Skol DM

Distriktsmästerskapen för Gästriklands skolor - våren 2019!

Gästriklands Innebandyförbund, tillsammans med Skol-Idrottsförbundet, har tagit ett omtag rörande Skol-DM det här året för att göra det till ett riktigt häftigt och roligt evenemang. Vi kommer därför att lägga alla matcher, såväl gruppspel som slutspel på Gavlehov i Gävle.

Har ni frågor eller funderingar, vänligen kontakta nedanstående personer.

Alexander Larsson - alexander.larsson@innebandy.se - 076 803 99 00

Jakob Westerlund - jakob.westerlund@innebandy.se - 076 811 00 01

Resultaten publiceras löpande när gruppspelen är färdigspelade

Resultat Flickor Åk 4-6 år:

Grupp 1
Prolympia
Jernvallen
Fridhem
Sörby
 
GRUPP 2
09.00 - Prolympia-Jernvallen - Alfahallen - 1-7
09.00 - Fridhem-Sörby - Novahallen 0-11
11.00 - Jernvallen-Fridhem - Novahallen - 7-1
11.00 - Sörby-Prolympia - Alfahallen - 3-10
13.00 - Prolympia-Fridhem - Novahallen - 2-1
13.00 - Jernvallen-Sörby - Alfhallen - 6-1

Grupp 2
Solängen
Strömsbro Skola
Vikingaskolan
Engelska
 
GRUPP 2
10.00 - Solängen-Strömsbro Skola - Novahallen - 20-3
10.00 - Vikingaskolan - Engelska - Alfahallen - 3-4
12.00 - Strömsbro Skola - Vikingaskolan - Alfahallen - 0-7
12.00 - Engelska-Solängen - Novahallen - 8-0
14.00 - Vikinga Skolan-Solängen - Alfahallen - 6-1
14.00 - Strömsbro Skola-Engelska - Novahallen - 2-11

Slutspel

Semifinal 1: Engelska - Prolympia
Semifinal 2: Jernvallen - Vikingaskolan

Final: Vinnare Semifinal 1 - Vinnare Semifinal 2
Slutspelet spelas på Gavlehov den 25/4

Resultat Pojkar Åk 4-6 år:

Grupp 1
Jernvallen
Engelska
Prolympia
Strömsbro Skola

GRUPP 1
09.00 - Strömsbro Skola-Prolympia - Alfahallen - 1-15
09.00 - Jernvallen-Engelska - Novahallen - 3-17
10.15 - Prolympia-Jernvallen - Alfahallen - 29-2
10.15 - Engelska-Strömsbro Skola - Novahallen - 7-2
11.30 Prolympa-Engelska - Novahallen - 8-6
11.30 - Strömsbro Skola - Jernvallen - Alfahallen - 13-2

Grupp 2
Lillhagen
Sörby
Fridhem
  
GRUPP 2
12.30 - Lillhagen-Fridhem - Novahallen - 1-9
13.30 - Sörby-Lillhagen - Alfahallen - 1-5
14.30 Fridhem-Sörby - Alfahallen - 6-1

Grupp 3
Solängen
Friskolan Lyftet
Vikinga
  
GRUPP 3
12.30 - Friskolan Lyftet-Vikinga - Alfahallen - 0-22
13.30 - Solängen-Friskolan Lyftet - Novahallen - 16-0
14.30 - Vikinga-Solängen - Novahallen - 8-3

Slutspel:

Semifinal 1: Prolympia-Engelska Skolan
Semifinal 2: Fridhem-Vikinga

Final: Vinnare Semifinal 1 - Vinnare Semifinal 2
Slutspelet spelas på Gavlehov den 25/4

Resultat Flickor Åk 7-9 år:

Grupp 1
Petreskolan
Prolympia
Hedängsskolan
 
09.00 - Prolympia-Hedängsskolan - Novahallen - 6-1
09.45 - Petreskolan-Hedängsskolan - Novahallen - 5-1
10.30 - Petreskolan-Prolympia - Novahallen - 2-3

Grupp 2
Vallback
Jernvallen
Bergby 
 
11.15 - Vallback-Bergby - Novahallen - 1-2
12.00 - Bergby-Jernvallen Novahallen - 0-2
12.45 - Jernvallen-Vallback Novahallen - 2-4

Grupp 3
Sofiedal
Stigslundsskolan
Lillhagen
 
13.30 - Stigslund-Lillhagen - Novahallen - 2-5
14.15- Sofiedal-Lillhagen - Novahallen - 6-1 
15.00- Sigslund-Sofiedal - Novahallen - 0-2

Slutspel:

