Det var inte bara i Göteborg som det spelades damlandskamper i helgen. Danmark stod som slutsegrare vid en turnering i Polen. Turneringen var jämn. Eller vad sägs om resultaten 3-2, 3-2, 4-3, 3-5, 4-4 och 4-3?
Danskorna gjorde succé vid hemma-VM i våras och förnyade kontraktet i A-divisionen med bred marginal.

Polens damer flyger fram. Den gångna helgen slipade man organisationen inför U19-VM senare i år med en turnering där Danmark stod som slutsegrare. Foto: Stefan Svensson.
Vid helgens turnering stod den främsta striden mellan Danmark och hemmanationen Polen. Vid senaste VM lyckades Polen vinna B-divisionen och spelar alltså A-VM nästa gång.
Övriga lag i turneringen var Tyskland och Australien. Alla lagen gav varandra bra motstånd och alla sex matcher i turneringen hade jämna slutresultat.
Den avslutande matchen mellan Danmark och Polen blev avgörande och till slut var det danskorna som kunde sätta 4-3 i power play i slutet av matchen.
Sluttabell
Danmark | 3 | 3 | 0 | 0 | 12-8 | 6 |
Polen | 3 | 2 | 0 | 1 | 10-9 | 4 |
Tyskland | 3 | 0 | 1 | 2 | 9-11 | 1 |
Australien | 3 | 0 | 1 | 2 | 9-12 | 1 |