Information, riktlinjer och rekommendationer avseende Covid-19.

Läs mer

Extra Tävlingskongressen 2021

Kallelse till Svenska Innebandyförbundets Extra Tävlingskongress 2021

Plats:
Digitalt (information mailas till registrerade ombud/åhörare torsdagen den 15 april)

Datum:
Söndag 18 april 2021 kl 11.00-17.00

Kallade, ombud med rösträtt:
SDF (röstetal enligt röstlängd)
Föreningar som spelar förbundsserier (SSL, Allsvenskan, div 1 herr) 2020/21 (röstetal enligt röstlängd)

Svenska Innebandyförbundets stadgar:
Motioner
Förslagen till ärende/motion att behandla på extra Tävlingskongressen inkom till SIBF senast 90 dagar före den ordinarie Tävlingskongressen den 29 november 2020 (dvs senast måndagen den 31 augusti 2020).

Fullmakt
Fullmakt
Fullmakt ska vara SIBF tillhanda senast måndag 12 april 2021. För rösträtt krävs korrekt fullmakt.

Anmälan
Alla befullmäktigade ombud ska också anmäla/registrera sig via detta FORMULÄR 

Mötesagenda
Mötesagenda

Mötesordning

Mötesordning

Röstlängd
- SDF har 12 röster, förbundsserieförening har 1 röst och SIBF/Förbundsstyrelsen har 7 röster.

Program:
Söndag 18/4
11.00: Tävlingskongressen startar
17.00: Tävlingskongressen avslutas

Handlingar Extra Tävlingskongress 18 april 2021:
Möteshandlingar inkl motioner §1-9
 - Bilaga 1 - motion §9.4
Förbundsstyrelsens förslag §10.4
Förbundsstyrelsens förslag §10.2
Förbundsstyrelsens förslag §10.3
 - Bilaga - förslag §10.2 och 10.3
 - Förtydligande: Omformulerade licensdefinitioner - UPPDATERING 16.4.2021

Anmälda till Extra Tävlingskongress 2021 (senast uppdaterad 2021-04-17 kl 22.00)
Den här listan uppdateras när fullmakt skickas till SIBF.
Är du inte med i listan nedan måste du senast den 12 april skicka in i en korrekt ifylld fullmakt (med dubbla underskrifter) till info@innebandy.se.

Funktion Namn Fullmakt (antal röster)
Förbundsstyrelsen Märit Bergendahl 7
  Martin Klabere  
Sportkontoret Linda Noppa  
  Magnus Nilsson  
  Patrik Eklund  
  Michael Leimer  
  Mattias Linell  
SUMMA:   7
     

 

SDF Ombud Fullmakt
(antal röster)
Åhörare
Blekinge Peter Carlsson 12  
Dalarna Jan Berglind 12  
Gotland Magnus Pettersson 12  
Gästrikland Håkan Ekdahl 12  
Halland Magnus Niklasson 12  
Halland     Cecilia Andersson
Hälsingland Jakob Westerlund 12  
Jämtland / Härjedalen Urban Henrixon 12  
Norrbotten Conny Björnfot 6  
Norrbotten Gustaf Vallgren 6  
Skåne Rickard Träff 12  
Skåne     Peter Dahlberg
Småland Boel Carlsson 12  
Småland     Johan Forneheim
Stockholm Oskar Werner 6  
Stockholm Martin Hjelmberg 6  
Södermanland Jonas Westerberg 12  
Södermanland     Niclas Andersson
Uppland Lars-Olov Lundgren 6  
Uppland Simon Andrén 3  
Uppland Johan Good 3  
Värmland Anders Nilsson 6  
Värmland Johan Carlsson 6  
Värmland     Veronica Arnesson
Västerbotten Ulf Norgren 12  
Västergötland Mikael Magnusson 12  
Västernorrland Hans Ådahl 12  
Västernorrland     Peter Palander
Västmanland Stefan Karlsson 12  
Västmanland     Patrik Nordvall
Västsvenska Hans Westerlind 12  
Västsvenska     Mikael Björk
Västsvenska     Ulf Widell
Örebro län Henrik Axling 12  
Östergötland Stefan Nygren 12  
SUMMA:   252  
       
Förening Namn Fullmakt (antal röster)  
Alunda IBF Patrik Fundberg 1  
Bele Barkarby IF IBF Mikael Lemker 1  
Björklinge BK Otto Simonsson 1  
CL98 IC Johan Wittberg 1  
CL98 IC     Mickael Sandebäck
Endre IF Eva Didriksson 1  
FBI Tullinge Markus Lehtola 1  
FBC Nyköping Lucas Öijvall 1  
FBC Nyköping     Martin Svensson
FBC Partille Ulf Andersson 1  
Fristad GoIF Magnus Bergenholtz 1  
Hagfors IBS Ricard Bjöörn 1  
Hagfors IBS     Åsa Jonasson
Hagfors Uddeholm IF Peter Ljunglöf 1  
Hagunda IF Anders Öman 1  
Hovslätts IK David Johansson 1  
Huddinge IBS Anders Öhman 1  
IBF Borlänge Lars Hansson 1  
IBF Falun Daniel Lindkvist 1  
IBF Falun Utveckling Mattias Kokkonen 1  
IBF Västerås / Västerås IBS Annika Enberg 1  
IBF Örebro Janne Ekengren 1  
IBK Dalen Levi Bergström 1  
IBK Göteborg Lars Olsson 1  
IBK Luleå Pär Johansson 1  
IBK Lund Christer Sölve 1  
IK Sätra Bosse Westerlund 1  
Linköping FBC Johan Fredriksson 1  
Linköping IBK Johan Lindskog 1  
Mullsjö AIS Joakim Davidsson 1  
Onyx IBK Kecke Lundh 1  
Pixbo Wallenstam IBF Inge Nilsson 1  
Pixbo Wallenstam IBK Kristina Landgren Carestam 1  
Rönnby Västerås IBK Ungdom Suzanne Eriksson 1  
Salems IF Markus Kjellberg 1  
Sirius FBC / IBK Bosse Grängsjö 1  
Solfjäderstaden IBK Simon Svensson 1  
Storvreta IBK Linnéa Aveholt 1  
Sundsvall FBC Patrick Cederblad 1  
Uppsala Teknologer IF David Eriksson 1  
Varla IBK Roger Nordin 1  
Visby IBK Joakim Bandholtz 1  
Västerås Rönnby IBK Mikko Piri Björling 1  
Wibax Piteå IBK Conny Björnfot 1  
Åby IBK Pär Karlsson 1  
Åkersberga IK Björn Gullberg 1  
Åstorp/Kvidinge IBS Ola Rolf Svensson 1  
Älvsjö AIK Filip Lystad 1  
Älvsjö AIK     Ove Lindberg
SUMMA:   45