2011-03-14 09:11

GGIK fortsätter vinna!

När före detta SSL laget Järfälla kom på besök till Gävle så var bägge lagen i ingenmansland och inget av lagen hade egentligen något att spela för förutom äran.

Det var en trevande och lite avvaktande start på matchen och första skottet på mål gick också i mål av GGIK, Jesper Lundgren satte kyligt bollen utom räckhåll för Järfällas målvakt på assist av Johan Andersson. Jesper fick stå tämligen omarkerad lite till höger i slottet, lite av en markeringsmiss i Järfälla.  GGIK har ett litet övertag i spelet efterföljande minuter och Jonatan Hedströms 2-0 efter ca 7 min kommer därför inte ologiskt. Det är en mycket fin kontring med lite touch av ”Rysk hockey” där Jonte har öppen kasse efter assist av Johan Andersson. Järfälla får lite billigt 2-1 genom ett skott utifrån där den mycket duktige Simon Rönngren i GGIK målet tar på sig det oskymda skottet.

Järfälla blir stärkta av målet och sätter press på GGIK och skapar några riktigt farliga avslut i några minuter, dock utan att träffa mål. Järfälla har bla. två riktigt farliga volley avslut över Simons målbur. Efter 13:40 får GGIK straff när Skoog bryter in från kanten och i friläge får ett slag på klubban. Jesper Lundgren kliver fram och slår straffen som Järfällas målvakt räddar när han bryter dragningen med foten. Lundgren tar några sekunder senare revansch på den missade straffen när han efter inspel av Jonatan Hedström slår bollen i mål från slottet, 3-1 står det på tavlan efter 14:21. Under resten av perioden skapar bägge lagen halvchanser utan nätrassel, närmast är Gustav Alpe som följer upp ett anfall och skjuter utanför ur mycket bra läge i slottet.

Läs hela matchrapporten på www.ggik.se 

Matchfakta GGIK - Järfälla 


Författare: Roger Collin