Resultat- & Spelprogram

Nu är gruppspelet till DM lottat

Den 31 augusti – 1 september och den 7 – 8 september är det dags för gruppspelen i DM i klasserna Dam, Herr, DJ-20 och HJ-20.

Den första helgen spelar Dam och Herr och den andra helgen spelar Herr, HJ-20 och DJ-20.

Här nedan kan du se hur grupperna ser ut efter lottningen:

DM gruppspel Dam

Grupp 1: Matcherna spelas i Värmdö Sporthall den 31 augusti – 1 september.

Sundbyberg IK (Div 2)
Tungelsta IF (Div 3)
Vendelsö IK A (Div 1)
Värmdö IF A (Div 1)
Älta IF (Div 2)

Grupp 2: Matcherna spelas i Hammarbackens Sporthall i Vallentuna den 31 augusti – 1 september.

AIK IBF B (Div 2)
Hässelby SK IBK (Div 1)
Vallentuna IBK (Div 3)
Älvsjö AIK IBF B (Div 2)

Grupp 3: Matcherna spelas i Hagnäshallen i Kungsängen den 31 augusti – 1 september.

FBI Tullinge (Div 1)
Grimsta AIK (Div 3)
Huddinge IBS (Div 1)
Kungsängens IF (Div 3)
Tumba GOIF (Div 2)

Grupp 4: Matcherna spelas i Sjöstadshallen den 31 augusti – 1 september.

Hammarby IF IBF B (Div 2)
Täby FC A (Div 1)
Vaxholms IBF (Div 2)
Vendelsö IK C (Div 3)

Gruppernas 1:or, 2:or och den bästa grupp-3:an går sedan vidare till 8-delsfinaler där de 7 seedade lagen (AIK, Bele Barkarby IF IBF, Hammarby IF IBF A, Nacka Wallenstam IBK, Täby FC IBK, Åkersberga IBF och Älvsjö AIK IBF A) från Allsvenskan och SSL går in i tävlingen.

DM gruppspel 1 Herr

Grupp 1: Matcherna spelas i Värmdö Sporthall den 31 augusti – 1 september.

FBI Tullinge B (Div 3)
IK Frej Täby IBK (Div 4)
IK Tomtberga (Div 4)
Sköndals IK (Div 3)
Värmdö IF C (Div 5)

Grupp 2: Matcherna spelas i Sjöstadshallen den 31 augusti – 1 september.

Hammarby IF IBF B (Div 4)
Högalids IF A (Div 3)
Tungelsta IF A (Div 3)
Älta IF (Div 5)

Grupp 3: Matcherna spelas i Hammarbackens Sporthall i Vallentuna den 31 augusti – 1 september.

Högalids IF B (Div 5)
Skogås/Trångsunds IBK A (Div 3)
Älvsjö AIK IBF B (Div 3)
Ängby IF A (Div 4)

Grupp 4: Matcherna spelas i Hammarbackens Sporthall i Vallentuna den 31 augusti – 1 september.

Farsta IBK B (Div 4)
Rönninge IF (Div 4)
Skogås/Trångsund B (Div 5)
Åkersberga IBF B (Div 3)

Grupp 5: Matcherna spelas i Hagnäshallen i Kungsängen den 31 augusti – 1 september.

Danderyds SK IBF (Div 4)
Duvbo IK (Div 4)
Huddinge IBS (Div 3)
Kungsängens IF (Div 5)

Grupp 6: Matcherna spelas i Sjöstadshallen den 31 augusti – 1 september.

Bergfoten IBK (Div 4)
Nynäshamns IBK (Div 5)
Råsunda IS (Div 3)
Vaxholms IBF A (Div 3)
Vendelsö IK A (Div 4)

Gruppernas 1:or och de 2 bästa 2:orna går sedan vidare till gruppspel 2 där lagen från Div 1 – Div 2 går in i tävlingen. (Se nedan)

DM gruppspel 2 Herr

Grupp 7: Matcherna spelas i Sjöstadshallen den 7 – 8 september.

