7     Carl Kostov-Bredberg Back IK Sirius IBK
8     Samuel Forsberg Back IK Sirius IBK
10     Joel Norman Center Storvreta IBK
11     Mattias Jällrud Center IK Sirius IBK
12     Kalle Lundvall Center IK Sirius IBK
16 K   Anton Waldenvik Forward Hagunda IF
17     Niko Lehtonen Forward IK Sirius IBK
18     Kimmy Rask Forward Valhall IBK
20     Hugo Andersson Forward IK Sirius IBK
21     Mikael Jansson Forward Storvreta IBK
22     Nils Lundberg Forward IS Saga
23     Benjamin Thorängen Forward Livets Ords IF
30     Emil Lövén Målvakt






2008: (Femma)
Gruppspel: Uppland etta i gruppen med fem lag
Kvartsfinal: Uppland - Göteborg 4-5

Truppen
Jacob Stenberg
Tobias Steineck
Emil Lövén
Philip Cauwenhed
Manuel Vester
Fredrik Morger
Alexander Ohlsson
Andreas Lundin
Mattias Jällrud
Viktor Bladh
Anton Waldenvik
Martin Holgersson
Niklas Paulsson
Linus Lundberg
Markus Brolund
Fredrik Lindholm
Tim Gustafsson
William Larsson

 



P15 2009 ( Silverlaget )

Nr K   Namn   Position  Klubb
1     Johan Holmin Målvakt Gottsunda IBF
3     Manfred Thalin Back IK Sirius IBK
4     Isak van der Meiden Back IS Saga
5     Kim Wallén Back Storvreta IBK
6     Johan Olsson Back IK Sirius IBK
7     Carl Kostov-Bredberg Back IK Sirius IBK
8     Samuel Forsberg Back IK Sirius IBK
10     Joel Norman Center Storvreta IBK
11     Mattias Jällrud Center IK Sirius IBK
12     Kalle Lundvall Center IK Sirius IBK
16 K   Anton Waldenvik Forward Hagunda IF
17     Niko Lehtonen Forward IK Sirius IBK
18     Kimmy Rask Forward Valhall IBK
20     Hugo Andersson Forward IK Sirius IBK
21     Mikael Jansson Forward Storvreta IBK
22     Nils Lundberg Forward IS Saga
23     Benjamin Thorängen Forward Livets Ords IF
30     Emil Lövén Målvakt