2005-04-21 13:17

Hallå där…

…Anders Hellgård som firar sin 28-årsdag med att vara en av nyckelspelarna i matchen Pixbo Wallenstam-AIK.

 Grattis på födelsedagen!
- Tack så mycket.

Stämmer det om jag säger att det känns speciellt att möta AIK?
- Absolut. Det bli alltid tuffa matcher mot AIK. Både AIK och vi är ju med i det förväntade toppskiktet.

Hur tycker du att det har gått för dig efter din comeback?
- Det har gått riktigt hyfsat. Jag var ju inte borta så länge. Jag har ju tränat på egen hand, så fysiken har det inte varit några problem med. Spelet sitter i ryggmärgen och jag börjar komma in i matchtempot igen.

Säsongsdebut för Adam Lindberg ikväll och även debut från start för Sebastian Andersson. Vad kan man säga om dessa spelare?
- Adam är ju stor och stark och går på vilja. Sebastian har sett jäkligt vass ut på träningarna, en snabb och teknisk spelare.

Är dörren till landslaget öppen för din del?
- Ja, jag skulle verkligen kunna tänka mig att spela i landslaget igen men vi får ju se hur det går för mig i serien. I somras kändes det som att jag hade spelat min sista landskamp men nu lockar det igen.

Slutligen, hur kommer du att fira födelsedagen?
- Jag får väl börja ikväll med att hänga några kassar mot AIK. Sedan får vi se efter matchen. Det finns ett ställe nära hallen som har riktigt goda räkmackor.


Författare: Klas Pettersson