Då personalen är på SDF-konferens/utbildning tisdag 9/3 och onsdag 10/3 så är kansliet stängt. Vi är åter torsdag 11/3.
SISU Idrottsutbildarna i samarbete med Civilförsvarsförbundet arrangerar utbildning i Akut hjälp och HLR.
Föreläsning med Kalle Selander under Tävlingskonferensen 28 februari.
6-7 februari spelas DM-finalerna i Mellringehallen. ÖLIBF hälsar alla välkomna att se spännande matcher från de yngsta DM-klasserna till seniorfinalerna som spelas senare på söndagen.
Tisdag den 16 februari erbjuder vi en KUL 2 utbildning för er som inte har godkänd ledarlicens.
Efter flera breddläger kan nu både D17 och H17:s Distriktslags 30-trupp presenteras.
Örebro läns innebandyförbund och SISU Idrottsutbildarna söker grundteknik instruktörer.
Här kommer listan med de nominerade spelare (av föreningarna) till uttagningen lördag den 12 december 2009.
Nu finns chansen för dig som inte har gått KUL-kursen än. Vi erbjuder kurser i Nora den 23 och 25 november!
För att stärka flick- och daminnebandyn har ett unikt projekt kring kommande dam-VM startats.
Här finns information och regler för Ungdoms-DM 17-18 oktober.
Här kan du se anmälda lag till Ungdoms-DM. Förlängd anmälningstid till fredag 2 oktober kl. 12.00
Här kan du läsa information som delgavs föreningarna vid Poolspelsträffen 22 sept.
En sammanställning på arrangörer i Poolspelet flickor och pojkar.
Det pratas om svininfluensan överallt. Idrottsvärlden är defintivit inget undantag och här kommer några saker Du som spelare och förening kan ha i åtanke för att undvika smittorisken.
Nu kan du anmäla dig till hösten domarutbildningar!
Nu är det dags för Örebro Läns Innebandyförbunds årsmöte.
Nu kan du köpa biljetter till efterfesten på O´Learys den 9 maj.
Sälj biljetter i din förening till Norr/Söder Allstars den 9 maj!
Här är alla klara spelare till Norr/söder Allstars.
Här är spelarna som representerade Örebro län samt slutord från förbundskaptener.
Vad tycker Du? Skriv din kommentar på hemsidans nyheter!
Nu är det dags att nominera 2008/2009 års innebandyprofiler i Örebro Län.
Nu har du som tränare/ledare möjlighet att öka din kunskap om grundteknik, passningar, skott och spelövningar.
Utvecklingschef Perra Welander bjuder in till informationsmöte om läget inom distriktslagsverksamhet för F91, F92, P91 och P92...
Den 9 maj 2009 kommer Örebro Läns Innebandyförbund att för andra året arrangera en fullspäckad dag med prestigematcher för alla innebandyspelare i Örebro Län.
Har du föreslagit din innebandyledare till Det Svenska Idrottsledarpriset än?
Innebandyn kammade hem hela 45% av rösterna!
Lördagen den 20 december i Birgittaskolan.
Vill du utvecklas som tränare eller domare?
Herrserierna division 3, 4 och 5 är lottade och klara.
eller kanske i nystartade Wadköping IBK? Titta i så fall på Anslagstavlan!
100 000 kronor till innebandyn i Örebro län! Vill ni ta del av dom?
Vilka får pokaler, plaketter och diplom? Vem vill du nominera till pris som årets ...
Många undrar hur man hittar information om distriktslagen.
Mer pengar till alla föreningar i distriktet.
SISU Idrottsutbildarna gör nu en tjejsatsning med syfte att få fler tjejer att börja idrotta. Innebandy är väldigt efterfrågat och vi behöver fler ledare. Är du intresserad av att leda en grupp så hör av dig!
Har du förbättringsidéer? Nu kan du tycka till om vår verksamhet och det gör du genom att klicka på rubriken Förbättringsidéer under Snabblänkar.
Oavsett om man deltar i innebandyn som spelare, ledare eller domare, om man är senior, ungdom eller barn... så ligger ansvaret på våra ledare att alla ska ha kul!
