Västmanlands Innebandyförbund ber er killar som är nominerade att skicka in en bild på er där ni även skriver.

Namn:
Mail:
telefon nr:           
Position:       
Left/Right:
Västfärg träff 1:
Nummer på västen:   

Ni skickar detta till p15@idrotten.se

____________________________________




Distriktslagsutveckling för pojkar 14

P96 skall vara med och skapa något nytt för att få fram ett distriktslag för pojkar 15.
Pojkar födda 1996 ska ta vid där P95 slutade och fortsätta att utveckla distriktsverkasmheten.
 

Den tidigare zon indelningen med norr och söder skrotas och ersätts av samlingar dit alla nominerade kommer att kallas. Detta är ett unikt tillfälle för oss att stärka och utveckla innebandyn i distriktet.

 

Västmanlands innebandyförbund kommer att ha tre stora utvecklingssamlingar under april/maj med ca 70 st. nominerade.  Den första samlingen blir i Kungsör, den andra i Kungsör och slutligen den tredje i Västeås. 
 

När utvecklingssamlingarna är genomförda kommer en breddtrupp tas ut. Breddtruppen träffas en gång innan sommaren.
 

I slutet av augusti och i början av september har breddtruppen totalt tre träningar. Därefter kommer truppen att minskas. Efter ytterligare tre träningar minskas gruppen och bildar den slutgiltiga SM - truppen.

 

 

VIBF ser gärna att ledare från de nominerade föreningarna är behjälpliga vid de 3  första tillfällena

Västmanlands Innebandyförbunds
Samarbetspartners:

SISU Idrottsutbildarna