Semifinaler: Gruppvinnarna + Bästa 2:a går till semifinal
Slutspelet spelas på Gavlehov den 25/4
Semifinal 1 - Prolympia-Vallback
Semifinal 2 - Sofiedal-Petreskolan

Resultat Pojkar Åk 7-9 år:

Grupp 1
Petreskolan
Nynässkolan
Jernvallen
Sofiedal 
 
09.00 - Nynässkolan-Sofiedal - Alfahallen - 0-4
09.45 - Jernvallen-Petreskolan - Alfahallen - 5-4
10.30 - Sofiedal-Petreskolan - Novahallen - 4-1
11.15 - Jernvallen-Nynässkolan - Novahallen - 5-3
13.15 - Petreskolan-Nynässkolan - Novahallen - 3-2
14.45 - Sofiedal-Jernvallen - Novahallen - 2-4

Grupp 2
Prolympia
Rotskär
Björksätra
Hedängsskolan
 
13.00 - Prolympia-Rotskär - Alfahallen - 5-2
13.00 - Björksätra-Hedängsskolan - Novahallen - 2-4
13.45 - Hedängsskolan-Prolympia - Novahallen - 1-6
13.45 - Rotskär-Björksätra - Alfahallen - 2-1
14.45 - Prolympia-Björksätra - Alfahallen - 3-3
14.45 - Hedängsskolan-Rotskär - Novahallen - 3-3

Grupp 3
Bergby 
Vallback
Lillhagen
Kunskapsskolan
 
09.00 - Vallback-Kunskapsskolan - Novahallen - 5-6
09.45 - Bergby-Lillhagen - Novahallen - 1-12
10.30 - Lillhagen-Vallback - Alfahallen - 7-4
11.15 - Kunskapsskolan-Bergby - Alfahallen - 7-2
12.30- Lillhagen-Kunskapsskolan - Novahallen - 7-2
14.00- Bergby-Vallback - Novahallen - 1-14Bergby 

Grupp 4
Murgårdsskolan (Utgår)
Stigslundskolan
Perslunda
Stora Sätra
 
09.30 - Stigslundsskolan-Stora Sätra - Alfahallen - 7-0
10.30 - Perslunda-Stigslundsskolan - Alfahallen - 2-2
11.30 - Perslunda-Stora Sätra - Novahallen - 9-2

Slutspel:

Semifinal: Gruppvinnarna går till semifinal
Slutspelet spelas på Gavlehov den 25/4
Semifinal 1: Jernvallen-Lillhagen
Semifinal 2: Prolympia-Perslunda

_______________________

SLUTSPEL

Matchtid under semi/finaler är 2x20 min rullande tid, med sista 3 min effektiva.

Vid oavgjort efter ordinarie speltid så tillämpas fem (5) minuters Sudden Death, effektiv speltid. Är matchen fortfarande oavgjord så skall straffar avgöra enligt vanligt förfarande. (fem straffar vardera).                                     

Flickor ÅK 4-6                                                                

Semifinal 1: torsdag 25/4 - 09.00 - Engelska-Prolympia - Alfahallen                         

Semifinal 2: torsdag 25/4 - 09.00 - Jernvallen-Vikinga - Novahallen                         

Final: torsdag 25/4 - 11.00 - Vinnare Semifinal 1-Vinnare Semifinal 2 - Alfahallen                                                     

Pojkar ÅK 4-6                                        

Semifinal 1: torsdag 25/4 - 10.00 - Prolympia-Engelska - Alfahallen                         

Semifinal 2: torsdag 25/4 - 10.00 - Fridhem-Vikinga - Novahallen                            

Final: torsdag 25/4 - 12.00 - Vinnare Semifinal 1-Vinnare Semifinal 2 - Alfahallen                                                     

Flickor ÅK 7-9                                   

Semifinal 1: torsdag 25/4 - 11.00 - Prolympia-Vallback - Novahallen                          

Semifinal 2: - torsdag 25/4 - 12.00 - Sofiedal-Petreskolan - Novahallen                         

Final: torsdag 25/4 - 14.00 - Vinnare Semifinal 1-Vinnare Semifinal 2 - Alfahallen                                                     

Pojkar ÅK 7-9                                                                

Semifinal 1: torsdag 25/4 - 13.00 - Jernvallen-Lillhagen - Novahallen                         

Semifinal 2: torsdag 25/4 - 13.00 - Prolympia-Perslunda – Alfahallen

Final: torsdag 25/4 - 15.00 - Vinnare Semifinal 1-Vinnare Semifinal 2 - Alfahallen                              

Inbjudan Skol DM 2019