Svenska U19-landslaget har drabbats av magsjuka och skadeproblem och tvingas därför till ändringar i truppen till Euro Floorball Tour, World Challenge i Växjö. Dessutom har tongivande spelare i Finlands och Schweiz A-landslag lämnat återbud.
Salemfostrade Tobias Lindström missar turneringen på grund av en axelskada. U19-landslagets tilltänkta lagkapten har därför åkt hem och ersatts av Tor Bornedal Samils.
Dessutom har Valdemar Alhroth, Albin Sjögren och Marcus Pontusson varit magsjuka.
- De tre kommer att vara kvar och hoppas på spel i alla fall i slutet av helgen. Men vi har tagit in Isak Julkunen också så vi har en extraspelare, säger förbundskaptenen Fredrik Holmgren och fortsätter:
- Vi kom givetvis hit med en plan och det är tråkigt för de killarna som drabbats. Det här stör lite men vi får se möjligheterna vi ställs inför. Nu tvingas vi testa konstellationer som vi inte tänkt och ha personer i andra roller. Det blir spännande att se.
Fler lag har förändrat sina trupper, här är senaste nytt:
Sverige U19
Tobias Lindström ut – Tor Bornedal Samils, RIG in
Isak Julkunen, RIG in
Finland herr
Juha Kivilehto ut – Asser Jääskeläinen in
Finland U19
Lassi Toriseva ut – Mikko Kirvesniemi in
Schweiz herr
Matthias Hofbauer ut – Nino Wälti in