Täby har som målsättning att klara sig kvar i elitserien. Tränaren Göran Hagberg berättar hur det ser ut i laget hos nykomlingen inför seriestart.
| Lag: | Täby IS, damer |
| Serie: | Elitserien |

Täby vann division 1 östra (14 vinster, 2 oavgjorda) och fick kvala upp till elitserien föregående säsong. I kvalet vann laget bägge sina matcher.
Spelarstatistik 2006/07

Göran Hagberg och Thomas Eriksson delar huvudansvaret för laget. Eriksson är ny på sin post och kommer närmast från Umeå och Vännäs damer i division 1. Parallellt med Täby är han förbundskapten för U19 dam. Hans Filipsson är assisterande tränare.

Täby har med omsorg värvat spelare. Man är noga med att spelarna förutom att vara duktiga innebandyspelare, även ska passa bra in i gruppen.
Sofie Andersson är tillbaka i Täby efter en tvåårig sejour i Falun.
– Vi tror jättemycket på Sofie och är glada över att hon är tillbaka, säger Täbys tränare Göran Hagberg.
Hagberg kommenterar övriga nyförvärv:
– Sara Bergström från Ristomta kommer att bli en fantastisk spelare, Sarah Hansén, också hon från Ristomta, är en lugn, trygg och stabil målvakt, Laura Mertsalmi från Råsunda spelar i det finska juniorlandslaget, Klara Johansson från Hammarby inför mycket energi i laget, hon är vältränad och vår äldsta spelare trots att hon är född 1983. Kajsa Åkerman från Slätafly kan bli en bubblare för hon har spetskvalitet och har varit framträdande i Smålands distriktslag.

Täby har tappat inte mindre än 12 spelare, men det är framför allt en Göran Hagberg mer än gärna skulle vilja ha tillbaka.
– Emelie Wengse är en spelare som jag verkligen kommer att sakna. Hennes spel skulle ha passat bra i elitserien, tycker Hagberg.
Målvakten Sara Olsson möter sitt forna lag i elitserien då hon har gått till Endre. Det är oklart vad systrarna Frida och Camilla Bäckrud samt Jonna Råstedt ska spela nästa säsong, men Ann Persson, Denice Nordlander, och Malin Westerlund slutar och Kristin Samuelsson går till Roslagen. Övriga spelare går till andra stockholmsklubbar; Ann Carlsson (Väsby), Lina Käck (Huddinge) och Therese Leijon (AIK).

– Vi är ett jämnt lag och jag måste egentligen svara hela laget, för det är svårt att plocka ut någon speciell, säger Hagberg.

Sanna Rådström som kom till Täby från Hammarby bröt foten tidigare i sommar och man vet inte när hon är tillbaka i spel.
– Sanna är egentligen given som lagkapten för hon kan lyfta hela laget, men eftersom hon är skadad växlar vi lagkaptener nu, berättar Hagberg.

– Nya Sara Bergström spelade i division 2 förra säsongen, men hon har varit jätteduktig hittills och gjorde fyra av våra tio mål mot Balrog. Hon är snabb som en blixt och alltid rätt placerad vid motståndarmålet, säger Hagberg.

– Vi ska spela offensivt och verkligen jobba med fart. Dessutom har vi spelande backar som ska vara med mycket i anfallsspelet, säger Hagberg.

Täbys målsättning är glasklar: nytt kontrakt.
– Vi ska klara oss kvar, men blir vi åtta är vi givetvis nöjda. Om 2-3 år kan vi vara med och fajtas ordentligt, menar Hagberg.

Täby har tränat fem dagar i veckan hela sommaren. Från midsommar och en månad framåt har spelarna tränat lika många dagar fast individuellt.
– Vi kommer endast att ha spelat sju träningsmatcher vilket egentligen inte var meningen, men då vi spelar in ett nytt försvarsspel är det bra på sätt och vis, avslutar Göran Hagberg.
Täby inleder med en resa till Gotland. Man möter Endre den 6 oktober.
På innebandy.se berättar vi om lagens sista förberedelser inför seriestarten. Vi tar tempen på alla elitlag men kommer även göra nedslag i andra serier.
Författare: Gittan Ahonen Gunnarzon