Finlands herrar vann helgens fyrnationsturnering i Estland. Man slog Tjeckien i den avslutande matchen med 6-4. SSL-bekantingarna Hannes Öhman och Rickie Hyvärinen kom med i målprotokollet men den störste hjälten var tremålsskytten Mikael Järvi.
Hannes Öhman (Storvreta) och Rickie Hyvärinen (Caperio/Täby) blev målskyttar i samtliga tre matcher. Finland vann mot Estland med 15-1, mot Lettland med 12-0 och avslutningsvis mot Tjeckien med 6-4.
Storvretas Mika Kohonen gjorde en assist per match för Finland och har nu gjort 170 poäng på 108 landskamper.
Noterbart i övrigt är att Balrogspelaren Henrik Talme gjorde Estlands enda mål i matchen mot Finland.
Estland är uppflyttade till VM:s A-division och svarade för en strong insats i matchen mot Tjeckien. Tjeckien vann matchen med 8-5.