Information, riktlinjer och rekommendationer avseende Covid-19

Läs mer

Så här startar Sveriges U19-damer i VM-finalen

Klockan 15.30 spelar Sveriges U19-damlandslag final i U19-VM i IFU Arena i Uppsala. Här är dagens lag mot Finland.

Matchen sänds live här.
SportExpressen startar sin sändning 15.00 med studio.

De tre senaste VM-finalerna har spelats mellan Sverige och Finland och Sverige har tre raka guld. Ska det bli ett fjärde?
Se all medaljhistorik från U19-VM och alla resultat mot Finland längre ner.

Dagens lag

Målvakt
1. Stina Callerfjord, Thorengruppen IBK

Förstafemman
15. Matilda Lindgren, Kais Mora IF
17. Zita Holmsved Thott, Nacka IBK
13. Nellie Öhgren, Thorengruppen IBK
16. Philippa Blom, Kloten-Dietlikon Jets, Schweiz
20. Maja Ekström, Malmö FBC

Andrafemman

19. Hanna Othberg, Täby FC IBK
29. Carolina Myrvoll, Täby FC IBK
25. Moa Johansson, Thorengruppen IBK
11. Maja Viström, Thorengruppen IBK
12. Nora Parkle, Thorengruppen IBK

Tredjefemman
5. Mathilda Ekenlinde, Thorengruppen IBK
22. Ellen Hansson, Västerås Rönnby IBK
14. Vilma de Gysser, Täby FC IBK
21. Agnes Sälgström, Västerås Rönnby IBK
9. Minna Karlsson, IBK Lund Elit

Vid sidan
4. Tove Sandelin, Endre IF
7. Emelie Larsson, Västerås Rönnby IBK
40. Lovisa Åström, IBF Falun
87. Madelene Langendorf, IK Sirius FBC

Historik
2004 (i Finland) 1. Sverige, 2. Finland, 3. Schweiz
2006 (i Tyskland) 1. Sverige, 2. Finland, 3. Schweiz
2008 (i Polen) 1. Schweiz, 2. Sverige, 3. Finland
2010 (i Tjeckien) 1. Sverige, 2. Finland, 3. Tjeckien
2012 (i Slovakien) 1. Finland, 2. Schweiz, 3. Sverige
2014 (i Polen) 1. Sverige, 2. Finland, 3. Tjeckien
2016 (i Kanada) 1. Sverige, 2. Finland, 3. Schweiz
2018 (i Schweiz) 1. Sverige, 2. Finland, 3. Tjeckien

Resultat mot Finland

2000-09-09 Solna (Finnkampen) Sverige-Finland 4-1
2000-09-10 Solna (Finnkampen) Sverige-Finland 7-2
2000-11-11 Jona (Founders Cup) Sverige-Finland 3-1
2001-09-16 Tammerfors (Finnkampen) Finland-Sverige 2-3
2002-02-09 Katrineholm Sverige-Finland 6-2
2002-02-10 Västerås Sverige-Finland 2-3
2002-09-07 Uppsala (Finnkampen) Sverige-Finland 1-4
2002-11-09 Borgå Finland-Sverige 4-2
2003-09-13 Helsingfors (Finnkampen) Finland-Sverige 5-7
2003-09-14 Helsingfors Finland-Sverige 0-7
2003-11-08 Jona Sverige-Finland 4-2
2004-11-14 Tammerfors (VM) Sverige-Finland 6-5
2004-12-18 Stockholm (Finnkampen) Sverige-Finland 4-4
2005-10-29 Seinäjoki Finland-Sverige 3-4
2005-12-06 Åbo (Finnkampen) Finland-Sverige 2-5 
2006-11-12 Leipzig (VM) Finland-Sverige 3-7
2006-12-09 Umeå (Finnkampen) Sverige-Finland 8-1
2007-11-11 Borgå Finland-Sverige 2-4
2007-12-15 Tammerfors (Finnkampen) Finland-Sverige 2-10
2008-05-10 Babimost (VM) Sverige-Finland 10-4
2008-11-01 Prag (EFT) Sverige-Finland 9-0
2009-02-07 Västerås (Finnkampen) Sverige-Finland 5-0
2009-11-08 Hyvinge (EFT) Finland-Sverige 2-2
2010-02-06 Vantaa (Finnkampen) Finland-Sverige 3-5
2010-05-04 Olomouc (VM) Finland-Sverige 4-4
2010-05-08 Olomouc (VM) Sverige-Finland 6-4
2010-11-06 Ostrava (EFT) Sverige-Finland 3-2
2011-02-05 Karlskrona (Finnkampen) Sverige-Finland 8-6
2011-11-06 Helsingfors (EFT) Finland-Sverige 3-3
2012-02-04 Joensuu (Finnkampen) Finland-Sverige 2-3
2012-05-04 Nitra (VM) Finland-Sverige 4-3
2012-11-04 Zürich (EFT) Sverige-Finland 8-3
2013-02-02 Borås (Finnkampen) Sverige-Finland 9-2
2013-11-03 Göteborg (EFT) Sverige-Finland 8-3
2014-02-01 Lahtis (Finnkampen) Finland-Sverige 4-5
2014-02-02 Lahtis (Finnkampen) Finland-Sverige 6-5
2014-05-04 Zbaszyn (VM) Sverige-Finland 6-4
2014-11-01 Prag (EFT) Sverige-Finland 5-7
2015-02-07 Malmö (Finnkampen) Sverige-Finland 6-1
2015-02-08 Malmö (Finnkampen) Sverige-Finland 4-3
2015-11-08 Tammerfors (EFT) Finland-Sverige 0-7
2016-02-06 Esbo (Finnkampen) Finland-Sverige 5-5
2016-02-07 Esbo (Finnkampen) Finland-Sverige 1-4
2016-05-08 Belleville (VM) Sverige-Finland 6-3
2016-11-04 Schaffhausen (EFT) Finland-Sverige 6-4
2017-02-04 Skellefteå (Finnkampen) Sverige-Finland 4-2
2017-02-05 Skellefteå (Finnkampen) Sverige-Finland 3-1
2017-11-05 Malmö (EFT) Sverige-Finland 8-3
2018-02-03 Tammerfors (Finnkampen) Finland-Sverige 7-6
2018-02-04 Tammerfors (Finnkampen) Finland-Sverige 2-8
2018-05-06 St Gallen (VM) Sverige-Finland 7-2
2018-09-01 Borgå Sverige-Finland 4-3
2018-09-02 Helsingfors Sverige-Finland 4-5 
2018-11-11 Neuenburg (EFT) Sverige-Finland 2-7
2019-10-20 Prag (EFT) Sverige-Finland 3-5
2020-01-31 Uppsala (Finnkampen) Sverige-Finland 2-4
2020-02-01 Uppsala (Finnkampen) Sverige-Finland 7-2

short_text    Publicerat av Lisa Eskils 2021-09-05, kl 14:30