2006-03-27 13:14

Herrarnas kvalserie lever

Helgens två matcher i herrarnas elitseriekval blev jämna. Finspång vann över Umeå City med 4-3 och Balrog Botkyrka vann mot Älvstranden med samma siffror. De resultaten gör att alla fyra lag har chansen till elitseriespel inför den avslutande omgången.

Den första perioden i Iksu Sportcenter Arenan gick både spel- och målmässigt till hemmalaget Umeå City. IBK. Laget vann skottstatistiken med 8-4 och ledde matchen med 1-0. Målet inprickat av Daniel Jernberg efter knappt tolv minuter.

Den andra perioden gick i Finspångs favör. Åtminstone vad gäller antal skott på mål, tolv mot Umeås åtta. Men det var Umeå som vad effektivare i målprotokollet. I samma sekund som Finspångs Fredrik Danebrand kommit in på banan efter en utvisning gjorde Umeås Jacob Lundmark 2-0. Det blev också 3-0 genom Björn Lindholm knappt två minuter senare innan Finspång strax därpå gjorde sitt första mål i matchen genom Jimmy Gustavsson. 3-1 till Umeå var också ställningen i periodpausen.

Den tredje perioden var inte minuten gammal innan Finspångs Anders Engberg reducerade till 3-2. När nästan halva perioden var spelad blev det också 3-3 genom Daniel Unosson. Det ska sägas att Umeå inte var underlägsna på något sätt i perioden. Skottstatistiken var nästan helt jämn. 3-3 var också ställningen med mindre än minuten kvar att spela. Då slog Finspångs Fredrik Danebrand till. Samme Fredrik som i samband med Umeås 2-0-mål satt utvisad fick nu ikläda sig rollen som matchvinnare. För det blev inga fler mål i matchen utan Finspång kunde vinna med 4-3. Finspång ligger nu över det streck som innebär elitseriespel nästa säsong.  Umeå fick förlita sig på att Balrog hemmabesegrade Älvstranden på söndagen för att chansen till elitseriespel skulle finnas kvar.

Det såg länge ut som om så skulle bli fallet. Balrog inledde matchen i Botkyrkahallen bäst och hade en 3-1-ledning efter den första. Målskyttar för Balrog var Linus Näsman, Mattias Helgesson och Jimmy Gustavsson. Älvstrandens mål gjordes av Pekka Jalava.

Balrog fortsatte att vara det dominerande laget även i den andra. Det visade inte minst skottstatistiken i perioden: 14-7. Men några mål blev det inte i perioden och ställningen var fortfarande Balrogledning med 3-1.

Den tredje perioden var drygt fem minuter gammal då Älvstrandens Nicklas Särnblom reducerade till 3-2. Med knappt sju minuter kvar var ställningen kvitterad. Målskytt var återigen Pekka Jalava, som nästan kom direkt från utvisningsbåset, efter att ha blivit utvisad för otillåten trängning.

I det här läget var Balrog i praktiken borta från elitseriespel. Men laget ville annorlunda och tog enligt uppgift ut sin målvakt med mindre än två minuter kvar av matchen. Det gav resultat med cirka minuten kvar då Petri Manninen satte segermålet, 4-3. Därmed lever kvalserien inför avslutningsomgången.

Matchfakta Umeå City IBK - Finspång IBK

Matchfakta Balrog Botkyrka IK - IBF Älvstranden

 

Författare: Lars Reuterhagen