På torsdag väntar den första drabbningen utav två i ligacupens kvartsfinal mellan Västerås Innebandy och Warberg IC.
-Vi har några spelare som börjar se lite slitna ut nu säger Isac Carlsson
-Han har spelat match med b-laget och ser ut att vara på väg tillbaka till gammal god form, även om det är en bit kvar. Han har så pass hög lägstanivå att det nog för många nog inte ens syns att han varit borta. Säger Isac.
Warberg vill självklart vinna allt man ställer upp i men man anar att ett SM-guld smäller högre än ligacupguld.
Att Västerås leder divison 1 mellersta har man givetvis koll på. Och på spelarfronten så nämner Isac några spelare såsom Christian Mattsson, lagkaptenen Gabriel Andersson och Elmar Gudbrandsson. Han passade även på att nämna att han som spelare en gång i tiden spelat mot Elmar.
Men i övrigt så var kunskaperna om Gurkstadens stolthet få. Man hade ingen koll på Västerås spelsystem etc. Man har inte haft tid att skicka scouter på Västeråsmatcherna och man räknar med att oavsett vilket spel Västerås spelar så kommer man ändå kunna föra matcherna och ha mycket boll. Just spelet där man har mycket boll är något som Warberg föredrar, och vi som varit på Västerås Innebandys matcher iår vet att det är ju precis det spelet Västerås också spelar vare sig man vill eller inte. Nu kommer nog Västerås få inrikta sig på att försvara sig och kontra. Något spelare som Christian Mattsson och Joakim Wallen älskar. Så han håller med om att Västerås kan bli en otrevlig överraskning.
Isac Carlsson är mycket väl medveten om att Västerås haft alla möjligheter i världen att läsa på sig om Warbergs spelsystem tack vare de många tv-sända matcherna Warberg är med i. Men han svarar lite lurigt att det inte alltid är ett hjälpmedel för andra lag och att Warberg är mästare på att ändra spelsystem under matchens gång. Inte ens när han får påpekat om frislag och power play, något lag oftast inte brukar ha ett överfyllt lager av varianter på ska kunna vara lättläst. Dom har tydligen fler kaniner att dra fram ur hatten enligt Isac. Frågan är nu hur mycket man egentligen bryr sig om att mixtra i sitt spel inför en match mot ett lag ifrån division ett. Tänker dom på att Västerås leder sin serie? Att dom slagit Falun och Caperio/Täby, lag som gått bättre än Helsingborg i serien.
Efter samtalet så känns det nästan lite fördel Västerås.
VIBF tackar Överfjord och plastboll.se för materialet!