De tjeckiska damerna har inte haft det roligt de senaste VM-turneringarna. Laget har inte vunnit en enda gruppmatch sedan 2001. Men nu gick det äntligen rätt väg. Ryssland avfärdades med hela 11-2!
Tjeckien suckade tungt när de insåg att de hamnat i ”dödens grupp” med Sverige och Finland som svårforcerade hinder på väg mot semifinalen. Och förbannelsen stärktes av det faktum att laget aldrig vunnit en enda match mot sin gruppmotståndare. Bland annat fanns tre förluster mot Ryssland i registret.
– Det var oerhört nervöst de första fem minuterna, men sedan släppte det. Segern var oerhört viktig för självförtroendet, och nu har vi en god chans att komma femma, berättade den tjeckiske ledaren Filip Suman.
En femteplats vore ett stort steg i rätt riktning. För två år sedan tvingades Sumans favoriter kvala mot Japan för att inte trilla ner i B-divisionen.