Anna Jakobsson fanns inte med när Jan-Erik Vaara tog ut den senaste landslagstruppen. Under helgens Öresundskraft World Challenge var hon tillbaka, och det visade hon.
Sverige tog som bekant hem slutsegern i Öresundskraft World Challenge som under helgen har spelats i Jönköping. Mycket av den segern låg i Anna Jakobssons målskytte, på tre matcher lyckades hon sätta dit 4 bollar.
– Det känns bra att få så mycket förtroende och jag har spelat med bra spelare så det har fungerat bra tycker jag, förklarade Jakobsson efter den avslutande matchen mot Schweiz.
Gotländskan Jakobsson är annars hemmahörande i Endre som nu jobbar för at få spela slutspel.
– Det är nu det roliga börjar när det börjar spetsas fram till slutspelet.
För tillfället ligger Endre på femte plats i Superelit och deras avancemang är allt annat än säkert. Bakom sig har de jagande Rönnby, Hammarby och Karlstad.