2007-04-27 13:50

Fler än ett representationslag i representationsserierna (herrar Div. 3 – 6 och damer Div. 2-3)

Ett upplägg som efter ordförandekonferensen har framkommit till Göteborgs Innebandyförbund är att tillåta fler än ett representationslag i seriespelet (herrar Div. 3 – 6 och damer Div. 2-3).

Göteborgs Innebandyförbunds Tävlingskommitté har på möte den 26 april 2007 diskuterat frågan och kommit fram till att man skall göra en snabbenkät som skickas ut till samtliga föreningar i distriktet. Detta för att få en uppfattning om vad våra föreningar står i frågan. Skulle en större majoritet av föreningarna vara för att införa möjligheten att ha fler än ett representationslag i seriesystemet, så avser GIBF,s TK att genomföra detta redan till säsongen 2007-08.

Ett mejl med en länk till ett svarsformulär har skickats ut till samtliga föreningar där vi nu uppmanar alla att svara på frågorna innan den 8 maj.

Följande frågor vill vi att föreningarna tar ställning till:

Fråga 1
Vi kan tänka oss att en förening kan ha mer än ett representationslag i distriktsserierna
a. Ja 
b. Nej

Om ni svar JA på fråga 1 så skall ni även svara på resterande frågor.

Fråga 2
Vid fler än ett representationslag så måste följande gälla:
Välj ett alternativ
a. En spelare får under säsong bara representera ett lag i representationsserien, dock får man spela reservlag och övriga lag där man är kvalificerad att spela (typ juniorlag)
b. Spelarförflyttningar mellan lagen skall styras av ett regelverk. (framtas av GIBF,s TK)

Fråga 3
Hur högt skall ett andralag kunna avancera i seriesystemet (Distriktsserierna)
Välj ett alternativ
a. Obegränsat
b. Inte högre en ”förstalaget”
c. Inte högre än näst högsta distriktsserie (herrar Div. 4 och damer Div.3).