2006-03-09 17:56

Glanshammars IF är ny medlem i SIBF!


Tord Ljunggren heter killen som dragit igång allt. På lördagseftermiddagar tränar två grupper med killar innebandy i den nya hallen i Glanshammar.

"Det har varit runt 40 killar nere och provat!", berättar Tord "Dessutom har det varit några tjejer med någon enstaka gång, det blir kul för dem att de kommer få egen tid nu!"

Nu jobbar huvudstyrelsen tillsammans med Perra Welander på SISU för att få igång en innebandysektion. Perra berättar, "klubben har sökt handslagmedel för att utveckla en sektion. Förhoppningsvis kan det arbetet komma igång redan under vintervåren."

Glädjande nog är intresset stort i skolan efter att Perra genom projektet besökt alla klasser på skolan. -"Nu kommer det erbjudas 2 tjejgrupper och 3 killgrupper i olika åldrar under våren för att fastställa hur stor intresset är", avslutar han. -"Vore kul om vi kunde ha med något lag i seriespel under nästa säsong", avslutar Tord.

Den som vill veta mer kan gå in på www.glanshammar.nu eller kontakta Perra Welander.


Kontaktperson: Perra Welander