Vad stoppar våra unga innebandyspelare i sig och hur är det ställt med laganda och kamratskapet i laget?
Ki Sandholm, som varit web-redaktör hos ÖLIBF har på grund av tidsbrist avsagt sig sitt uppdrag. Ny på uppdraget är Tommy Kjellman som kommer att ha huvudansvaret för publicering på vår hemsida.
Arrangörer för sammandragen under hösten 2006.
Nu är det dags för matchledarutbildning, den kommer att hållas i Örebro. Matchledare (föreningsdomare) är aktuellt vid P10, P11 och F11/10 serierna. Varje lag ska utbilda minst 2-3 personer per lag och varje match skall ledas av två utbildade matchledare.
Nedanstående lag har dragit sig ur seriespelet 06/07.
Alla spelscheman för säsongen 06/07 finns nu på hemsidan att ta del av, under Tävling / Dokumentbank / Spelschema.
Fr o m den 28 augusti kan föreningarna börja licensiera/registrera spelare i IDA för säsongen 2006/07. Alla spelare som var licensierade säsongen 2005/06 är licensierade t o m 30 september 2006.
Nedan hittar du inbjudan och information angående höstens domarkurser.
För andra året i rad bjuder Sköllersta IF Innebandy in till cup innan serierna startar.
Anmälan skall vara ÖLIBF tillhanda senast måndag den 15 maj.
Nu är det klart att AIK Innebandys tränare, Mikael Karlberg, kommer till Örebro… för att föreläsa!
DM-finalerna spelades 16-17 april i Mellringehallen. Resultaten hittar du under rubriken Tävling / DM 05-06.
ÖLIBF söker fler kvinnor/män i olika åldrar som är intresserade av delta i diciplinkommitténs arbete.
ÖLIBF gratulerar IFK Kumla IB till elitserieplatsen efter vinsten över Ingelstad med 4-2 inför 494 åskådare.
ÖSK:s herrjuniorer segrare i Västmanlandserien. ÖSK besegrade Skälby IBK 18 i finalen med 8-7 i en mycket spännande och underhållande match.
Fler tjejlag i de yngre serierna, fler lag i damseniorserien och Kumla som snuddar vid elitserien. Vi har också fler tjejer som dömer än tidigare vilket är glädjande.
Tabellen för division 4 och 5 herrar är omräknade, dessutom är kvalen lottade och matchtider inlagda.
Resultat från ungdoms-dm, gruppspel och slutspel, hittar du nu i menyn under Tävling / DM 05-06.
Tord Ljunggren heter killen som dragit igång allt. På lördagseftermiddagar tränar två grupper med killar innebandy i den nya hallen i Glanshammar.
Floorball Club Amsterdam Agents organiserar för andra året i rad en utmanande innebandy turnering den 29-30e juli 2006 i centrala Amsterdam, Holland.
1421 åskådare fick se SM-finalisten AIK besegra länslaget ÖSK & Vänner med 5-4 i uppvisningsmatchen i innebandy i Idrottshuset.
Jag möter många inom innebandyn som mer än gärna vill se elitinnebandy i länet igen, säger Perra Welander en av länets tränarinstruktörer.
Att få ihop ekonomin är inte alltid så lätt. Många hål att stoppa pengarna i och inte så många inkomstmöjligheter alltid.
Den 23 oktober 2001 omkom Erik Bergendahl när han blev påkörd av en rattfyllerist. Erik var på väg till sin innebandyträning. Erik blev 13 år.
ÖLBIF gratulerar distriktslag F-15 till SM-bronset i Intersport Cup! Uppdaterad!
Ungdomsstyrelsen har en hemsida om är intressant att ibland "hoppa in" på. Ungdomsstyrelsen är en myndighet som kollar in och följer upp ungdomars möjligheter och förutsättningar på olika sätt.
Vill du veta vad Niklas Jihde gjort under sin utveckling? Vilka val han tvingats till? Vad han själv tycker varit helt avgörande för hans utveckling? Vill du spela elitserien och landslaget och undrar hur du kan göra för att nå dit?
Här hittar du anmälningsblankett för ungdoms-dm.
