2005-12-07 15:15

Innebandyintresset är enormt!


Örebro läns Innebandyförbunds projekt för att starta nya grupper är en succé sedan tidigare! Innebandy klubben i Laxå är ett exempel på resultat av konsulentens arbete.

Nu har Perra Welander varit ute i Lundbyskolan, Öknaskolan och Vivallaskolan. Där har han träffat alla klasser i åk 1 till 6. Intresseanmälningslappar har delats ut till samtliga elever och nu har nästa alla kommit in. Intresset är fantastiskt! Över 120 elever vill börja spela! Av dem är 55 tjejer och resten killar.

Perra har haft träff med Fredrik Rehn, ordförande i IBK Wivallius, om hur vi ska ta emot alla dessa barn och ungdomar. Det är imponerande 27 föräldrar som kan tänka sig hjälpa till med grupperna, meddelar Fredrik. Och han berättar vidare; vi tänker i första hand ha en träff med de föräldrarna som tänker sig hjälpa till. I januari startar vi gruppernas träningar.


 
Träningstider ett problem. Efter kontakt med Alice på Örebro kommun står det klart att det inte finns så mycket tider att tillgå. Synd, tycker Fredrik, vi får ofta höra att det är viktigt att vi startar grupper framför allt för tjejer och när vi gör det kan inte kommunen stötta oss med träningsmöjligheterna.

Perra som varit ute i Vintrosaskolan och träffat elever även från Latorpsskolan märker av det stora intresset! Ja, innebandy verkar vara en idrott som passar många. Jag hoppas att föreningarna i allt större utsträckning besöker sina lokala skolor och erbjuder idrottslärarna att hålla i innebandy på någon idrottslektion. Det är en bra väg till att kunna fylla på i de grupper klubben har igång, men också att starta nya lag!