Den senaste tiden har antalet omgångar i herrarnas elitserie varit en uppmärksammad fråga. Här förtydligar vi vad som gäller när ändringar av den typen ska göras.
Svensk Elitinnebandy (SEI) genomförde föregående helg sin årliga Elitkonferens. Elitkonferensen är ett rådgivande organ till SEI:s styrelse, där inriktningsfrågor för framtidens elitverksamhet diskuteras. Vid Elitkonferensen medverkar klubbarna i elitserien för damer respektive herrar.
– En större inriktningsfråga som årligen är uppe för diskussion på Elitkonferensen är de interna spelformerna för respektive serie, till exempel när serierna skall börja och sluta, samt antalet matcher, berättar Magnus Nilsson, ordförande för SEI.
Inför denna diskussion redovisas en enkät som respektive elitklubb besvarat. I denna enkät, inför årets Elitkonferens, framkom att fler elitlag på herrsidan än tidigare önskade spela fler matcher.
För att SEI:s styrelse skall kunna driva en sådan fråga vidare krävs dock kvalificerad majoritet, det vill säga att åtta av tolv klubbar biträder ett förslag. I och med att en majoritet för en förändring inte förelåg i enkätsvaren, framlades inte heller något konkret förslag till Elitkonferensen. Därigenom spelas Elitserien herrar 2006/07 i samma form såsom tidigare.
Dock konstaterade Elitkonferensen att SEI skall arbeta för fler matcher i Elitserien herrar från och med säsongen 2007/08. En arbetsgrupp för detta tillsattes också.
I fråga av denna typ (antalet omgångar etc.) är Svenska Innebandyförbundets Tävlingskommitté (TK) den instans som fattar det formella beslutet.
– I frågor av den här typen, till exempel serieläggning, antal omgångar med mera, lyssnar vi mycket på vad elitföreningarna och SEI har för åsikt. Vi genomför i princip inte något där vi inte har stöd av SEI, säger Magnus Pehrson, generalsekreterare Svenska Innebandyförbundet.