SSL-utmärkelser

Pristagare genom åren

Årets Back

Dam

2001/02   Jenny Magnusson, IBF Falun
2002/03   Jenny Magnusson, IBF Falun
2003/04   Anna Wretman, Örnsköldsviks SK
2004/05   Jeanette Giörtz, Balrog Botkyrka
2005/06   Ina Rhöös, IKSU
2006/07   Lisah Samuelsson, Balrog IK
2007/08   Frida Stenvall, IKSU
2008/09   Emma Lundmark, IBF Falun
2009/10   Lisah Samuelsson, Balrog IK
2010/11   Sanna Scheer, Rönnby IBK
2011/12   Emelie Wibron, IKSU
2012/13   Silvana Nötzli, KAIS Mora IF
2013/14   Moa Tschöp, Djurgårdens IF
2014/15   Emelie Wibron, IKSU
2015/16   Cornelia Fjellstedt, IKSU
2016/17   Moa Tschöp, Täby FC IBK
2017/18   Moa Tschöp, Täby FC IBK

Herr

1997/98   Mats Ågren, Fornudden IB
1998/99   Jimmy Gunnstedt, Västerås IB
1999/00   Johan Davidsson, Haninge IBK
2000/01   Johan Davidsson, Haninge IBK
2001/02   Gustaf Forsberg, IBK Dalen
2002/03   Henrik Lorendahl, AIK
2003/04   Peter Fischerström, Haninge IBK
2004/05   Oskar Fagerlund, Balrog IB
2005/06   Henrik Quist, Pixbo Wallenstam IBK
2006/07   Mathias Larsson, Warberg IC
2007/08   Kimmo Eskelinen, Warberg IC
2008/09   Mattias Samuelsson, Storvreta IBK
2009/10   Kimmo Eskelinen, Warberg IC
2010/11   Rasmus Sundstedt, Caperiotäby FC
2011/12   Mattias Samuelsson, Storvreta IBK
2012/13   Martin Östholm, Pixbo Wallenstam IBK
2013/14   Mattias Samuelsson, Storvreta IBK
2014/15   Martin Östholm, Pixbo Wallenstam IBK
2015/16   Emil Johansson, IBF Falun
2016/17   Emil Johansson, IBF Falun
2017/18   Tobias Gustafsson, Storvreta IBK

Årets Center

Dam

2001/02   Karolina Widar, Rönnby IBK
2002/03   Hermine Dahlerus, Balrog IK
2003/04   Camilla Granelid, IBF Falun
2004/05   Karolina Widar, Rönnby IBK
2005/06   Karolina Widar, Rönnby IBK
2006/07   Hermine Dahlerus, Balrog IK
2007/08   Hermine Dahlerus, Balrog IK
2008/09   Karolina Widar, Rönnby IBK
2009/10   Anna Wijk, IKSU
2010/11   Karolina Widar, Rönnby IBK
2011/12   Anna Wijk, KAIS Mora
2012/13   Johanna Holmbom, IBF Falun
2013/14   Anna Wijk, KAIS Mora
2014/15   Anna Wijk, KAIS Mora
2015/16   Anna Wijk, KAIS Mora
2016/17   Anna Wijk, KAIS Mora
2017/18   Anna Wijk, KAIS Mora

Herr

1997/98   Johannes Gustafsson, Haninge IBK
1998/99   Johannes Gustafsson, Haninge IBK
1999/00   Anders Hellgård, Pixbo Wallenstam IBK
2000/01   Mika Kohonen, Balrog IK
2001/02   Johannes Gustafsson, Haninge IBK
2002/03   Anders Hellgård, Pixbo Wallenstam IBK
2003/04   Mika Kohonen, Balrog IK
2004/05   Daniel Calebsson, Jönköpings IK
2005/06   Anders Hellgård, Pixbo Wallenstam IBK
2006/07   Anders Hellgård, Pixbo Wallenstam IBK
2007/08   Mika Kohonen, Storvreta IBK
2008/09   Mika Kohonen, Storvreta IBK
2009/10   Mika Kohonen, Storvreta IBK
2010/11   Mika Kohonen, Storvreta IBK
2011/12   Mika Kohonen, Storvreta IBK
2012/13   Johan Samuelsson, Granlo BK
2013/14   Ketil Kronberg, IBK Dalen
2014/15   Jonas Adriansson, IBF Falun
2015/16   Linus Nordgren, FC Helsingborg
2016/17   Matej Jendrisak, Linköping IBK
2017/18   Matej Jendrisak, Linköping IBK


