Efter att Sverige spelat oavgjort i den sista gruppspelsmatchen gick Mattias Samuelsson vidare i Duellen. Detta för att han med sina 6-2 var närmare ett oavgjort resultat än Patrik Jihdes 8-3. In i semifinalen i Duellen kommer Mikael Hill, historisk tränare Jönköpings IK.
Det närmar sig slutspel även i Duellen och i lördagens semifinal möts Mattias Samuelsson (vidare från förra omgången) och Jönköpings tränare Mikael Hill, som båda tror att Sverige har vänt poängförlusten mot Schweiz till något positivt inför matchen mot Tjeckien.
Tippare Mattias Samuelsson, årets rookie från Storvreta som i förra omgången av Duellen petade ut Patrik Jihde. |
Tips 6 - 3 |
Kommentar Jag tror att det oavgjorda resultatet mot Schweiz påverkar dem positivt. Det gör dem bara ännu mer taggade och det är nu de ska vara som bäst. Jag behåller mitt tips om att Magnus Svensson blir första målskytt. |
Tippare Mikael Hill, tränare Jönköpings IK som blev historisk genom att ta laget till semifinal. |
Tips 7 - 2 |
Kommentar Sett till matchen mot Schweiz måste allting förbättras, det var slappt och ofokuserat. Kontringsspelet måste förbättras avsevärt. Vi kommer att få se ett helt annat Sverige, de har vänt den matchen till något positivt. Jag är ju så dålig på att tippa men Peter Fischerström gör Sveriges första mål. |