2007-10-30 07:32

Laget som vägrar släppa in mål

6-0, 6-0, 6-0 låter som resultatet i en mycket ojämn tennismatch. Det är även resultaten i de tre senaste matcherna i division 3 för Backalirarnas damer. Laget släppte in ett mål i premiärmatchen men har därefter hållit nollan i fyra och en halv match!

IBF Backalirarnas damer spelar i division 3 södra Skåne. Tjejerna inledde seriespelet med att slå Frosta IBF med 15-1. Utklassning, javisst men laget verkade se det insläppta målet som en väckarklocka… Sedan dess har man nämligen inte släppt in ett enda mål!

Målvakten Johanna Fransson har spikat igen helt och hållet. Nollan är nu uppe i fyra och en halv match. Eller tretton och en halv period om man så vill. Eller 268 minuter och 22 sekunder.

På fredag är det ny match för Backalirarna och då återstår det att se om man fortsätter att hålla tätt. För motståndet står Näsets IBF som ligger sist i serien men hittills ändå har haft för vana att göra mål i varje match den här säsongen.

Backalirarnas resultat den här säsongen:
15-1 mot Frosta IBF
16-0 mot IBK Södra Dal
6-0 mot Burlövs HIBF
6-0 mot Lugi IBK
6-0 mot Håkanstorp BK


Författare: Klas Pettersson