Förutsättningarna var glasklara, vid vinst eller oavgjort skulle det bli gruppseger och vid förlust med tre mål så var SM:et över för killarnas del. Kl 15:30 blåste domarna igång gruppfinalen i grupp C mellan Värmland och Västerbotten.
Första perioden kom att bli en period där båda lagen ”känner på varandra” och spelet är tillknäppt från båda håll. Båda målvakterna lyckas freda sitt mål väl och ser till att 0-0 blir periodens resultat. Den andra perioden kom att bli något helt annorlunda. Det tar15 sekunder innan GS Erik Andersson smäcker upp en boll i krysset. Minuten senare slår Karlstads Adam Colling in sitt första mål för turneringen. Som inte det vore så tar det några minuter till så har både 3-0 (Markus Sandberg) och 4-0 (David Endl) kommit. Allt på fyra minuter. Västerbotten hämtar sig egentligen aldrig från denna chock och trots en reducering lyckas man inte komma in i matchen igen. Perioden slutar 5-1 sedan Endl slagit till igen.
Den tredje perioden kom att bli en transportsträcka som var en ganska sömnig historia. Ett mål föll sedan Colling gör 6-1 efter 06:44. Gruppseger och klart för slutspel. Där väntar Uppland kl 21:00 i vad som kommer en jämn och hård drabbning mellan två duktiga lag.
Värmland har fått försträckning, den sjuke Albin Englöw har anlänt och finns tillgänglig för spel.