Årets Forward

Dam

2001/02   Birgitte Lersbryggen, Balrog IK
2002/03   Minna Heponiemi, Södertälje IBK
2003/04   Johanna Ekeroth, IBK Lockerud
2004/05   Johanna Ekeroth, IBK Lockerud
2005/06   Anna Jakobsson, Endre IF
2006/07   Sara Kristoffersson, IBF Falun
2007/08   Sara Anteryd, Endre IF
2008/09   Emelie Lindström, Balrog IK
2009/10   Emelie Lindström, Balrog IK
2010/11   Therese Karlsson, KAIS Mora
2011/12   Therese Karlsson, KAIS Mora
2012/13   Emelie Lindström, Djurgårdens IF
2013/14   Anna Jakobsson, Endre IF
2014/15   Madelene Backlund, Rönnby IBK
2015/16   Emelie Wibron, IKSU
2016/17   Jennifer Stålhult, Täby FC IBK
2017/18   Amanda Delgado Johansson, IKSU

Herr

1997/98   Niklas Jihde, Pixbo Wallenstam IBK
1998/99   Martin Olofsson, Örnsköldsviks SK
1999/00   Martin Olofsson, Örnsköldsviks SK
2000/01   Martin Olofsson, Örnsköldsviks SK
2001/02   Niklas Jihde, Pixbo Wallenstam IBK
2002/03   Niklas Jihde, Pixbo Wallenstam IBK
2003/04   Johan Anderson, Jönköpings IK
2004/05   Magnus Svensson, Warberg IC
2005/06   Andreas Carlbom, IBK Dalen
2006/07   Martin Dahlgren, Pixbo Wallenstam IBK
2007/08   Magnus Svensson, Warberg IC
2008/09   Magnus Svensson, Warberg IC
2009/10   Rickie Hyvärinen, Caperiotäby FC
2010/11   Kim Nilsson, AIK
2011/12   Rasmus Enström, IBF Falun
2012/13   Alexander Galante Carlström, IBF Falun
2013/14   Kim Nilsson, AIK
2014/15   Billy Nilsson, IK Sirius
2015/16   Alexander Galante Carlström, IBF Falun
2016/17   Alexander Galante Carlström, IBF Falun
2017/18   Albin Sjögren, Storvreta IBK


Årets Målvakt

Dam

2001/02   Annika Sundberg, Örnsköldsviks SK
2002/03   Sofia Pettersson, Södertälje IBK
2003/04   Sofia Pettersson, Södertälje IBK
2004/05   Therese Johansson, IKSU
2005/06   Helena Andersson, Pixbo Wallenstam IBK
2006/07   Mirja Wiklund, IBK Dalen
2007/08   Sandra Fredriksson, KAIS Mora
2008/09   Hanna Pettersson, Rönnby IBK
2009/10   Hanna Pettersson, Rönnby IBK
2010/11   Hanna Pettersson, Rönnby IBK
2011/12   Sara Hjorting, Pixbo Wallenstam IBK
2012/13   Mirja Viklund, Rönnby IBK
2013/14   Jonna Mäkelä, KAIS Mora IF
2014/15   Laura Loisa, Rönnby IBK
2015/16   Sara Hjorting, Pixbo Wallenstam IBK
2016/17   Sara Hjorting, Pixbo Wallenstam IBK
2017/18   Matilda Wirthig, IBK Dalen

Herr

1997/98   Stefan Mattsson, Sjöstad IF
1998/99   Stefan Mattsson, Västerås IB
1999/00   Mårten Blixt, Haninge IBK
2000/01   Mårten Blixt, Haninge IBK
2001/02   Andreas Olsson, AIK
2002/03   Niclas Olofsson, Järfälla IBK
2003/04   Niclas Olofsson, Järfälla IBK
2004/05   Gunnar Domeij, Jönköpings IK
2005/06   Gunnar Domeij, Jönköpings IK
2006/07   Daniel Ramsin, Caperio Täby FC
2007/08   Peter Sjögren, Warberg IC
2008/09   Daniel Ramsin, Caperio Täby FC
2009/10   Viktor Klinsten, Storvreta IBK
2010/11   Peter Sjögren, Warberg IC
2011/12   Benjamin Löfdahl, Tyresö Trollbäcken IBK
2012/13   Patrik Åman, AIK
2013/14   Petter Nilsson, IK Sirius
2014/15   Jonathan Paulsson, FC Helsingborg
2015/16   Måns Parsjö-Tegnér, IBK Dalen
2016/17   Eero Kosonen, Växjö IBK
2017/18   Johan Rehn, IBF Falun


