2006-03-31 10:17

Nytt upplägg på Herr- o Dam DM

DM för Herrar och Damer kommer att se lite annorlunda ut kommande säsong

Slutspelet är flyttat till den helg under hösten det är uppehåll i alla förbundsserier. Därför blir det helgen 11-12 november som gäller kommande säsong. Speluppehåll kommer även att göras i de högsta distriktsserierna denna helg.
En annan stor förändring är att DM blir mer geografiskt indelat med spel i fyra regioner där åttondels- och kvartsfinaler spelas på fyra platser i distriktet dagen innan det gemensamma slutspelet.
För att komma ned i de 16 lag som skall spela regionspel kommer det även att genomföras en kvalomgång i regionerna för de lägst rankade lagen. Matcher i kvalomgången sker genom enkelmöten på hemma eller bortaplan.
Anmälan till DM skall nu även ske samtidigt som anmälan till seriespelen, d v s senast 18 maj.

Tidsplan Herr o Dam DM
18 majSenaste dag för anmälan
15 aug - 15 oktKvalomgång (kvalmatcher)
11 novRegionspel (åttondel o kvart)
12 novSlutspel (semi o final)


Slutspelet sker som tidigare i Sundsta Sporthall.
Arrangemangen för regionspelen kommer att förläggas på fyra platser i distriktet. Ansökan om att få arrangera regionspel görs till VIBF kansli.

Ytterligare info finns på inbjudan och arrangörsansökan som kommer till föreningarna i nästa vecka. Dessa kommer även att anslås på www.vibf.nu under april månad.