Medieintresset för innebandyn växer – och när statistiken för den gångna säsongen nu har presenterats så ser man också en tydlig Henrik Larsson-effekt.
Svenska Innebandyförbundets utrymme i media bevakas av Sponsor Insight. Nu har den slutliga rapporten för 2008/09 kommit. Undersökningen sträcker sig från september 2008 till april 2009.
Det man kan konstatera utifrån TV-statistiken är både antalet inslag om innebandy och det totala antalet tv-tittare som följer innebandy har ökat.
– Det är självklart glädjande med fler tittare, säger Svenska Innebandyförbundets marknads- och informationschef Jonas Carlberg.
Däremot har den totala TV-tiden med innebandy minskat, från nästan 150 timmar ifjol till knappt 90 timmar i år. Tappat begränsar sig dock till TV 4 Sport, från 139 till 79 timmar, som inte sände tillnärmelsevis lika många repriser i år som ifjol.
TV-tiden i övriga kanaler har ökat. SVT och TV 4 sände exempelvis cirka sex timmar innebandy ifjol, jämfört med nästan tio timmar den gångna säsongen.
Det märks också en klar uppgång vad gällande antalet innebandybilder och deras exponeringsvärde i de tryckta medierna. Antalet bilder har ökat med över hundra stycken – från 799 till 922 – och exponeringsvärdet har efter att ha legat på cirka 13 500 000 miljoner kronor i två år ökat till över
18 000 000 miljoner kronor. Det betyder alltså att innebandybilder i tryckt press inte bara har blivit fler, utan också fått större och bättre exponering.
Antalet skrivna artiklar och deras exponeringsvärde är i princip konstant från ifjol.

Det syntes en tydlig mediaeffekt av Henrik Larssons gästspel i SSL och Helsingborg. Foto: Bildbyrån.
En tydlig tendens i både antalet bilder och texter samt deras exponeringsvärde är att det är en stor uppgång i december månad. Samma tendens finns också i antalet TV-inslag och antalet tv-tittare under samma månad.
Förklaringarna heter Henrik Larsson och VM.
– Vi ser en tydlig ”Henke-effekt”, menar Jonas Carlberg.
Flest tv-inslag och tv-tittare var det dock under mars månad – mitt under det brinnande slutspelet.
– Vi ser ett ökat intresse av slutspelet. Det var jämna och spännande slutspelsmatcher, och det driver upp intresset, säger Carlberg.
Innebandy i media 2008/09
(jämfört med 2007/08)
| Antal inslag i TV | +31% |
| TV-tid | -40% |
| Total TV-publik | +42% |
| Antal bilder i press | +15% |
| Bilder i press, exponeringsvärde | +33% |
| Antal texter i press | -2% |
| Texter i press, exponeringsvärde | +0,5% |
Källa: Sponsor Insight