1:a Grupp 2
Hammarby IF IBF A (Div 2)
Sörskogens IF (Div 2)
Tyresö Trollbäcken IBK (Div 1)

Grupp 8: Matcherna spelas I Hässelbyhallen den 7 – 8 september

Bästa Grupp-2:an Gruppspel 1
Hässelby SK IBK (Div 2)
IS Bar Central Nytorget (Div 2)
Älvsjö AIK IBF A (Div 1)

Grupp 9: Matcherna spelas i Hammarbackens Sporthall i Vallentuna den 7 – 8 september.

1:a Grupp 1
Ingarö IF (Div 2)
Järfälla IBK (Div 1)
Vallentuna IBK (Div 2)

Grupp 10: Matcherna spelas i Värmdö Sporthall den 7 – 8 september.

1:a Grupp 6
Ekerö IK (Div 2)
Täby FC (Div 1)
Värmdö IF A (Div 1)

Grupp 11: Matcherna spelas i Värmdö Sporthall den 7 – 8 september.

1:a Grupp 5
2:a bästa Grupp- 2:an Gruppspel 1
Jakobsbergs IBF (Div 1)
Värmdö IF B (Div 2)

Grupp 12: Matcherna spelas i Åkersberga Sporthall den 7 – 8 september

1:a Grupp 3
1:a Grupp 4
Grimsta AIK (Div 2)
Åkersberga IBF A (Div 1)

Från Gruppspel 2 går sedan gruppernas 1:or och de 5 bästa 2:orna vidare till 8-delsfinaler där de 5 seedade lagen (AIK IBF, Bele Barkarby IF IBF,Djurgårdena IF IBS, FBI Tullinge A och Salems IF) från Allsvenskan  går in i tävlingen.

DM gruppspel DJ-20

Grupp 1: Matcherna spelas i Värmdö Sporthall den 7 – 8 september.

Bele Barkarby IF IBF
Nacka Wallenstam IBK
Täby FC
Vallentuna IBK
Värmdö

Grupp 2: Matcherna spelas i Åkersberga Sporthall den 7 – 8 september.

AIK IBF
FBI Tullinge
Rotebro IS IBK
Vendelsö IK
Åkersberga IBF

Grupp 3: Matcherna spelas i Sjöstadshallen den 7 – 8 september.

Grimsta AIK
Hammarby IF IBF
Huddinge IBS
Hässelby SK
Högdalens AIS

Gruppernas 1:or, 2:or och de 2 bästa 3:orna går sedan vidare till kvartsfinaler.

DM gruppspel HJ-20

Grupp 1: Matcherna spelas i Åkersberga Sporthall den 7 – 8 september.

Bele Barkarby IBF
Danderyds SK IBF
Nacka Wallenstam IBK
Åkersberga IBF

Grupp 2: Matcherna spelas i Hammarbackens Sporthall i Vallentuna den 7 – 8 september.

Grimsta AIK
Salems IF
Vendelsö IK
Älvsjö AIK IBF

Grupp 3: Matcherna spelas I Hässelbyhallen den 7 – 8 september

AIK IBF
Farsta IBK
Hässelby SK IBK
Täby FC A

Grupp 4: Matcherna spelas i Hammarbackens Sporthall i Vallentuna den 7 – 8 september.

Huddinge IBS
IK Frej Täby IBK
Ingarö IF
Vallentuna IBK

Grupp 5: Matcherna spelas I Hässelbyhallen den 7 – 8 september

Ekerö IK
FBI Tullinge
IBF Offensiv Lidingö
IK Tomtberga

Grupp 6: Matcherna spelas i Sjöstadshallen den 7 – 8 september.

Hammarby IF IBF
Högdalens AIS
Rotebro IS IBK
Tyresö Trollbäcken IBK

Gruppernas 1:or och de 2 bästa 2:orna går sedan vidare till kvartsfinaler.

Det preliminära matchschemat kommer att publiceras inom kort. Stort lycka till i kampen om vem som blir bäst i Stan!