FreeBandyn är på frammarsch i Sverige. Nu inleder också Svenska Innebandyförbundet ett samarbete med Svenska FreeBandy Förbundet.
FreeBandy spelas med samma boll som innebandyn, men klubban har ett hål längst ut på bladet där bollen enkelt fastnar så att man kan trixa och leka med bollen i luften.
FreeBandyn lever också upp till sitt namn där man förespråkar frihet. Det finns egentligen inga regler man måste använde när man spelar, utan mycket handlar om artisteri och att skola individer i form av sunda värderingar.
FreeBandy är, för att citera Svenska FreeBandy Förbundets hemsida ”ett spel och en sport som handlar om att uttrycka sin personlighet, mäta sin skicklighet med andra och helt enkelt bara ha roligt, med klubba och boll”.
Nu inleder alltså Svenska Innebandyförbundet och Svenska FreeBandy Förbundet ett samarbete.
– Initiativet har tagits av FreeBandy och det är en spännande form av att hantera boll och klubba. Det är lite artisteri. Nu har de funnits ett tag och det har haft en del former av tävlingsverksamhet, säger Svenska Innebandyförbundets ordförande Lars-Gunnar Tjärnquist.
– FreeBandyn har funnits på ställen där den traditionella innebandyn inte har funnits, i alla fall inte i samma utsträckning. Man har funnits i shoppingcentra, man har jobbat mycket mot skolor för att få igång leken med boll och klubba. Det är också det som har väckt ett ömsesidigt intresse, båda vill komma ut och nå de unga.
Nyckeln är att aktivera ungdomar?
– Det här går i linje med till exempel Idrottslyftet, det handlar bland annat om att aktivera människor som inte aktiverar sig annars. Det handlar om att väcka intresse för att röra på sig, och FreeBandyn är en rolig variant för att göra detta.
FreeBandyn blir ett nytt sätt att nå de unga?
– Vi har sagt med vår verksamhetsidé och nya verksamhetsinriktning att vi vill utöka erbjudandet, skapa nya möjligheter och plattformar och försöka vara nymodiga och allmänt modiga. FreeBandyn passar in med de kärnvärdena som vi har inom innebandyn. Vi vill inte göra samma misstag som många andra idrotter som tittade med misstänksamhet när innebandyn dök upp, utan vi vill vara öppna för det nya.

Att komma ut till skolor och nå ungdomar är viktigt för idrottsrörelsen, och inte minst innebandyn.
– Den biten går alltid att utveckla. Vi har grunden själva, bland annat genom våra regelsystem med att vi inte ska ha utslagning på låg nivå och så vidare, men vi är intresserade av samverkan med alla idrotter. Det kan handla om fotboll eller vad som helst, men FreeBandy känns som en nära släkting och det skulle kännas konstigt om vi inte kunde samarbeta på något sätt. Vi vill jobba ihop mot skolorna, menar Tjärnquist.
Vad vinner innebandyn på samarbetet?
– Det är flera saker. All hantering och förkovring av leken med klubba och boll, även om det sker på olika sätt, gör att man övar och utvecklar teknik. Ju fler som rör på sig, ju fler som är aktiva, ju fler som tycker om att hålla på med fysisk aktivitet i den här formen kan också bli intresserade av att utöva vår form av idrottande: innebandy.
Kan FreeBandyn bli en ”gren” inom innebandyn?
– Jag tycker att det är fullt möjligt. FreeBandyn har en hel del intressanta inslag, förutom att det är artisteri på ett spännande sätt så innehåller det resonemang om att man ska spela schysst och det ska vara ”fair play” vilket går i linje med innebandyns värderingar.
Samarbetet sträcker sig i första hand över ett år.
– Att testa och våga arbeta ihop i praktiken är viktigt. Vi ska jobba ihop ett år och ha ett nära samarbete och sedan får vi göra en utvärdering. Om den här förlovningen leder till något annat, ett utvecklat samarbete organisationsmässigt eller i olika projekt får vi se, men det känns helt klart spännande, säger Lars-Gunnar Tjärnquist.
Svenska FreeBandy Förbundet