Lag som har problem med offensiven brukar efterlysa en målskytt. Här har vi dock en annorlunda efterlysning av en målskytt. I arbetet med innebandyns nya historiebok söks nämligen Sveriges första målskytt i en landskamp.

Ivan Johansson och Christer Olsson blev målskyttar i historiens första landskamp. Men vem var det egentligen som gjorde Sveriges första mål?
Författaren Crister Gustafsson har påbörjat researcharbetet med det verk som ska dokumentera innebandyhistorien i bokform. Han konstaterar att det inte finns någon dokumentation kring vem som gjorde Sveriges första mål i tidernas första landskamp.
Därför söks nu uppgiften - och möjliga bevis - kring vem som gjorde detta mål.
Det handlar om herrlandskampen Sverige-Finland som spelades i Sollentuna den 28 september 1985. Matchens allra första mål gjordes lite överraskande av Finland och innebandyvärldens förste landskampsmålskytt blev Pekka Kainulainen. Sverige vann dock så småningom matchen med 13-1 men målskyttarna finns endast dokumenterade i klump:
Christer Olsson 3, Tomas Larsson* 2, Jan Zackrisson 2, Lars Forsberg, Ivan Johansson, Jan-Erik Vaara, Tony Sköld, Anders Svantesson, Esa Karjalainen.
* = heter numer Tomas Björk.
Övriga deltagande spelare i detta historiska lag var:
Jonas Löfgren och Anders Yséus (målvakter), Mikael Ekelund, Thomas Hagert och Göran Spännar. Totalt 14 spelare från sju distrikt. Förbundskapten var Stefan Kratz.
Hemorterna för ovan målskyttar var då: Olsson = Örebro, Larsson/Björk = Västerås, Zackrisson = Mora, Forsberg = Fagersta, Johansson = Motala, Vaara = Mariestad, Sköld = Stockholm, Svantesson = Mariestad, Karjalainen = Mariestad.
Crister har gjort efterforskningar i lokaltidningarnas arkiv men inte hittat någon text som berättar vem som gjorde Sveriges första mål.
Av ovan nio tänkbara premiärmålskyttar har Crister Gustafsson fått tag i två av dem hittills, Olsson och Vaara.
– Vaara har klart uttryckt att han inte gjorde det första målet. Och då måste vi ju lita på detta hans minne.
– Olsson minns inte och säger själv att det kan vara han själv men han har ingen aning. Han tycker det är lustigt men det han minns mest från den matchen var att han sköt ett stolpskott och på efterföljande anfall gjorde Finland 1-0…
Idag kan det fortfarande alltså vara åtta av dessa nio möjliga målskyttar som är Sveriges historiske förste målskytt i officiella landskampssammanhang.
Du som läser detta kanske har information som skulle kunna hjälpa oss att lösa denna gåta. Bäst är om du till exempel har ett tidningsurklipp som kan bevisa vem som gjorde målet. Men även om du har tips om hur man kan komma i kontakt med landslagsspelarna idag så är du välkommen att höra av dig.
Om du tror att du kan hjälpa till att lösa gåtan är du välkommen att skicka ett mejl till crister.gustafsson@innebandy.se.