Örebro läns Innebandyförbunds projekt för att starta nya grupper är en succé sedan tidigare! Innebandy klubben i Laxå är ett exempel på resultat av konsulentens arbete.
Idrottsprogrammet, något för dig som ska upp till gymnasiet? Med anledning av att de som går i nionde årskurs nu väljer vad de ska söka för program på gymnasiet vill vi gärna presentera idrottsprogrammet - innebandy.
Obligatorisk mittsäsongsträff för alla steg 2 och 3 domare.
Kallelse till träningsmatch mot Västmanland den 4 december i Mellringehallen.
Sköllersta IF har sökt medel för två olika aktiviteter i skolan. Det gör att under v. 47 och v. 49 får alla klasser i åk 1-6 på skolorna i Sköllersta, Pålsboda och Hjortkvarn innebandy på en idrottslektion.
För dig som vill satsa på innebandy under gymnasiet! Vi har träffat två av killarna som går på idrottsprogrammet - Innebandy.
Nu är det hög tid att anmäla ert lag till DM 2006. Anmälan ska vara ÖLIBF tillhanda senast 25 november.
Onsdagen v. 44 var det innebandy hela dagen i ESAB hallen i Laxå. Det var IBK Laxå, Laxå kommun som tillsammans med Örebro läns Innebandyförbund såg till att skollediga lågstadie- och mellanstadiebarn kunde spela innebandy.
Här hittar du en lista över arrangerande föreningar för sammandragen under november och december månad.
Erbjudande för distrikt/förening att sälja VM-tshirten med chans till egen intäkt.
Under vecka 41 har samtliga klasser i Lundbyskolan fått prova innebandy under idrottslektionerna. Totalt har 250 elever berörts och 3 idrottslärare.
Du som är tränare och vill lära dina spelare mer, få dem att utvecklas och kanske till och med nå sin fulla potential. Eller som gått en utbildning, men av olika anledningar inte gått nästa steg.
Urdragna lag ur seriespelet 2005/2006.
Nu hittar du tävlingsföreskrifter och information angående resultatrapportering för säsongen 05/06, läs mer under Tävling/Dokumentbank. Dessutom finns nu en uppdaterad domarlista för denna säsong.
Här kommer en inbjudan till ytterligare en matchledarutbildning. Då tidigare utbildningar blivit inställda p.g.a. för få anmälninar kommer nu nästa matchledarutbildning att bli den 13 oktober.
Efter många timmars arbete känns det väldigt roligt att presentera ÖLIBF:s nya hemsida!
Känner ni i föreningen att ni vill ha lite bättre "koll på läget" men har svårt att veta var ni ska börja!? Vi bjuder in till en föreläsningsserie kring aktuella områden inom ämnet! Stärk din förening genom att delta i våra utvalda tematräffar. Välkommen!
Vi har på allt fler orter och i allt fler hallar kunnat erbjuda alla ungdomar som vill att spela innebandy under två dagar på höstlovet.
Nu är det dags för matchledarutbildning, denna kommer att hållas i Nora. Varje förening som har hemmamatcher i sin egen hall ska utbilda minst 2-3 personer per lag.
Här hittar du en lista över arrangerande föreningar för sammandragen under oktober månad.
Intresset för att gå det första steget av Barn och ungdomsledarutbildningen bland
Ni som är intresserade at bli Domarobservatörer finns nu tillfälle att gå utbildning. Kursen kommer att ledas av distriktets domarobservatörer som är utbildade av SIBF.
Damdomarutbildningen kommer att gå av stapeln den 1-2 oktober 2005. Kursen genomförs på Scandic Hotell i Örebro. Välkommen!
Obligatoriskt för samtliga Steg 2 och 3 domare som ej hade godkänt på något av på domarkursen.
Från och med måndagen den 5 september är det möjligt för alla föreningar att licensiera spelare i Innebandyns Dagliga Administrationssystem (IDA). De som spelat innebandy förra säsongen har licens till och med 30 september.
Glansstars heter den grupp innebandy ungdomar som startat på lördagar i Glanshammar. Det är framförallt killar i 10 - 12 års åldern som tränar mellan 17 och 19 i hallen i Glanshammar.