Växjö Vipers är med bland ”finalisterna” att arrangera nästa World Challenge i innebandy.
För att sprida intresset för sporten innebandy arrangeras regelbundet Floorball World Challenge. I turneringen deltar de fyra främsta nationerna i sporten och de länder som är aktuella är Sverige, Finland, Tjeckien och Schweiz. I slutet av april 2009 är det Sverige som arrangerar, efter att spelen senast gått i Zürich, Schweiz.
Växjö Vipers är nu en av fyra slutliga kandidater att få arrangera den kommande upplagan av World Challenge i innebandy.
- Lyckas vi att få turneringen till Växjö är det den största och mest spännande händelsen i Växjös innebandyhistoria hittills, säger Åke Axelsson, ordförande i Växjö Vipers.
Åskådare från hela Sydsverige
World Challenge i Växjö skulle betyda att regionens alla innebandyintresserade skulle få uppleva sporten när den är som bäst, med världens främsta spelare på plats här i Småland. Publikmässigt skulle turneringen dra åskådare från hela Sydsverige, men också från de deltagande länderna. Många orter med stor innebandykultur finns inom rimligt avstånd.
Intresset för idrott är stort i Växjö. Att nu Växjö Vipers aktivt arbetar för att locka hit större evenemang, betyder att även innebandy kommer att etablera sig som en av de mer ledande publiksporterna i regionen.
Växjö Vipers koncept bygger mycket på Växjö kommuns slogan ”Europas grönaste stad” där begrepp som miljö och klimat tas in som tema i arrangemanget. Innebandyn är en ung sport med ungdomlig image och livskraft. Den skall därför spegla unga generationers syn på och förhoppningar att det är möjligt att lösa våra klimat- och miljöproblem.
- Som representant för Idrottsstaden Växjö är det enormt roligt att få stötta arbetet med att ”plocka hem” en internationell turnering som Floorball World Challenge till kommunen, säger Nils Posse, Borgmästare i Växjö.
- Växjö är en stad som är internationellt känd för sina många idrottsprofiler i tennis, fotboll, friidrott och även i innebandy. Nu är det förhoppningsvis dags för innebandyn att bli en i raden av arrangörer för större idrottsevenemang i Växjö. Innebandy med sin stora barn- och ungdomsverksamhet i Växjö ger också ett stort publikunderlag för en turnering som denna, Nils Posse, Borgmästare i Växjö.
Det känns också mycket positivt att budskapet ”Växjö, Europas grönaste stad” finns med som ett tema i Växjö IBKs koncept. Vi behöver en ung generation som tror på möjligheten att våra problem går att lösa. Vi har också många företag i regionen som är verksamma med produkter och tjänster inom detta område. Växjö kommun önskar Växjö IBK ett varmt lycka till med ansträngningarna att få förtroendet att arrangera turneringen, säger Nils Posse, Borgmästare i Växjö
- Smålands Innebandyförbund ställer sig mycket positiv till att Växjö IBK nu ansöker om att få arrangera World Challenge med världens 4 bästa herrlag, säger Martin Wolmhed, ordförande i Smålands Innebandyförbund.
Smålands Innebandyförbund har erfarenhet av att arrangera större turneringar och cuper, t ex SDF-SM och Fair Play Cup, och vi kommer att dela med oss av vår kunskap. Den här typen av händelser ökar publiciteten och intresset av innebandy i Småland och synnerligen i Växjö. Växjö IBK har gjort ett bra arbete med ansökan vilket syns genom det breda stöd man har från kommunen och näringslivet, säger Martin Wolmhed.