Besökarna under VM-slutspelet i Stockholm omsatte drygt 44 miljoner kronor under sin vistelse. Det visar den färska rapporten från Turismens Utredningsinstitut i en av flera värdefulla dokumentationer efter VM.

VM fick många vinnare. Sverige tog sitt sjätte guld, finalpubliken fick uppleva en otrolig final (och gav arrangemanget 4,4 i betyg) - och svenska staten inkasserade många miljoner i momsintäkter.
Uppdraget är slutfört! Sedan drygt en månad är VM-generalen Krister Kalte tillbaka på sin ordinarie tjänst på Upplev Botkyrka AB. Efter den intensiva VM-veckan i maj har det arbetats mycket med att utvärdera arrangemanget.
Bland annat beställde SIBF tillsammans med Stockholm Visitors Board en publikundersökning under slutspelsdagarna i Globen. Turismens Utredningsinstitut står bakom rapporten som tar fram en tydlig profil på VM-slutspelets genomsnittliga besökare.
– Utredningens resultat är värdefullt för oss som arrangör. Man kan utläsa vissa mönster som vi kan ha stor nytta av vid kommande tillfällen, men framförallt för att kunna visa för potentiella värdkommuner, konstaterar Kalte.
Bland annat slår rapporten fast den uppskattade turistekonomiska omsättningen, det vill säga hur mycket slutspelsbesökarna spenderade på mat, logi, entré till Globen, nöjen, shopping, lokala transporter med mera under vistelsen i Stockholm. Snittet per person för slutspelsdagarna har sedan multiplicerats med antalet personer som besökte VM-slutspelet i Globen.
Den totala turistekonomiska omsättningen för VM:s två slutspelsdagar uppskattas till 44 miljoner kronor.
– Ponera att 25 procent är rena momsintäkter av dessa 44 miljoner så inser man att det är en bra affär även för staten. Någon som förhoppningsvis visar sig vad gäller statens inställning till att stimulera idrottsförbund att söka värdskapet för internationella idrottsevenemang, säger Kalte.

Dagens Nyheter 27 oktober
Läs hela artikeln här
– Min ambition med undersökningen var att vi i framtiden skulle ges bra argument för att locka kommuner att hjälpa oss med genomförandet av våra arrangemang, nu närmast Europacupen 2007 samt på sikt även dam-VM 2009, säger Krister Kalte.
Förutom de undersökningar som har beställts har VM-organisationen även gjort en grundlig utvärdering som har lett fram till en omfattande slutrapport.
– Det har givit oss nyttig erfarenhet att använda i framtiden. Med dokumentationen har vi trovärdiga argument i dialogen med potentiella sponsorer samt värdstäder och kommuner, säger Kalte avslutningsvis.
Fler siffror från VM