Årets Rookie

Dam

2001/02   Tanja Esko, Halmstad IBK
2002/03    Sara Stålberg, Rönnby IBK
2003/04   Frida Eriksson, Högdalen AIS
2004/05   Anna Jakobsson, Endre IF
2005/06   Josefina Eiremo, IKSU
2006/07   Isabelle Krantz, IBK Dalen
2007/08   Malin Eriksson, IKSU
2008/09   Anna Wijk, IKSU
2009/10   Emelie Wibron, IKSU
2010/11   Emelie Björklund, IBF Falun
2011/12   Sanna Roisko, Endre IF
2012/13   Cornelia Fjellstedt, IKSU
2013/14   Johanna Hultgren, KAIS Mora IF
2014/15   Jennifer Stålhult, Täby IBK
2015/16   Ellen Rasmussen, Malmö FBC
2016/17   Moa Svanström, Endre IF
2017/18   Cajsa Elm, Jönköpings IK

Herr

1997/98   Anders Hellgård, Pixbo Wallenstam IBK
1998/99   Mathias Bergsdorf, IBK Dalen
1999/00   Johan Anderson, Jönköpings IK
2000/01   Mika Kohonen, Balrog IK
2001/02   Andreas Carlbom, Örnsköldsviks SK
2002/03   Fredrik Nyth, IBF Älvstranden
2003/04   Mikael Karlsson, Södertälje IBK
2004/05   Magnus Andeberg, FC Helsingborg
2005/06   Mattias Samuelsson, Storvreta IBK
2006/07   Daniel Ramsin, Caperiotäby FC
2007/08   Kim Nilsson, Färjestadens IBK
2008/09   Rasmus Sundstedt, Caperiotäby FC
2009/10   Johan Eriksson, IK Sirius
2010/11   Martin Karlsson, Linköping IBK
2011/12   Alexander Rudd, IBF Falun
2012/13   Patrik Svensson, Granlo BK
2013/14   Filip Kjellsson, Växjö IBK
2014/15   Matej Jendrisak, Linköping IBK
2015/16   Eero Kosonen, Växjö IBK
2016/17   Andreas Stefansson, AIK
2017/18   Malte Lundmark, IBF Falun

Årets Tränare

Dam

2006/07   Örjan Lindberg, Rönnby IBK
2007/08   Curt Söderström, IKSU
2008/09   Andreas Lundmark, IBF Falun
2009/10   Andreas Wahman, Endre IF
2010/11   Joacim Bernvid, Pixbo Wallenstam IBK
2011/12   Roger Jonsson, KAIS Mora
2012/13   Urban Karlsson, IBK Dalen
2013/14   Tom Iversjö, Endre IF
2014/15   Jonas Eliasson, Pixbo Wallenstam IBK
2015/16   Andreas Harnesk, IKSU
2016/17   Andreas Harnesk, IKSU
2017/18   Mikael Nilsson, Warberg IC

Herr

1998/99   Urban Karlsson, IBK Dalen
1999/00   Göran Strömstedt, Järfälla IBK
2000/01   Magnus Svensson, Fornudden IB
2001/02   Mika Packalén, Balrog IK
2002/03   Stefan Pettersson, Warberg IC-85
2003/04   Mika Packalén, Balrog IK
2004/05   Vidar Jonsson, FC Helsingborg
2005/06   Magnus Jäderlund, Caperio Råsunda
2006/07   Magnus Jäderlund, Caperio/Täby FC
2007/08   Isac Carlsson, Warberg IC
2008/09   Stefan Forsman, Storvreta IBK
2009/10   Lars Jedheim, IK Sirius
2010/11   Stefan Hedlund, Linköping IBK
2011/12   Krunoslav Zovko, Tyresö Trollbäcken IBK
2012/13   Magnus Näsman, Granlo BK
2013/14   Mikael Hill, Mullsjö AIS
2014/15   Johan Astbrant, Linköping IBK
2015/16   Niklas Nordén, Växjö IBK
2016/17   Thomas Brottman, IBF Falun
2017/18   Niklas Pålsson, Jönköpings IK