.




Anders och Anders i SSL.


Dags för match i Svenska Superligan (SSL) och på plats för att skipa rättvisa i matchen Hide-a-lite Mullsjö AIS  - IBK Dalen (4-5) finns de gultröjade domarna från Småland.

Matchfakta

Inför 431 personer i Jönköpings Idrottshus skulle denna kväll Anders och Anders försöka hålla reda på 13 spelare från IBK Dalen och 19 spelare från Hide-a-lite Mullsjö AIS.

Men redan efter 20 sekunder hade en spelare åsikter om ett inslag på mittplan, och då är det bara början av matchen. Vad ska hända sen... man kan bara konstatera att det är inte lätt att vara domare oavsett match.

Hur många gånger under matcher var det någon som hade synpunkter på domsluten, om det var positiv feedback, ja då var de lätträknade. Man bör nog tänke efter lite innan man skriker rakt ut eller viftar med händerna i luften. I denna division går det otroligt fort och fyra ögon kan inte se allt, eller!  



Anders och Anders som gör sin först säsong tillsammans i SSL, men om man kollar på vad de ha dömt innan så kan nog ingen klaga på meritlistan.

Anders Lindqvist som har gjort 20 säsonger och 17 av dessa i högsta ligan, SM-slutspel, Europacupen, VM men ännu ingen VM final. Tillsammans med Lundell som har gjort flera säsonger i div 1 och Elitserien sedan tidagare är de kanske ett av Smålands bästa domarpar som har riktigt bra med rutin innaför västen.

Anders Lindqvist, Växjö och Anders Lundell, Nybro


Samspel är kanske den viktigaste nöten att lösa under en match, här
finns i alla fall inga oklarigheter åt vilket håll frislaget ska vara
.

Under en match sker orotoligt många avblåsningar och bedömningar, mer än många kan tro!

Detta hände just i denna match.

Period 1: (27 min)
Frislag, 9
Inslag, 18
Utvisningar, 1
Mål, 2
Period 2: (30 min)
Frislag, 7
Inslag, 13
Utvisningar, 3
Mål, 3
Period 3: (37 min)
Frislag, 13
Inslag, 19
Utvisningar, 2
Mål, 4

Totalt gjorde Anders och Anders 94 avblåsningar på lika många matchminuter.



Anders Lundell går imellan två spelare och visar vem som bestämmer.



Anders Lindqvist som vanligt rätt placerade vid ett av Hide-a-lite Mullsjö AIS mål.


Lagkaptenen i IBK Dalen Matthias Hofbauer i samspråk med domaren Anders Lindqvist vid
en utvisning, alla som inte vet vad tecknet är så är det obstruktionstecken!
 

Foto: Niclas Fridén /actionbilden.se

--------------------------------------------------------------------------

Klurigheter, här kommer några frågor man kan fundera på!

Hur dömer du när en ledare som inte är noterad i matchprotokollet deltar i matchen?
A Visar upp ledaren på läktaren
B Korrigerar protokollet och därefter kan ledaren fortsätta matchen
C Korrigerar protokollet och laget tilldöms 2 min lagstraff
D Matchstraff 1

I vilket/vilka av följande exempel är ett mål inte godkänt
A När felande lag gör mål under en avvaktande utvisning. (ej självmål)
B När målvakten kastar bollen in i motståndarens mål (bollen har studsat i golvet innan den passerade mittlinjen)
C När en felaktigt numrerad spelare gör mål           
D När ett lag gör självmål på ett inslag           

Hur dömer du när samma spelare som tidigare i matchen visats ut på 2+10 gör sig skyldig till ytterligare en förseelse som leder till 2+10
A Matchstraff 1
B Matchstraff 2
C Matchstraff 3

Lycka till!

--------------------------------------------------------------------------

Kontaktperson:
Författare: Thomas Bergström